Groene boerenerven Maak^J je erfgoed Peter Maas Natuur in Zeeland vind je uitsluitend binnen de ecologi sche hoofdstructuur (EHS). Althansdat zou je denken als je hoort dat alles wat buiten de EHS ligt ook wel het witte gebied wordt genoemd. En wit is niet groen. Toch liggen in deze gebieden groene eilanden van natuur: het boerenerf. de hoek van de wei natuurlijk nog een vee drinkput met rondom wat knotbomen van wilg of populier. In onze winderige provin cie ontbreekt een echte windsingel zelden. Vaak is het een rij populieren, soms verge zeld van wat struweel. Vogels Er is nauwelijks een plaats te bedenken waar natuur en cultuur zo nauw verweven zijn als juist op het boerenerf. Wat dacht u immers van een kolonie huiszwaluwen onder de dakgoot van het huis, boerenzwa luwen in de schuur en een klein spleetje of gaatje waar vleermuizen huizen? Helemaal mooi wordt het als de schuur ook nog bewoond wordt door een koppel kerkui len. Het is een voorbeeld van een soort die het de laatste jaren goed doet, onder ande re als gevolg van het ophangen van nestkas ten. Er zijn gevallen bekend van nestkasten welke binnen één week bevolkt werden! Struiken en bomen op het erf zijn het domein van tal van vogels. Fitis en tjiftjaf ontbreken zelden. Is er veel groen dan ver schijnen ook zwartkop, tuinfluiter en spot vogel. In de oude boomgaard vliegen grote Lcinascnap Degene die de term "witte gebie den heeft" verzonnen was kleuren blind of kwam nooit buiten, want wie rondstruint in onze polders I weet dat daar heel wat te beleven valt. We I kunnen het daarom maar beter ons agra- I risch cultuurlandschap noemen: dat geeft I meer ruimte aan natuur en landschap. I Boerenerven binnen dit agrarisch cultuur landschap kun je als groene eilandjes beschouwen temidden van het intensief beboerde gebied. Op en rond het boeren erf zijn tal van groene elementen te vinden. Een oprijlaan van essen, leilinden voor het huis, een kort geknipte meidoornhaag als afscheiding tussen de moes- en siertuin, een groot uitgegroeide paardenkastanje als solitaire boom of misschien wel twee van deze reuzen als wachters aan het toegangs hek. In de Zeeuwse polders is voor veeteelt een bescheiden rol weggelegd, maar wel was er vaak een huisweitje voor wat éigen vee of de paarden. Hier staat ook de hoog- stamboomgaard met allerlei oude appel- en perenrassen. Rondom de boomgaard een rij karakteristieke Italiaanse populieren die ongekende hoogten kunnen bereiken. In lijster, holenduif en grauwe vliegenvanger rond en in de knotwilgen broeden pimpel mees, ringmus en misschien wel een steen uil. Staan er nog wat andere gebouwtjes op het erf, zoals een oud varkenshok, dan kun nen we witte kwikstaart en zwarte rood staart verwachten. Vlinders Rondom het huis is er in de sier- of moes tuin altijd wel wat te beleven voor hom mels, zweefvliegen of vlinders. Hartje zomer wordt een vlinderstruik bezocht door tientallen vlinders zoals dagpauwoog, kleine vos, atalanta, distelvlinder of gamma uiltje. In goede jaren kan zelfs koningin- nepage verwacht worden, zeker als er wor teltjes in de moestuin gekweekt worden.Tot slot mag de veedrinkput niet vergeten wor den. Het belang voor amfibieën in het alge meen is bekend; meer specifiek kan hier de kamsalamander genoemd worden die in sommige gebieden in Zeeland vooral wordt aangetroffen rondom het boerenerf. Maak je erfgoed Het belang van het groene boerenerf wordt dit najaar extra onder de aandacht gebracht via de landelijke actie 'Maak je erfgoed'. Er wordt onder meer een Open Boerenervendag georganiseerd op 4 okto ber (zie agenda) waar het grote publiek en vooral ook eigenaren van boerenerven, de gelegenheid krijgen nader kennis te maken met de mogelijkheden voor natuur en landschap op het boerenerf.Ook zal een aantal boerenerven in Zeeland worden opgeknapt. De uitdaging is om daarbij te laten zien dat ook een modern agrarisch bedrijf tal van mogelijkheden kent voor een groen boerenerf. Peter Maas is medewerker van de Stichting landschapsbeheer Zeeland (SLZ). 15 WANTIJ oktober'97

Wantij | 1997 | | pagina 19