Operatie geslaagd, patiënt overleden Mr. De Lange roept natuurliefheb bers op veel vaker aangifte te doen. Hij zegt: "Natuurliefhebbers zijn vaak vroeg op pad. Ze zien veel, hebben vaak een kijker bij zich, soms ook een fototoestel. Ze zouden iets afwijkends, iets vreemds vast kunnen leggen. Bijvoorbeeld een drinkput die dichtgeschoven wordt, vreemde kleuren in het slootwater of een opvallende sterfte van insecten. Het verbaast me dat er zo weinig aangiftes gedaan worden. Als er thuis wordt ingebroken, doe je toch ook aangifte. Waarom dan niet als het milieu wordt aange rand?" Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Toen in september 1996 een stel brul lende motorzagen korte metten maakte met een oude rode beuk in het centrum van Sas van Gent, stond de plaatselijke milieugroep perplex. Hoe kon zo'n mooiemonumentale boom verdwijnen zonder dat er een kapvergunning gepubliceerd was? In Wantij van december 1996 berichtte Iik al uitvoerig over de vergunning voor de kap van de rode beuk in Sas van Gent. De boom moest wijken voor de uit breidingsplannen van de Rabobank. Aangezien in de APV niets geregeld was over de plicht tot het publiceren van de kapvergunning in bijvoorbeeld een huis- aan-huisblad, bleef de vergunning uit de publiciteit. Verder kon de ijverige aannemer de zaag in de boom zetten zonder eventu ele bezwaarschriften af te wachten, omdat de kapvergunning direct na de verlening van kracht werd. Zo kon het gebeuren dat daags nadat de vergunning in handen van de aannemer kwam, de oude beuk tegen de vlakte ging. Bezwaar De leden van de milieugroep lieten het er niet bij zitten: het Bureau voor Rechtshulp tekende namens hen bezwaar aan tegen de Jan-Eelco Dijk. vergunning. In het bezwaarschrift ageerde de groep niet alleen tegen de kapvergun ning, maar nam men ook de APV op de kor rel. Strikt juridisch had de gemeente niet hoeven ingaan op de bezwaren tegen de APy omdat een bezwaarschrift alleen betrekking mag hebben op een conreet besluit, en niet op een verordening. Maar het zat de gemeente toch niet lekker. Achter de schermen werkte men de afgelo pen maanden aan een regeling om te voor komen dat de milieugroep en andere belanghebbenden nog eens gepasseerd zouden worden als men een kapvergun ning verleent. En ziedaar, na een jaar komen B en W met een voorstel waarin voor een groot deel aan de bezwaren tegen de APV tegemoet wordt gekomen. Bescherming In de nieuwe APV van Sas van Gent wordt in de eerste plaats een bepaling opgeno men, waarin staat dat de kapvergunning niet mag worden gebruikt totdat de termijn om beroep in te stellen bij de rechtbank is verstreken. Dat betekent dat een milieu groep in alle rust eerst een bezwaarschrift bij de gemeente kan indienen, en vervol gens naar de rechter kan stappen als ze het met de afwijzende beslissing op het bezwaarschrift niet eens is. In de tweede plaats moeten verleende kapvergunningen in het vervolg worden gepubliceerd; ze kunnen dus in de toekomst niet meer ongezien worden verleend. Nog beter zou zijn als ook de aanvraag van de kapvergun ning gepubliceerd moet worden. Hoewel de patiënt het loodje heeft gelegd, is zijn dood niet voor niets geweest. De bomen in Sas van Gent krijgen nu de bescherming waar ze recht op hebben. Het volgende bezwaar schrift van de milieugroep tegen een kapvergunning kan tenminste gericht zijn tegen het vellen van een lévende boom. Niettemin hopen de leden van de milieu groep dat ze hebben gevochten voor de verbetering van een pro cedure, waarvan ze in de toe komst nooit gebruik hoeven te maken. Jan-Eelco Dijk is als milieujurist verbonden aan het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid dat in samenwerking met de ZME mensen die met milieuproble men kampen, juridisch helpt. 13 WANTIJ december '97

Wantij | 1997 | | pagina 21