Sterke toename van radioactieve lozingen Afvalwater uit Europese opwerkingsfabrieken Hans Bannink In baar rapport "Liquid discharges from European Reprocessing Facilities" d.d. mei 1996, geeft Greenpeace International een overzicht van de recente ontwikkeling in de lozingen van radioactief afvalwater. De lozingen leiden tot besmetting van het leefmilieu in zee en hebben mogelijk kwalijke gevolgen voor de gezondheid van men- dDe laatste 40 jaar hebben de lozin gen van radioactieve bestanddelen in het afvalwater van de opwer kingsfabrieken een voorname rol gespeeld in de besmetting van het Noordwest-Huropese zeegebied (Engels Kanaal, Noordzee, Ierse Zee en het noord oostelijk deel van de Atlantische Oceaan). Het opwerken van verbruikte splijtstofele menten uit kerncentrales door de opwer kingsfabrieken in La Hague, Sellafield en Dounreay (resp. Frankrijk, Engeland en Schotland) levert veruit de grootste bijdra ge - voor meer dan 97% - aan het totaal van radioactieve lozingen in dit gebied. Sinds begin jaren '90 zijn hun lozingen flink toe genomen. La Hague Omdat het te veel van al het slechte zou zijn, gaat dit artikel alleen over de lozingen door La Hague. Daar worden immers de verbruikte splijtstofelementen uit de kern centrale Borssele opgewerkt. In La Hague haalt men er het plutonium en het nog bruikbare uranium uit. Vervolgens wordt het afvalwater onvolledig gezuiverd in zee geloosd. Het overige radioactieve afval wordt verpakt en teruggestuurd naar Zeeland. Snelle toename Sinds begin jaren '90 is de totale hoeveel heid radioactiviteit die in het zeemilieu wordt geloosd, snel toegenomen. De belangrijkste reden hiervoor is de sterke uitbreiding van de opwerkingscapaciteit in de fabrieken United Processors 2 en 3 van 400 tot 1600 ton per jaar. Ook het gebrek aan de technische uitrusting om enkele belangrijke isotopen uit het afvalwater te filteren speelt daarbij een rol. COGEMA - de Franse opwerkingsfabriek in La Hague - geeft toe dat het radioactieve tritium in het geheel niet wordt afgevangen, ook niet bij de lozing in de lucht. Na 1992 is de aange toonde hoeveelheid tritium in het zeewater in de Duitse Bocht snel gestegen van 1.1. naar 2.8 Bq/1 (1 Bq/1 1 desintegratie per seconde per liter). Lozing en besmetting Een soortgelijk effect is waargenomen bij Jodium-129 (1-129)- Dat leidde tot een toe name van de lozing in het Engelse Kanaal én de besmetting van zeewier. GOGEiMA blijkt de internationale overeenkomsten om 1-129 uit de afvalstromen te verwijderen niet na te leven. Volgens het IAEA (Internationaal Atoom Energie Agentschap) is het praktisch uitvoerbaar om tot ca. 99% verwijdering te komen. 1-129 is vooral van belang omdat het bekend staat als één van de isotopen die zeer waarschijnlijk bij grote bevolkingsgroepen blootstelling aan radio- Tabel radioactieve isotopen 1-129 Jodium 129 Halfwaardetijd 17 milj.jaar Kr-85 Krypton-85 Halfwaardetijd 10.8 jaar C-14 Koolstof-14 Halfwaardetijd 5730 jaar H-3 Tritium Halfwaardetijd 12.3 jaar activiteit veroorzaakt. Het is opmerkelijk dat juist de isotopen die de laatste jaren een duidelijk toename te zien hebben gege ven (1-129, C-14, Kr-85, etc.) ook de meest belangrijke daarin zijn (zie tabel). Met de tegenwoordige kennis van de risi cofactoren van radioactieve straling kan ver wacht worden dat de gezamenlijke dosis radioactiviteit ten gevolge van de lozingen door La Hague - voor het jaar 1995 - resul teert in meer dan 170 kankergevallen. De opwerkingsindustrie heeft herhaaldelijk verklaard dat het haar lozingen effectief ver minderde. Dat is niet waar. Sinds begin jaren '90 zijn de lozingen van radioactiviteit beduidend toegenomen en is hun kwalijke invloed op de volksgezondheid en op de in zee voorkomende ecosystemen groter geworden. Uit het rapport van Greenpeace International valt op te maken dat de besmetting van de zee met radioactieve isotopen in snel tempo en in korte tijd met een factor 2.5 is toegenomen. Weer één van de gevaarlijke kanten van de toepassing van kernenergie, waaraan voorbij wordt gegaan. Hans Bannink is lid van de Wantijredactie Marine discharges of significant Isotopes by Sellafield and La Hague B1-129 from La Hague ('0.1 TBq) I I Sr-90 from Sellafield (TBq) Co-60 from Sellafield (*0.1 TBq) B C-14 from Sellafield (TBq) n Tc-99 from Sellafield ('10 TBq) 1992 14 WANTIJ december'97

Wantij | 1997 | | pagina 22