Xi- 4 bodem worden gesaneerd, want die was verontreinigd. Het inrichtingsplan van het waterschap bestaat uit de aanleg van een broed- en foerageergebied voor steltlopers, sterns en plevieren. Een groot deel van de inlaag is ondiep water met daarin eiland jes. De maaiveldhoogte is een meter boven NAP Langs de zeedijk is dat zo gebleven, maar naar binnen toe werd respectievelijk een meter, tachtig centi meter en vijftig centimeter afgegraven. Dat heeft tot gevolg dat er verschillende waterdieptes zijn ontstaan. Er is zodoen de altijd een randje slik voor de vogels waar ze voedsel kunnen vinden. Op het grootste eiland zijn kokkelschelpen gestort in de hoop dat de visdiefjes er zullen gaan broeden. Onder invloed van het zoute kwelwater, dat onder de dijk door komt, zullen er binnen de kortste keren planten groeien zoals zilte rus, kweldergras, zilte schijn- spurrie, zeeaster en lamsoor. Maar natuurlijk ook zeekraal. In het najaar zal de Tureluurpoort rood gekleurd zijn. Ganzen De temperatuur daalt, je kunt je klok erop gelijkzetten, grote groepen ganzen verschijnen aan de einder en strijken neer op de vaste plekken in de Delta. Vanuit het niets zijn ze er ineens. Jaar in jaar uit. Alsof de natuur een eigen com puterprogramma kent. Overigens, die computer staat bij Cor Berrevoets. Hij heeft er alle gegevens in opgeslagen over ganzen in de Delta. Al tientallen jaren worden de ganzen nauw gezet geteld. Van die gegevens wordt dankbaar gebruik gemaakt voor de inrichtingsplannen voor de zuidkust van Schouwen. Want een van de uitgangs punten is dat er net zoveel ganzen in het gebied terecht kunnen, als er nu elke winter neerstrijken, zodat ze niet voor een extra wildschade op de landbouw gronden zorgen. Eind september verschijnen de eerste rotganzen, snel gevolgd door grote groe pen brand- en kolganzen. Juist deze soorten moeten het hebben van de korte grazige vegetatie. Bij de rietganzen en kleine zwanen ligt dat anders, die heb ben het vooral gemunt op de aardappel en bietenresten op de akkers. Cor Berrevoets kan exact berekenen hoe veel dagen gemiddeld de ganzen in het gebied langs de zuidkust van Schouwen verblijven, het zogenaamde aantal 'gan- zendagen'. We weten hoeveel een gans per dag eet, zodat een simpele bereke ning uitwijst welke oppervlakte er aan grazige vegetatie aanwezig moet zijn om de ganzen in het winterseizoen in het natuurgebied te kunnen opvangen. Vanuit natuurbeschermingsoogpunt ligt het niet voor de hand een gebied speci fiek voor ganzen in te richten. Een natuurgebied moet meer zijn dan een voedselgebied voor een groep vogels. Er wordt veel geld gestoken in inrichting en beheer en dat behoort ook natuurwaar den op te leveren die zeldzaam zijn, bedreigd en buiten het natuurgebied niet meer voorkomen. Voor de zuidkust van Schouwen is dat een zout-brak moe ras met zoutminnende planten, specifie ke broedvogels en een gezond, schoon ecosysteem. Als ganzen alleen het criteri um zijn, kunnen we voor veel minder geld grazige, goed bemeste weilanden aanleggen. Gelukkig kan het in het kader van Plan Tureluur allebei. Er is bij het maken van de inrichtingsplannen voor de nieuwe natuur rekening mee gehouden. Het kan zonder afbreuk te hoeven doen aan de natuurkwaliteit die we in het gebied nastreven. IUW4 Op pagina 46 van de Vierde Nota Waterhuishouding (NW4 voor ingewij den) staat Plan Tureluur met name genoemd. Dit nieuwe beleidsplan is in september verschenen. Er is een speciaal hoofdstuk aan de "zuidelijke Delta" gewijd. Onder het kopje "Achteruitgang natuur stoppen" wordt aangegeven dat er langs de Oosterschelde binnendijks gebieden zullen worden gecreëerd met vergelijkbare ecologische functies, die buitendijks verloren zijn gegaan. Er wordt dan ook gesproken over "de (toe komstige) gouden randen van de Oosterschelde". Daarmee onderschrijft de minister ook vanuit haar verantwoordelijkheid voor integraal waterbeheer, dat Plan Tureluur goed in haar beleid past. En dat het niet bij woorden alleen blijft, mag blijken uit de forse financiële bijdrage van 4,2 mil joen gulden die haar ministerie bijdraagt aan de realisatie van de nieuwe natuur langs de zuidkust van Schouwen. Bravo minister Jorritsma! Colofon "Nieuwsbrief Tlireluur" is een uitgave van: De Zeeuwse Milieufederatie en de Vereniging Natuurmonumenten. Natuurmonumenten Nummer 5, december 1997. ISSN 0929-029x. Ravelijn de Groene Jager 5, Postbus 334, 4460 AS Goes, tel. (0113) 230075. Tekst: Thijs Kramer. Grafische vormgeving: Kristiaan Daled bNO, Oostburg. Druk: Zoeteweij, Yerseke. Plan Tureluur is in brochurevorm door de Zeeuwse Milieufederatie uitgebracht. Aan de bro chure ligt een nota ten grondslag. Deze nota is in opdracht van de ZMF opgesteld door Bureau Waardenburg b.v., Culemborg. De brochure is uit verkocht, de nota is voor 25,- excl. verzendkos ten te verkrijgen via de ZMF. Eerdere nummers van de nieuwsbrief zijn tegen verzendkosten te verkrij gen bij de ZMF.

Wantij | 1997 | | pagina 16