kan meehelpen aan een grotere bewustwording, want energiebespa ring zit nog steeds niet tussen de oren. De stimuleringsmaatregelen kunnen worden betaald uit de MAP- gelden (de 1,5% toeslag op de elek triciteitsrekening). En omdat een groot gedeelte van de MAP-gelden door de kleinverbruikers wordt opgebracht, ligt het voor de hand deze met stimuleringsmaatregelen naar hen terug te sluizen. De VAR heeft de Raad van Commissarissen van Delta er verder op gewezen, dat het nutsbedrijf ook eigen stimuleringsmaatregelen kan invoeren. Dat doet bijvoorbeeld het energiebedrijf in Utrecht. Dat geeft huishoudens korting op het aan- schafbedrag van energiezuinig wit goed, zoals wasmachines en koel kasten. De VAR rekent erop dat haar unanie me advies door de Raad van Commissarissen zal worden overge nomen. (tvm) 'De krachten bundelen' Met bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie heeft de concept nota 'de krachten bundelen' groen licht gegeven. In deze nota staan voorstellen om de samenwerking tussen milieufederaties en de Stichting Natuur en Milieu (SNM) te verbreden en te verdiepen. Een belangrijke nota in het jaar dat de milieufederaties en SNM hun jubi leum vieren. De laatste paar jaren wordt hard gewerkt om die samen werking concreet te maken. Primaire doelen van de versterkte samenwerking zijn het vergroten van de effectiviteit, de verhoging van de efficiency, het versterken van de positie en het verbeteren van de legitimatie van de gezamenlijke milieufederaties en de Stichting Natuur en Milieu. Een van de uit werkingen van het gezamenlijk optrekken is het uitvoeren van geza menlijke projecten. Twee grote pro jecten waaraan de komende jaren zal worden gewerkt zijn: 'ruimtelij ke inrichting van Nederland' en 'milieu en economie'. De enige optie waar het ZMF-bestuur bezwaar tegen maakt is dat verdergaande samenwerking zou moeten leiden tot een gezamenlijk blad van milieu federaties en SNM. De ZMF vindt dat 'Wantij' een zeer belangrijke functie heeft in de communicatie in Zeeland over natuur, milieu en land schap. Wel valt te denken aan een landelijke katern 'Wantij'. Op het directeurenoverleg van milieufede raties en SNM van 10 december wordt het document definitief vast gesteld, (tvm) Intensieve veehouderij Begin november heeft de ZMF een avond georganiseerd voor mensen die actief zijn bij de bestrijding van de roze invasie. Tijdens deze avond is het 'stappenplan veehouderij' van de provincie besproken. Kritiek was er op het feit, dat het plan geen aan dacht geelt aan: handhaving (die schiet momenteel te kort), het omzetten van mestproductierechten (van varkens naar kippen) en de langere opslagperiode van mest in verband met de voqrjaarsaanwen- ding. Ook de mogelijkheid om de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren in te zetten als instrument om de vervuiling van het oppervlaktewater te voorkomen, verdient veel meer aandacht. Met de groepen is afgesproken dat de ZMF een netwerkgids zal opstel len met informatie over alle mensen en groepen die actief zijn om de varkensinvasie in Zeeland een halt toe te roepen. De ZMF zal de groe pen bedienen van nuttige informa tie. Begin 1998 komt men weer bijeen om de thema's streekplanuitwerking en handhaving te bespreken, (tvm) Nieuwsbrief 'Bedrijf en milieu' voor Zeeuws MKB Half november heeft de ZMF het eerste nummer van de nieuwe nieuwsbrief'Bedrijf Milieu' uitge bracht. De nieuwsbrief is verspreid onder ongeveer 1500 bedrijven bin nen het Zeeuwse midden- en klein bedrijf (MKB). De nieuwsbrief belicht mogelijkheden voor het MKB om op een positieve manier met milieu aan de slag te gaan. Er wordt aandacht geschonken aan activiteiten in de