Blik op blik Wilma Binnendijk Met de pakkende tekst Blik makes the world sick en de bijbehorende afbeelding van een ziekelijk blikje won Matthijs van de Ketterij van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg de posterontwerpwedstrijd van de scholierencampagne Blik op blik. Naast deze scholengemeenschap deden nog vier andere Zeeuwse middelbare scholen mee. Uit de enthou siaste reacties van de leerlingen bleek dat ze met veel ple zier aan de ontwerpen hadden gewerkt. kMet de campagne, die onderdeel uitmaakt van het project 'Consument en Afval', willen de Zeeuwse Milieufederatie, het Openbaar Lichaam Afvalverwijdering (OLAZ) en het Consulentschap voor Natuur- en Milieu-educatie (CNME) het gebruik van blik terugdringen. Nico Out, kunstcriticus en voorzitter van de jury die de inzendingen beoordeelde, maakte de prijswinnaars op 24 april bekend tijdens een bijeenkomst in het Buys Ballotcollege. Van elke deelnemende school had de jury een winnend ontwerp gekozen. De makers kregen hun werkstuk gedrukt en ingelijst mee naar huis. De hoofdprijs, een bedrag van 1500 gulden werd uitgereikt door OLAZ-voorzitter E van Wingerden-Boers en is bestemd voor een milieumaatregel op de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. Lespakket Het lespakket dat bij de campagne 'Blik op blik' hoort, is bestemd voor klas 1 en 2 van het voortgezet onderwijs en wordt gebruikt bij verschillende vakken. Gestart wordt met een introductieles over afvalpreventie. Vervolgens worden bij biologie de kringlo pen en de gevolgen van verstoring daarvan behandeld. Aan de hand van de inhoud van een afvalput bij de Schotse Huizen in Veere krijgen leerlingen inzicht in de geschiede nis van het afval. Bij het vak verzorging komen de voor- en nadelen van diverse ver pakkingsmaterialen en de verschillende manieren waarop afval wordt verwerkt aan de orde. Bij tekenen zien leerlingen aan de hand van een diaserie hoe kunstenaars gewerkt hebben met afval en leren ze een affiche ontwerpen. De scholen die meededen waren CS\X( Buys Ballot College, De Kring, SG Professor Zeeman, SSG Scheldemond. De ZMF, het OLAZ en het CNME willen dan ook voor volgend jaar weer een Blik op Blik campagne opzetten. Minder verpakt, pakt beter uit. "Zorg dat je zo min mogelijk afval over houdt en let daarbij vooral op verpakkin gen", dat is de boodschap die theater groep 'Rijn Trijn' met hun theatershow willen overbrengen. De straatvoorstelling was deze zomer in diverse Zeeuwse gemeenten te zien en werd geproduceerd in opdracht van de Zeeuwse Milieufederatie en het OLAZ als onderdeel van het project Consument en Afval. 'Rijn Trijn' hebben de serieuze boodschap humoristisch verpakt. Als quizmaster Gerard van Heezik en zijn lieftallige assis tente Sandra laten zij het publiek een aan tal praktische vragen op het gebied van verpakkingen beantwoorden. Vervolgens wordt een 'deskundig hoofdpersoon' uitge nodigd om een test te ondergaan. Vanzelfsprekend krijgt deze persoon alle steun van het presentatieteam. In een drie tal ronden zijn 'prachtige prijzen' te win nen met als hoofdprijs 'een schoner milieu in het jaar 2000'. De show wordt besloten met een lied van Sandra, begeleid op accordeon. Daarna pauzeert het presenta tieteam in het meegebrachte zitje en beantwoordt vragen van het publiek. Met kunststof stoelen, plastic koffiebekertjes, een plastic boodschappentas en een rokende Sandra doet het presentatieteam het tegenovergestelde van wat het in de show aan het publiek toont. Een houding die ook menig toeschouwer niet vreemd is. De voorstelling is nog een keer te zien op vrijdag 31 oktober aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen bij de presenta tie van een nieuw afvalbergingsysteem. Wilma Binnendijk is medewerkler van de ZMF voor het project "Consument en afval" Straattheater voorstelling "Rijn en Trijn". Foto: Pieter Honhoff. 17 WANTIJ oktober'97

Wantij | 1997 | | pagina 21