Officier van Justitie "Doe aangifte van het milieu" doet oproep: misdaden tegen Jan Moekotte Het naïeve en romantische idee dat de politie elke schurk in de kraag grijpt zal elk kind, op weg naar volwassen heid, kwijtraken. Lang niet elke misdaad wordt bestraft, lang niet elke misdadiger wordt opgespoord. Justitie wordt gedwongen te kiezen achter welke boef ze aangaat en welke ze laat lopen. Hik jaar geeft het Openbaar e Ministerie (OM) aan wat in Zeeland op het gebied van de cri minaliteit verwacht kan worden en op welke misdaad de bestrijding zich richt. Zeelands milieu-officier van Justitie mr. A. De Lange werd om een toelichting gevraagd. Hij benadrukt dat het beleid van het OM gebaseerd is op een "omgevings analyse". Informatie voor die analyse komt uit overleg met voor het OM belangrijke partners als de Provincie, de politie en Rijkswaterstaat. De natuur- en milieube scherming neemt aan dat overleg niet deel, maar de officier van Justitie wil de Zeeuwse natuur- en milieu-organisaties in de toe komst wel om commentaar vragen. Pakkans In de omgevingsanalyse wordt Zeeland omschreven als een dunbevolkte provincie met slechts een beperkte politie-apparaat. Dit terwijl er op milieugebied van alles aan de hand is. In het activiteitenplan van 1997 staat letterlijk: "De beschikbare handha- vingscapaciteit, voor wat betreft toezicht en opsporing, is volstrekt onvoldoende. Zij is niet afgestemd op de milieuproblematiek die Zeeland kent." Kunnen milieu-criminelen zich dan maar het best in Zeeland vestigen omdat hier de pakkans klein is? "Nee", zegt De Lange met klem. "Dat is onzin. In vergelijking met andere provin cies doen wij het in Zeeland heel aardig". Hij meent het voor 1997 gesignaleerde tekort aan politie te hebben opgevangen door verbeterde samenwerking met gemeente, provincie, rijk en waterschap pen. "Die overlegstructuur is er nu. Daardoor houden we meer tijd over voor opsporing en controle. Bij de Provincie is de bereidheid tot opsporing wel eens min der geweest. Dat soort knelpunten bestaat nu niet meer. De Provincie heeft sinds kort zelfs 15 eigen opsporingsambtenaren in dienst". CFK's Er is in 1998 capaciteit om 200 keer proces verbaal op te maken van milieudelicten die beroepsmatig en in bedrijven gepleegd worden, de zogenoemde inrichtingsgebon den milieucriminaliteit. Het Zeeuwse Openbaar Ministerie wil daarbij aan drie items bijzondere aandacht geven: afval en afvalstromen in het algemeen, CFK's en cadmium in het bijzonder. Illustratief voor de werkwijze van het OM op dit terein is de actie waarbij in het verle den op verboden bestrijdingsmiddelen gecontroleerd werd. Het OM verkreeg de gegevens via de Kamers van Koophandel. Boeren en tuinders kregen het schriftelijke verzoek om inmiddels verboden stoffen uit hun gifkast te verwijderen. Ze kregen de gelegenheid die middelen in te leveren bij de gemeentelijke depots voor chemisch afval. Er werd hen echter wel een controle in het vooruitzicht gesteld. Het bleek dat de boeren massaal van de "amnestieregeling" gebruikmaakten. Dat leverde duizenden kilo's - ooit legale, maar al lang verboden - chemische troep op. Ondanks de aankondi ging werden bij de controle nog zo'n 50 processenverbaal opgemaakt. Een tweede onaangekondigde controle een jaar later, leverde nog maar enkele overtredingen op. "Het komend jaar zullen we op soortgelijke wijze de koelinstallaties van bedrijven gaan controleren op het lekken van CFK's," aldus de officier van Justitie. Dow Chemical Een mooi resultaat in de bestrijding van lekkende CFK's kwam vorig jaar in de publiciteit. Justitie constateerde namelijk dat Dow Chemical met installaties werkte die circa zes ton CFK's lekten en maakte procesverbaal op. De verdachte werd op het parket uitgenodigd om de problematiek te bespreken. Onder de dreiging van ver volging investeerde Dow versneld miljoe nen in nieuwe koelinstallaties. Door deze maatregel en door het accepteren van een transactievoorstel van fl. 100.000,- kon Dow verdere vervolging voorkomen. Het persbe richt waarin aan deze zaak ruchtbaarheid werd gegeven, maakte deel uit van de aan geboden schikking. Officier De Lange denkt volgend jaar vijf grote internationale en middelgrote milieu kwesties op te sporen en aan te pakken. Hij wil echter, om het zichzelf niet moeilijker te maken dan het al is, daarover geen verdere mededelingen doen. Vrije veld Justitie heeft in 1998 ook capaciteit om 580 keer procesverbaal op te maken in "het vrije veld". Daarmee worden overtredingen van particulieren bedoeld. De Lange zegt niet te mikken op het uitdelen van bekeu ringen voor het op straat gooien van blik jes, zoals onlangs in de Randstad gebeurde. Hij wil wel optreden tegen het te vroeg op straat zetten van huisvuil, als daardoor grote troep ontstaat. Het afgelopen jaar werd vooral geverbaliseerd voor het kap pen zonder vergunning, het betreden van beschermde natuurgebieden, het wildkam- peren, het stoken in de openlucht, het niet tijdig onderwerken van mest en het illegaal storten van afval. De meeste van deze pro cessen verbaal werden afgedaan met een geldboete, waarmee verdere vervolging en een gang naar de rechter afgekocht werd. 12 WANTIJ december'97

Wantij | 1997 | | pagina 20