missie ook bij herhaling meege deeld. Op zich kunnen we ons vin den in het voorstel om ontpolderen te betrekken in de lange termijnvisie en er op de korte termijn in het kader van de natuurcompensatie van af te zien. Ook al is het een goede maatregel om verlies aan schor en slik te compenseren, het publieke en politieke verzet maakt deze maatregel onhaalbaar. Als 'second best' oplossing wordt een Plan Tureluur aanpak voor de Westerschelde voorgestaan. Net zo als rond de Oosterschelde met suc ces wordt beproefd, kan ook langs de rand van de Westerschelde op grote schaal natuurontwikkeling worden gerealiseerd. Natuur, die naar aard en hoedanigheid vergelijk baar is met dat wat aan de andere kant van de dijk wordt aangetroffen en een functionele relatie heeft met het estuarium. Binnendijkse natuur ontwikkeling zal niet de kwaliteit hebben van de natuur, die in de Westerschelde verloren gaat, zodat dit kwaliteitsverlies in oppervlakte behoort te worden gecompenseerd. Rijkswaterstaat gaat uit van een natuurverlies van 300 ha in de Westerschelde, naar onze mening behoort de natuurcompensatie bin nendijks dus ergens tussen de 500 en 600 ha te beslaan. Deze benade ring doet ook recht aan dat wat er over het compensatiebeginsel in het Structuurschema Groene Ruimte is opgenomen. Er zijn enkele projecten uit het advies van de commissie die in deze Tureluur aanpak passen, maar in totaliteit gaat het maar om 150 ha. De natuurorganisaties pleiten er voor de Hedwigepolder (350 ha) als binnendijks natuurontwikkelings project aan de lijst toe te voegen. De commissie spreekt alleen over de Hedwigepolder als mogelijke optie voor een gecontroleerd overs tromingsgebied. Daarmee wordt een kans gemist om het natuurherstel- plan tot een acceptabel niveau op te tillen. De minister is nu aan zet. Zij beraadt zich op het advies en zal dit jaar nog haar standpunt aan de Tweede Kamer voorleggen. (TK) Nieuwe medewerkers Bij de Zeeuwse Milieufederatie zijn sinds enkele maanden twee nieuwe projectmedewerksters werkzaam. Het zijn Geertje van der Krogt en Melissa Ernst. Geertje van der Krogt wordt elders in dit nummer van Wantij voorge steld Melissa Ernst ontwikkelt voor de Melissa Ernst ZMF een visie op duurzame land bouw. Bij die visie horen een aantal uitvoeringsprojecten die duurzame landbouw in Zeeland een extra sti mulans moeten geven. Aan visie en projecten wordt hard gewerkt. De ZMF ziet duurzame landbouw als een belangrijke motor voor platte landsvernieuwing. Voor het project is minimaal een jaar uitgetrokken. (TvM) Bijdrage van leden aan jubileumuitgave In mei jl. hebben onze leden de jubileumuitgave van de ZMF ontvan gen. Het is een fraai kijkboekje geworden, dat de ontwikkeling van milieufederatie schetst aan de hand van vele onderwerpen. Het boekje is mede mogelijk gemaakt door vrij willige bijdragen van vele leden. Daartoe hebben wij hen dit voorjaar opgeroepen. Het verzoek heeft ruim 2.500,opgeleverd. Wij zijn erg blij met die extra financile steun. De schenkers willen wij langs deze weg hartelijk bedanken. (TvM) Zeeuwind gefeliciteerd Vereniging Zeeuv/ind bestaat tien jaar. De ZMF heeft aan de wieg van Zeeuwind gestaan. Ze is uitgegroeid tot een mooie en gezonde dochter. Niet voor niets dat de milieufedera tie zich bijzonder verbonden voelt met deze windmolenvereniging. De voorbije jaren is met veel inzet, ken nis en financiële middelen gewerkt aan de realisatie van vele turbines. De laatste molen die geplaatst is, werd tijdens het feestelijke jubileum van 20 septemb.er jl. in gebruik werd genomen. Deze staat aan de Zeedijk bij het dorp Borssele. Er is in Zeeland geen turbine met zoveel vermogen te vinden. Wij wensen Zeeuwind veel leden en nieuwe projecten toe. Want daarmee kan het aandeel duurzame energie op de totale energievoorziening verder groeien. (TvM) Gemeenteraads verkiezingen Voorjaar 1998 vinden gemeente raadsverkiezingen plaats. De gemeentelijke politici en hun ach terban zijn momenteel bezig hun programma's bij te schaven. Die programma's zijn van belang. Want het zijn belangrijke documenten bij de college-onderhandelingen. Daarom is het nodig dat de hoofd stukken over milieu en