provincie, die zowel voor de ondernemer als voor het milieu voordeel opleveren. De informatie omvat adviezen, subsidie regelingen, regelgeving en bruikba re tips. Het midden- en kleinbedrijf (MKB) is belangrijk voor de Zeeuwse eco nomie: 90% van de bedrijven behoort ertoe en 70% van de werk zame bevolking heeft er werk. Uit een recent onderzoek van het Economisch Instituut voor het mid den- en kleinbedrijf (E1M) blijkt dat grofweg een derde van de milieube lasting is toe te schrijven aan het MKB. Niet verwonderlijk dus dat er vanuit veel verschillende organisa ties aandacht is voor het thema milieu en economie bij het MKB. Milieu is namelijk een bepalend onderdeel van de gehele bedrijfs voering geworden en niet meer alleen iets van de bevlogen onder nemer. De gemiddelde ondernemer komt er echter meestal niet aan toe om zich uitgebreid te verdiepen in de mogelijkheden die er zijn om met milieu aan de slag te gaan. Bovendien weten veel ondernemers niet waar ze terecht kunnen voor gerichte ondersteuning. De Zeeuwse Milieufederatie probeert met deze nieuwsbrief de onderne mer direct te informeren over activi teiten en mogelijkheden in de pro vincie. De lezer vindt ook verwijzin gen naar instanties die de bedrijven verder ondersteunen. Doel hiervan is dat meer ondernemers gebruik maken van milieu-adviezen en subsi dieregelingen. Naast deze informatie maakt de nieuwsbrief ook melding van belangrijke nieuwe regelgeving en andere informatiebronnen. De informatie is gericht op bedrij ven die niet beschikken over een eigen milieucoördinator, maar wel graag bij de tijd willen blijven op milieugebied. Ook bedrijven die van plan zijn te investeren in vernieu wing kunnen baat hebben bij de nieuwsbrief. Het loont vaak om bij innovatie rekening te houden met milieuaspecten. De Zeeuwse Milieufederatie denkt met dit informatieve medium in een behoefte te voorzien en tegelijker tijd de natuur en het milieu in Zeeland van dienst te zijn. Hopelijk zal de nieuwsbrief 'Bedrijf Milieu' gewaardeerd worden en aanzetten tot extra milieu-activiteiten van de Zeeuwse bedrijven. Het tweede nummer zal in februari 1998 ver schijnen. Geïnteresseerden kunnen de nieuwsbrief kosteloos bestellen bij de ZMF. (hdg) Workshop waterspoor Op 9 januari organiseren de Stichtse Milieufederatie en het Waterpact een workshop over 'waterspoor' onder het thema: waterbesparing door waterspoor. De dag is bestemd voor onder meer bestuurders van waterschappen, gemeenten en drinkwaterbedrijven. De workshop wordt in Utrecht gehouden in het Sociëteitsgebouw, vlakbij het Centraal Station. Wilt u meer infor matie bel dan met de Stichtse Milieufederatie, tel.:030- 2544457. (tvm) Advertentiepagina in Wantij Er zijn geen reacties binnengeko men van abonnees die bezwaren hebben tegen een advertentiepagina in Wantij. Alle reden om ons experi ment te continueren. Wel kwam er een brief uit 'l'holen binnen van een mevrouw die zich naar aanleiding van de advertentie van Delta Nutsbedrijven uitspreekt voor groene stroom. Alleen de extra kosten steken haar. "Ik meen te weten dat Delta Nutsbedrijven over ruime reserves beschikt en over haar winst niet te klagen heeft". Zij zegt verder: "Is er ooit een plan geweest om, sinds de in atoomcen- trales (hier en in het buitenland) opgewekte stroom met traditionele stroom gemengd wordt, de mensen een korting aan te bieden, omdat ze die viezigheid door hun aansluiting krijgen?" (Red. Ondanks allerlei reserves, beeft de ZMF er voor gekozen steun aan groene stroom te geven. Groene stroom kan een belangrijke prikkel zijn om schone energie in Zeeland de ruimte te geven die het ver dient). (tvm) 10 WANTIJ december'97

Wantij | 1997 | | pagina 10