Het belang van het bestemmingsplan voor natuur en landschap Geertje van der Krogt. Willem de Weert In Nederland heeft elke vierkante meter grond een bestemming: wo?iingruimte, bedrijventerrein, weg, open baar groen, landbouwgrond, noem maar op. De bestem ming van de grond is vastgelegd in bet gemeentelijke bestemmingsplan. Dat is bet belangrijkste plan in de ruimtelijke ordening: het is bindend voor de burgers. Sinds april dit jaar volgt Geertje van Sder Krogt bij de Zeeuwse Milieu federatie speciaal alle ontwikkelin gen die zich in Zeeland met bestem mingsplannen voordoen. Zij bewaakt daar bij het belang van natuur en landschap. Geertje van der Krogt (1962) studeerde in Wageningen Cultuur-techniek met als spe cialisatie Natuurbouw. In 1987 vestigde ze zich in het Zeeuws-Vlaamse IJzendijke waar haar man Eric een akkerbouwbedrijf runt. "Ik ken de problematiek van het platteland dus van verschillende invalshoeken." Recentelijk nog sloeg bij hun buren de var kenspest toe. Ontwikkelingen Geertje is bij de Zeeuwse Milieufederatie in dienst getreden op kosten van Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en Zeeuws Landschap. "Deze organisaties had den geen menskracht genoeg om alle bestemmingsplannen in Zeeland te volgen. Bij de ZMF kwam Thijs Kramer alleen aan de urgente zaken toe." Ze was een bekend gezicht in de wereld van de natuurbescher ming omdat ze al tien jaar als zelfstandig adviseur op het gebied van natuurtechniek werkte. Op kantoor begon ze met een leeg bureau waarop al snel knipsels en adver tenties uit de Staatscourant verschenen met betrekking tot bestemmingsplannen van Zeeuwse gemeenten. "Die ontwikkelingen betreffen bijvoorbeeld de bouw van wind molens, een torenflat, de vestiging van var- kensboeren. Omdat Zeeland veel landelijk gebied heeft, nemen de bestemmingsplan nen buitengebied een belangrijk deel van mijn tijd in beslag." Ook grondwateront trekkingen en peilbesluiten van het water schap hebben haar aandacht, omdat die van grote invloed zijn op de natuurwaarden in het landschap. Actie Een bestemmingsplan buitengebied geldt voor tien jaar en moet dan officieel herzien worden. "Maar daar komen de meeste gemeenten in Zeeland niet aan toe. Het gevolg is dat een heleboel plannen niet meer bij de tijd zijn." Als de belangen van natuur en landschap in gevaar dreigen te komen, gaat Geertje tot actie over. Soms op briefpapier van een van de natuurbeschermingsorganisaties als het een specifiek natuurgebied betreft, dan weer onder de paraplu van de ZMF als het om meer algemene milieubelangen gaat. langs het Veerse Meer. Ook is daar het kleinschalig kamperen losgekoppeld van het boerenbedrijf, zodat iedere burger in het buitengebied een mini-camping kan beginnen. Dat is niet in het belang van het landschap." Zo'n bezwaar gaat op ZMF- papier de deur uit. Het voornemen van de gemeente Borsele om een stuk bloemdijk af te graven voor de aanleg van een roton de om een nieuwe woonwijk te ontsluiten, kan op haar verzet rekenen onder de vlag van Natuurmonumenten. Vooroverleg Maar liever wordt ze in een eerder stadium bij ontwikkelingen betrokken. "In een voor overleg over een plan kun je nog sturen; achteraf een bestemmingsplan gewijzigd krijgen is veel moeilijker voor elkaar te krij gen." Geertje gaat dan ook graag in op invi taties van gemeenten om in vooroverleg betrokken te worden. Via haar inbreng neemt de ZMF deel aan klankbordgroepen in de gemeenten Sluis-Aardenburg, Veere en Borsele. Planologiewerkgroepen Een ander deel van haar werk is het onder steunen van de verschillende planologie werkgroepen die in Zeeland actief zijn. In Zeeuws-Vlaanderen en op Tholen en Schouwen-Duiveland hebben de natuurbe schermingsverenigingen zo'n werkgroep; op Walcheren vaart de planologiewerk groep onder de vlag van de ZMF. "De Bevelanden zijn nog een witte vlek op de Voor de uitbreiding van Heinkenszand met de woonwijk "Over de dijk" zou een stuk bloemdijk van Natuurmonu menten afgegraven moeten worden Foto: Geertje van der Krogt Misser Als misser noemt ze de beleidsnota van de gemeente Noord-Beveland ter voorberei ding op de herziening van het bestem mingsplan buitengebied. ,,Daar mis ik een verkeersbeleid voor de drukke kuststrook kaart. Daar moeten we nog een planologie werkgroep c.q. aanspreekpunt van de grond zien te krijgen." 0 Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 4 WANTIJ oktober '97

Wantij | 1997 | | pagina 4