Gezondheid Waar te krijgen? Handels Handvest. Veel bedrijven hebben hiertegen nog hun bedenkingen en schui ven de verantwoordelijkheid door naar hun leveranciers. Die kunnen vervolgens het zelfde doen, want de keten van de textielin dustrie kent vele schakels. Veel producen ten besteden werk uit aan kleinere bedrijf jes of thuiswerkers, en strijken zo nog een extra centje op. Sommige kleding is niet alleen onge- S" zond voor de makers, maar ook voor gevoelige dragers. Een aantal kleurstoffen bevat giftige bestanddelen. Sommige mensen krijgen bij langdurige blootstelling last van huidirrita tie en geïrriteerde luchtwegen. Dit wordt o.a. veroorzaakt door de stof benzidine. In Nederland staan kleurstoffen die benzidine bevatten, op een zwarte lijst. Ook in de rest van West-Europa worden deze stoffen nau welijks meer gebruikt, maar kleding van verder weg kan deze stof nog in flinke hoe veelheden bevatten. Wie deze Stoffen wil vermijden, kan beter geen donkere kleren kopen. Ook ecologische textiel is vrij van de verdachte kleurstoffen. Verder kan de elektrostatische lading van synthetische vezels irritatie veroorzaken, en bij uitzondering leiden tot hogere bloed druk. Schone en eerlijke kleding is nog Smaar mondjesmaat verkrijgbaar en dit geldt zeker voor Zeeland. Allereerst is er de winkel Cotton Country in Middelburg (zie kader). De Allergiewinkel in Sluis verkoopt eko-kleding, omdat met name kleding waarmee je huid in aanraking komt, aanleiding kan geven tot allergische reacties. Er wordt ondergoed verkocht, pyama-s, maillots, overhemden, truien, t-shirts e.d. De kleren zijn gemaakt van bio logische katoen en zijde en zijn ongeverfd. Het is mogelijk om kleding te bestellen die niet in het winkelassortiment is opgeno men. In Wereldwinkels wordt textiel verkocht waar uiteraard een eerlijke prijs voor is betaald. Op milieu-aspecten wordt daarbij nog niet echt gelet. Wel kunnen betere arbeidsomstandigheden milieuvoordelen opleveren. Alle Wereldwinkels verkopen huishoudtex- tiel, een deel van de winkels heeft ook kle ding. Zeeuwen kunnen hiervoor terecht in Zierikzee (waar soms ook stoffen worden verkocht) en voor een beperkter assorti ment in Serooskerke (Walcheren), Terneuzen en Vlissingen. Een zestal Fair Trade Shops (wat grotere Wereldwinkels) in Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Groningen, Nijmegen en Utrecht hebben meer kleding in de schappen. Schone en/of eerlijke kleding kopen kan ook over de post. In de catalogus van het Wereld Natuur Fonds wordt kleding aange boden die milieuvriendelijker is dan gebrui kelijk. Greenpeace beperkt zich tot een paar ecologische T-shirts. De Stichting Doen/Novib biedt deze herfst alleen gerecy clede truien aan en truien van alpacawol. Ook het ecologische verzendhuis De Hoorn verkoopt kleding. Een heel uitgebreid assortiment levert het Duitse postorderbe drijf Hess Natur. De catalogus is ongeveer van het formaat Wehkamp. Wie zich vrij milieuvriendelijk aan kleren en ander tex tiel te buiten wil gaan, kan hier aardig terecht. Modezaken als Esprit, Hennes Mauritz, en Hij/Zij hebben naast gewone kleding ook milieuvriendelijker kleding. Cotton Country in Middelburg verkoopt o.a. kleding van biologische geteelde materialen. Foto: Jaap Wolterbeek. Een lijst met verkooppunten is op te vragen bij de Alternatieve Konsumentenbond, de Milieutelefoon en Biologica. De laatste geeft de eko-gids uit, waarin alle verkoop punten van biologische producten in Nederland zijn verzameld. Zeeuwse winkels en het milieu Is de doorsnee Zeeuwse kledingwinkelier op de hoogte van de omstandigheden waar onder de producten in zijn of haar winkel tot stand zijn gekomen? Een kleine belronde wees uit dat men er inderdaad achter begint te komen. Sommigen denken dat het wel goed zit als je vooral wol, katoen en zijde verkoopt, anderen weten er meer van omdat hun vak bladen en branche-organisaties er aandacht aan beginnen te besteden, al dan niet door Cotton Country Zeeland is niet helemaal van ecologische kleding verstoken: in Middelburg is Cotton Country te vinden. In deze meer stijlvolle dan sobere winkel is ongeveer de helft van de kleding van biologische geteelde mate rialen gemaakt. De niet biologische stoffen zijn wel zo milieuvriendelijk mogelijk bewerkt. Eigenares Sanny Leijnse: "We verkopen vooral kleding van wol en katoen, en ver der van zijde, linnen en hennep. We lopen niet achter alle trends aan, dus onze kle ding is niet snel uit de mode." Hoe zit het met de kleuren bij Cotton Country? Sanny geeft aan dat sommige kleuren natuurlijk zijn: "deze anthracietkleurige truien zijn bijvoorbeeld van lamawol, en zo is er ook bruine wol. We hebben ook katoen die van zichzelf gekleurd is: groen en bruin. Dat soort katoen is uit de mode geraakt toen de vezels grootschalig geteeld en daarna standaard gebleekt werden, maar nu wor den ze weer gebruikt. Verder is er natuur lijk ecru, en bij de andere kleuren zijn er zoveel mogelijk plant aardige kleurstoffen gebruikt, met zo wei nig mogelijk zware metalen." Een topper in de col lectie is een jas die eigenlijk uit twee jas sen bestaat en die daardoor geschikt is voor zomer en winter. Er is scheurwol in ver werkt, dat is gerecy clede wol. En als de jas uit de tijd is is (al zul len daar wel wat jaren overheen gaan) kan hij via de winkel terug naar het atelier en gaat daar in de recy cling. Dit ontwerp heeft van Greenpeace een prijs gekregen. Bij Cotton Country staan er op de prijs kaartjes geen Zeeman-prijzen, maar toch weten heel wat mensen de weg naar de ecologische kleding te vinden, van jong tot oud. de invloed van de eerder genoemde cam pagne. Men staat in principe welwillend tegenover schone en eerlijke kleding. Maar dat wil nog niet zeggen dat men ook precies weet hoe het zit met de ingekochte kleding, of dat milieu en eerlijke handel een rol spelen bij de inkoop. Op de producten staat niet de informatie die nodig is om dit te beoor- 3 Vouwblad Wantij december '97

Wantij | 1997 | | pagina 17