1st-». HF, Je toekomst is nu Beleggen Ethische fondsen Groene Fondsen -- '""r/CELT Bij deposito's staat de rente voor de duur van de looptijd vast, bij de meeste andere spaarvormen fluctueert de rente. Er zijn veel verschillende spaarmogelijkhe- den: deposito's met korte tot zeer lange looptijd (hoe langer de looptijd hoe hoger de rente), milieusparen (waarbij al het geld naar milieuprojecten gaat), solidariteitsspa- ren (waarbij een deel van de rente naar maatschappelijke organisaties gaat zoals Milieudefensie), bedrijfssparen, een specia le kindergroeirekening en nog wat andere mogelijkheden. Bij de Triodos Bank hebben alle spaarvor men de mogelijkheid dat een zelf vast te stellen deel van de rente-opbrengst wordt bestemd voor een goed doel naar eigen keuze. Wie belegt koopt een deel van een W bedrijf, een aandeel. Daarmee deel je mee in de winst die een bedrijf maakt, maar ook in het eventuele verlies. Winst of verlies komen tot uiting in de hoogte van het jaarlijkse dividend (een soort rente) en de verandering in de prijs van de aandelen (koerswinst of verlies). Dividend is belastbaar, op een belastingvrije voet na die even hoog is als bij rente. Koerswinst telt vooralsnog niet mee voor de inkomstenbelasting. Beoordeling Beleggen kan direct bij bedrijven, het kan ook via beleggingsfondsen die de bedrijven uitzoeken waar het geld wordt uitgezet. Als je er zeker van wilt zijn dat je geld op een goede plaats komt is deelname aan een eüiisch of groen fonds wel zo handig, want de beoordeling van bedrijven op hun milieu- en sociaal beleid is een behoorlijk ingewikkelde zaak. Deze beoordeling moet bovendien blijvend plaatsvinden, want een goedgekeurd bedrijf kan zijn beleid veran deren. Zo maakte Ahold tot voor kort deel uit van het beleggingsfonds van de ASN, o.a. omdat biologische producten bij Albert Heyn vergeleken bij andere supermarkten goed aan bod komen. Maar na deelname aan de Air Miles regeling en sterke interna tionale uitbreiding van Ahold met een dubi eus sociaal beleid in Amerikaanse vestigin gen, is dit bedrijf uit de beleggingsporte feuille van ASN geschrapt. dDe bedrijven waarin ethische fond sen geld beleggen, worden op ver schillende criteria onderzocht. De ASN sluit bijvoorbeeld bedrijven uit die kernenergie of wapens produceren. Ook kijkt ASN ernaar of het bedrijfsbeleid op het gebied van milieu en mensenrechten door de beugel kan. Ook bedrijven die alleen tabaksartikelen en drank produce ren, die werken met genetische manipula- BIOGROND BELEGGINGSFONDS tie, die op grote schaal dierproeven gebrui ken en geen stimulerend beleid hebben t.a.v. vrouwen en andere aandachtsgroepen komen bij de ASN liever niet in aanmerking voor belegging. Bij ethische fondsen gaat het dus voor een groot deel om bedrijven waarbij je niet meteen aan het milieu denkt, maar die in hun sector vrij verantwoord produceren. Dit kan variëren van de koplopers in de verschillende branches (ASN) tot bedrijven die horen tot de beste 50 (Meerwaarde Beleggingsfonds). In het ASN beleggings fonds zitten bijvoorbeeld een uitgeverij, een transportbedrijf, een producent van kantoorapparatuur. Daarnaast zijn er de bekende namen Van Melle (waarvan de Zeeuwse vestiging Groene Stroom afneemt) en de Body Shop, die zich milieu- en dier vriendelijk profileert. Naast de ethische fondsen zijn er n vanaf 1995 de officieel goedgekeurde Groene Fondsen. Daarbij gaat het om bedrijven die een speciale bijdrage leveren aan een duurzame samenleving. Over de dividenden die hierbij worden uit gekeerd hoeft in het geheel geen belasting te worden betaald. In deze regeling is plaats voor natuurbehoud, ecologische landbouw en projecten op het gebied van duurzame energie en duurzaam bouwen. Ook projecten die gericht zijn op de ver werking van agrarische grondstoffen voor niet voedingsdoeleinden waarmee wordt bespaard op eindige grondstoffen, vallen onder de regeling. Er wordt gewerkt aan de erkenning van recyclingsprojecten. Voorbeelden van Groene Fondsen zijn: het Groene Beleggingsfonds, Biogrond en het Windfonds (alle drie van Triodos), en het ASN Groenprojectenfonds. Door de aantrekkelijke belastingvrijstelling trekken Groene Fondsen veel beleggers aan. Ook de gewone banken, zoals de RABO, ABN-AMRO en Postbank hebben zich op het groene financieren gestort. Omdat de groei van groene projecten het aanbod van groen geld nog niet bij kan houden zijn de verschillende groene fondsen van tijd tot tijd gesloten. Anders zouden ze niet vol doen aan de wettelijke eis dat minimaal 70% van het geld wordt geïnvesteerd in groene projecten. Groene hypotheek De andere kant van groen sparen is groen lenen. Ook dat kan tegenwoordig, tenmin ste voor degene die een huis wil laten bou wen dat voldoet aan de eisen van duurzaam bouwen. Als er een "groenverklaring" wordt verkregen van het ministerie van 2 Vouwblad Wantij oktober '97

Wantij | 1997 | | pagina 12