Al eerder is de suggestie gedaan te onderzoeken of ontpolderen een bijdra ge kan leveren aan het stillen van de zandhonger en het bieden van een nieuw perspectief aan het ontstaan van De zandhonger moet voor veel watertechneuten een intrigerend onderwerp zijn om de hersenen over te pij nigen. Misschien kan het uitschrijven van een prijs vraag de deskundigheid en creativiteit van waterbou wend Nederland worden uitdagen om met nieuwe oplossingen te komen. 2. Herstel estuariene gradiënt De Oosterschelde is veranderd van een estuarium met een overgang van zout zeewater naar zoet rivierwater in een zeearm met louter zout water. Dat is een ecologische verarming, omdat die over gang van zoet naar zout gepaard gaat met verschillende levensvormen, in het water zowel als op de slikken en schor ren. Ook de opgetreden vermindering van het areaal zeegras in de Ooster schelde wordt in verband gebracht met het verdwijnen van de zoetwaterinvloed. Zeegras is een waardevol onderdeel van het getijdemilieu. Rijkswaterstaat bestudeert momenteel de mogelijkheden om weer zoet water toe te laten in de Oosterschelde via het Krammer-Volkerak. Op termijn kan daar mogelijk ook het Zoommeer aan toege voegd worden. We juichen deze ontwikkeling toe. Een eventueel herstel van de estuariene gra diënt zal een verrijking van het Oosterscheldemilieu betekenen en een eerste stap naar de 'ontdamming' van de Delta. Overigens volgen ook de schelpdiervis sers dit onderzoek met belangstelling. Uit ervaring weten de vissers te melden dat een zoetwaterlokstroom de broedval van mossels en kokkels stimuleert. Een ander voordeel voor de vissers is dat er weer wat meer voedsel in de Oosterschelde komt. 3. Schelpdiervisserij De discussie over de relatie schelpdier visserij - natuur is nog niet uitgewoed. Het gaat daarbij om onderscheid in twee zaken te maken, namelijk de voedselbe- hoefte van vogels en het voorkomen van natuurlijke mossel- en kokkelbanken. Uit het rapport blijkt dat het met een aantal vogelsoorten goed gaat in de Oosterschelde, met name met de vis- en schorren. oto: archief ZMF Schorerosie plantenetende vogels. Maar waar de Oosterschelde echt belangrijk voor is, zijn de honderdduizenden steltlopers die de Oosterschelde aandoen op hun lange tochten in voor- en najaar. De belangrijk ste onder hen is de scholekster. En juist deze scholekster is sterk in aantal afgeno men, met name in het westelijk deel. In de Oosterschelde eet de scholekster vooral kokkels. Het ligt voor de hand de oorzaak van de afname te wijten aan de kokkelvisserij, die het voedsel van de scholeksters wegvist. Sinds enkele jaren is een deel van de Oosterschelde voor de bodemberoeren- de visserij waaronder de kokkelvisserij, gesloten. Maar een goede broedval van kokkels is de laatste jaren achterwege gebleven, zodat er in de voedselsituatie van de scholeksters geen verbetering optrad. Mogelijk is het kokkelbestand van de Oosterschelde onder een kritische grens terecht gekomen door de te intensieve visserij. Kokkelbanken zijn dit jaar uiterst schaars, natuurlijke mosselbanken komen al jaren niet meer voor in de Oosterschelde. Dat is jammer. Deze natuurlijke mosselbanken vormen een biotoop op zich. Allerlei leven komt voor op en tussen de mossels. Dat missen we nu. Eigenlijk is een getijdegebied als de dat beleid tekort schiet en er meer nodig is om de scholeksters voldoende voedsel te garanderen en om natuurlijke mossel en kokkelbanken te laten ontstaan. 4. Draagvlak De Oosterschelde is een van de belang rijkste natuurgebieden van Nederland. Om de natuurwaarden te beschermen moeten er aan het gebruik beperkingen worden opgelegd. Niet alles mag. Maar veel mensen willen van alles. Het is natuurlijk een prachtig gebied om te zei len, te vissen en aan te wonen of te recreëren. De beperkingen worden niet altijd door iedereen gewaardeerd. Plan Tureluur zorgt voor meer ruimte voor de natuur rond de Oosterschelde en we hebben er ook altijd bij gezegd, dat er daardoor ook meer ruimte komt voor natuurgerichte recreatie. In het kader van het Nationaal Park Ooster schelde zal de overheid meer geld beschikbaar stellen voor educatie en voorlichting. Dat samen biedt de mogelijkheid om het draagvlak voor het Oosterscheldebeleid te vergroten. Goede voorlichting en meer betrokkenheid van gebruikers van de Oosterschelde bij het beleid. Maar ook veel wandel- en fietsmogelijkheden om de geïnteresseerden in de gelegen heid te stellen zelf met de nieuwe natuur kennis te maken. Dat zal de steun voor het Oosterscheldebeleid doen toenemen. Er moet vast nog wel ergens plek zijn om rond de Oosterschelde een paar openba re zeekraalveldjes aan te leggen, waar iedereen die daar zin in heeft een maal tje zeekraal kan snijden. Want er zijn genoeg mensen vor wie de liefde voor de Oosterschelde door de maag gaat. Kokkelvisserij Oosterschelde niet compleet als er geen natuurlijke mosselbanken voorkomen. Daarnaast vormen de mosselbanken ook een natuurlijke voedselbron voor schol eksters, die ze nu ontberen. De mossel percelen liggen bijna allemaal onder de gemiddelde laagwaterlijn, zodat de stelt lopers daar weinig aan hebben. Het schelpdierbeleid wordt momenteel geëvalueerd. Het zal duidelijk zijn dat 9\an 'ture

Wantij | 1997 | | pagina 14