Groot draagvlak voor herstel Natuurmonument de Kop van Schouwen ten Thijs Kramer Er is is een verrassend groot draagvlak voor de natuur- beschermende maatregelen die in de Kop van Schouwen zijn getroffen in het kader van de aanwijzing van het gebied als beschermd natuurmonumentMaar de dui- nen van Schouwen zijn nog veel te droogondanks enke le regulerende maatregelen. Dat zijn de opvallendste con clusies uit het evaluatie-onderzoek dat Femke Hartog heeft gedaan naar het beheer van hetNatuurmonument de Kop van Schouwen dDe Kop van Schouwen behoort tot de mooiste duingebieden van Europa. Vandaar dat het is aange wezen als beschermd staatsnatuur- monument in het kader van de Natuurbeschermingswet. Het duingebied heeft vooral te lijden gehad van een sterke grondwaterstandsdaling. De afgelopen eeuw is het grondwater 50 centimeter en op sommige plekken tot zelfs 3 meter gedaald, voornamelijk door waterwinning. Hierdoor is de natuur ernstig aangetast. Daarnaast heeft het gebied sterk te lijden van een enorme toename van de verblijfsre- creatie in de laatste decennia. Beheersvisie Om deze ontwikkelingen het hoofd te bie den is in 1985 een beheersvisie opgesteld. In de beheersvisie wordt een breed spec trum van beheersmaatregelen voorgesteld om de natuurwaarden terug te krijgen. De beheersvisie kent een looptijd van 10 jaar, zodat het hoog tijd was voor een evaluatie. Deze is in opdracht van de provincie Zeeland uitgevoerd door Femke Hartog van de Vakgroep Natuurwetenschap en Samenleving van de Universiteit Utrecht. Ze heeft de doelstellingen van de beheersvisie getoetst aan de hand van een enquête. De conclusies en aanbevelingen zullen gebruikt worden voor een nieuwe beheers visie, maar de resultaten zijn ook voor andere projecten zoals de herinrichting van de Kop van Schouwen bruikbaar. Water Cruciaal voor het herstel van de natuur in de duinen is het herstel van een natuurlijke waterhuishouding. In de beheersvisie was een aantal maatregelen voorzien om het waterbeheer in het duingebied te verbete ren. Er is een stuwenplan uitgevoerd om het water in het duingebied te behouden. De waterwinning in het gedeelte van het duin waar het zweefvliegveld ligt, werd gestaakt. De waterwinning is nu weliswaar geconcentreerd in het minst kwetsbare deel van het duin, maar de invloed van de waterwinning strekt zich nog steeds uit tot in de omringende kwetsbare gebieden. Dennenbos draagt bij aan het onttrekken van het grondwater omdat veel vocht ver dampt via de naalden. Vandaar dat de omvorming van naaldhout in loofhout wordt nagestreefd. Helaas werd maar 15 van de voorgestelde hoeveelheid bos omge zet. Het eindoordeel over het waterbeheer is dan ook ronduit negatief. De voor de dui nen zo karakteristieke open duinvalleivege taties hebben van de maatregelen nauwe lijks geprofiteerd. Terecht wordt dan ook gepleit voor een verdere terugdringing van de waterwinning in de duinen en een snel lere omvorming van het naaldhout van de boswachterij. Peilverhoging Maar om de situatie structureel te verbete ren moet ook in de aangrenzende polders het grondwaterpeil omhoog. Het landin richtingsproject lijkt het aangewezen mid del om hieraan een bijdrage te leveren. Een deel van de gronden die de overgang vor men van duin naar polder, zullen hun agra rische functie in het kader van het Natuurbeleidsplan verliezen. Dat maakt de weg vrij voor een waterpeilverhoging. In het kader van de Regiovisie Kop van De duinen op Schouwen zijn nog steeds te droog. Foto: Peter Verdurmen 7 WANTIJ oktober 97

Wantij | 1997 | | pagina 7