Eind oordeel over water beheer ronduit negatief. Op de Kop van Schouwen wordt omvorming van naaldhout in loof hout nagestreefd. Foto: Peter Verdurmen. Schouwen is onderzocht of enkele 'hinder lijk' gelegen verblijfsrecreatiebedrijven kun nen worden verplaatst, zoals de Princenhoeve. Daarmee komt de weg vrij om belangrijke waterbeheersmaatregelen te nemen die ten goede komen aan de natuur. Recreatie In het natuurmonument zijn er geen cam pings of zomerwoningen meer bijgekomen. Dat kan zonder meer als een enorm plus punt van de aanwijzing tot natuurmonu ment genoemd worden. Natuurlijk heeft de ontwikkeling van de verblijfsrecreatie rond het natuurgebied niet stil gestaan, maar door zonering zijn de meest gevoelige gebieden ontzien. Het gebruik van het duingebied door recreanten is wel toegeno men, maar heeft geen grote nadelige gevol gen voor de natuur opgeleverd. Blijkbaar staat een beperkt gebruik van het gebied door recreanten niet op gespannen voet met het behoud van de' natuur. Wel lijkt een goede geleiding van het publiek van groot belang, evenals een goede handha ving. Femke Hartog merkt op dat door onder meer de seizoensverlenging de druk van de recreatie op het duingebied groot blijft. Ze pleit ervoor om de recreatiebedrijven die omsloten worden door het natuurmonu ment, te saneren. Ook wat dit betreft wordt ze door een sanering van de Princenhoeve op haar wenken bediend. Verder beveelt ze aan om het padenstelsel in het duin te ver beteren, maar niet uit te breiden. Ook is een betere voorlichting van het publiek gewenst. Haar eindoordeel over de maatre gelen die genomen zijn om de recreatie in goede banen te leiden, is positief. Zeewering Het natuurmonument omvat ook de bui tenste rand van het duin, dat als zeewering functioneert. In de beheersvisie werd gesteld dat het beheer van de zeewering in overeenstemming moet zijn met het behoud en herstel van de natuur. Hiermee wordt vooral bedoeld dat spontane ontwik kelingen zoveel mogelijk moeten worden toegestaan. Dynamische processen horen bij een levend duin, maar het waterschap gruwt over het algemeen van stuivend zand, ook al ligt er een kilometers breed duingebied achter de zeereep. Gelukkig begint ook hier het tij te keren. Rijshoutschermen worden nog wel geplaatst, maar niet meer overal. Een deel van het duin wordt nu niet meer vast gelegd en mag stuiven. Aanbevolen wordt om in meer delen van de duinen en het strand natuurlijke ontwikkeling toe te staan. Het Zeeuwse kustbeleid zit ook op deze toer, maar gemeente en waterschap hebben nog steeds grote aarzelingen bij dit beleid. Een gekerfde zeereep ter hoogte van de Meeuwenduinen, waarbij de zee de vrijheid krijgt om tot 50 meter duininwaarts door te dringen, is een aantrekkelijke maatregel om met dit dynamisch kustbeheer te experi menteren. Hopelijk laat dit niet al te lang op zich wachten. Natuur De doelstelling van de beheersvisie was de open duinvalleien in stand te houden en te ontwikkelen. Uit het evaluatieonderzoek blijkt dat de herstelmaatregelen voor een groot deel het gewenste effect hebben. Door te plaggen is de minerale verrijking opgeruimd; door te maaien en het maaisel af te voeren is nieuwe minerale verrijking voorkomen. Karakteristieke duinvalleivege taties hebben zich hersteld. Dit herstel van duinvalleien zou op grotere schaal plaats kunnen hebben. Beheersmaatregelen, zoals extensief begra- zen om de vergrassing terug te dringen en kruipwilg tegen te gaan, hebben het gewenste resultaat opgeleverd. Uit de eva luatie blijkt dat het herstel veel tijd kost. Maar het gaat de goede kant op met de natuur in de duinen. Draagvlak Om een idee te krijgen hoe men denkt over de maatregelen die voortvloeien uit de aan wijzing tot natuurmonument, hield Femke Hartog een enquête onder de diverse doel groepen. Ten tijde van de aanwijzing bestond er nogal wat verzet tegen deze ingrijpende beleidsbeslissing. Het is opmer kelijk hoe breed de noodzaak van de beschermende maatregelen thans wordt onderschreven. Driekwart van de onder vraagden staat nu positief tegenover de aanwijzing tot natuurmonument, slechts 5% negatief. Deze kleine groep bestaat geheel uit bewoners en eigenaren die door de aan wijzing in hun doen en laten worden beperkt. Van de geënquêteerde bestuur ders, recreanten en omwonenden is zelfs niemand negatief. Het blijkt dat voor het behoud en herstel van de natuur op de Kop van Schouwen in de loop der jaren een groot draagvlak is ont staan. Dat geeft de natuurbe scherming extra wind in de zeilen om voor de ingrijpende maatrege len te pleiten die in de lopende projecten op de Kop van Schou wen nodig zijn. Thijs Kramer is stafmedewerker van de ZMF. 8 WANTIJ oktober'97

Wantij | 1997 | | pagina 8