natuur con creet zijn uitgewerkt. Stop er frisse ideeën in. Wij willen er u enkele aan de hand doen. Het plantsoenbeheer zal onder geen enkele voorwaarde bestrij dingsmiddelen inzetten. Een voortvarend milieuzorgsys teem wordt geïntegreerd in alle gemeentelijke diensten en bedrij ven. Hundertwasser of een andere aan sprekende architect zal een gebouw ontwerpen met vrolijke kleuren en bomen op het dak. Gemeenten schenken uitsluitend Max Havelaar-koffie en Zeeuwse Vlegel- bier. Wie waardering verdient, krijgt van de gemeente geen gifruiker, maar schone bloemen. De gemeentelijke kantoren zullen alleen nog groene stroom gebrui ken. De gemeente Hasselt (België) heeft gratis openbaar vervoer inge voerd. Hoe goedkoop willen de Zeeuwse steden hun openbaar ver voer maken? Fietspaden gaan het centrum van de Zeeuwse steden verbinden met alle wijken. Ze gaan aansluiten op de regionale en landelijke fietspa den waar gemeenten samen met waterschappen werk van gaan maken. Wij hopen dat we deze ideeën nader uitgewerkt in de verkiezings programma's kunnen terugvinden. (TvM) ZMF-bezwaren tegen illegale uitbreiding van Hydro Agri ongegrond verklaard Flyclro Agri heeft begin dit jaar een verzoek aan de provincie gedaan om een nieuwe meststof te mogen pro duceren. Heel concreet gaat het om ureas, een meststof verrijkt met zwa vel. Het Hydro Agri-concem produ ceert deze meststof al enkele jaren, maar had een plotselinge stijging van de vraag blijkbaar niet voorzien. Vandaar dat er halsoverkop gestart moest worden op de vestiging in Sluiskil. De provincie en de gemeen te 'lerneuzen zijn het bedrijf hierbij tegemoet gekomen met gedoogbe- schikkingen voor de bouw van de installaties. De funderingen zijn inmiddels gelegd. De ZMF heeft tegen de hele gang van zaken bezwaar aangetekend. Er zitten nogal wat haken en ogen aan het besluit tot ombouw van de ureum-5-afdeling. Er speelt onder meer een bodemverontreiniging, waarvan de provincie nu genoegen neemt met een melding en gedeel telijke sanering. Inmiddels is het duidelijk dat het gaat om een ernsti ge bodemverontreiniging van zowel de bodem als het grondwater. Bij de voorgestelde deelsanering van de bodem zal het grondwater de scho ne grond binnen de kortste keren weer verontreinigd hebben met zware metalen. Een volledige sane ring in de toekomst zal door de bouwactiviteiten worden bemoei lijkt. Een ander punt is dat het besluit voorbijgaat aan een veel betere optie voor het milieu. Dit kan door de nieuwe productielijn te koppelen aan de ombouw van de oude pril ho ren. Daarmee wordt namelijk een belangrijke bron van stofemissie (naar schatting ca. 400 ton ureum- stof) in de regio aangepakt. Ureum is een verzurende en vermestende stof, qua chemische aard vergelijk baar met ammoniak. Ter vergelij king: deze emissie komt grofweg overeen met de uitstoot van 44 grote varkensmesterijen. Een prillto- ren is een sterk verouderde tech niek. Dat heeft het bedrijf eigenlijk in het vorige bedrijfsmilieuplan al erkend. De ombouw van deze toren zou voorlopig van de baan zijn als het huidige bouwproces doorgaat. De ZMF heeft haar bezwaarschrift in juli jl. verdedigd tegenover een pro vinciale adviescommissie. Begin sep tember is duidelijk geworden dat deze commissie aan Gedeputeerde Staten heeft geadviseerd om de bezwaren ongegrond te verklaren. De commissie stelt dat het gedogen terecht is vanwege de economische belangen van het bedrijf. Ook stelt zij dat de provincie het gèdoogka- der goed heeft toegepast. De ZMF is het hiermee niet eens: de regels staan alleen gedogen toe in over- machts- en overgangssituaties. Daarvan is hier geen sprake. Het lijkt veeleer op een een-tweetje tus sen het bedrijf en de provincie. Bovendien is de uiteindelijke ver gunning niet gelijktijdig met een gedoogbesluit ter inzage gelegd. De bouw is voltooid, en er is nog geen ontwerp-vergunning. In het besluit zit één lichtpuntje, namelijk dat het bedrijf een actieplan moet gaan opstellen met betrekking tot de ombouw van de prilltoren. De ZMF zal de ontwerp-milieuver- gunning kritisch bekijken en zich beraden op volgende juridische stappen. (HdG) 10 WANTIJ oktober'97

Wantij | 1997 | | pagina 10