De ZMF gaat de boer op Op weg naar een duurzame landbouw Melissa Ernst De landbouw, maar dan duurzame, moet de drager van het Zeeuwse platteland blijven. Foto: Jaap Wolterbeek. De landbouw is in beweging. Ze is niet langer meer de allesbepalende factor op het platteland. Ze wordt gecon fronteerd met een beleid dat sterk gericht is op de wereld markt. Hierdoor dalen prijzen en daarmee ook het ren dement van het boerenbedrijf. Daarbij komt dat het milieu steeds strengere eisen stelt. Hoewel veel agrariërs het moeilijk hebben, zijn er die de negatieve spiraal ombuigen. Ze spelen in op de toenemende vraag naar milieuvriendelijk geteelde producten en de vraag naar groen, ruimte en rust door de toerist. In dit artikel leest u welke 'duurzame' vernieuwingen in de landbouw gaan de zijn en hoe de Zeeuwse Milieufederatie hierop inspeelt. hHet Zeeuwse platteland is volop in beweging. Agrarische ondernemers gaan op zoek naar nieuwe inkom stenbronnen. Verschillende boeren zoeken het in de verbreding van hun bedrijfsvoering. De borden 'logies met ont bijt' langs de weg, de vele minicampings en de Boerenlandroute in de Zak van Zuid- Beveland zijn vast niet aan uw aandacht ontsnapt. Op het gebied van agrarisch natuurbeheer timmeren de agrariërs ook aan de weg. Gezien de borden langs de weg, met het opschrift "dit landschap wordt u aangeboden door de landbouw" nemen ze dit soms wel erg letterlijk op. Maar dat agrariërs wel degelijk een verdienstelijke rol als landschapsbeheerder kunnen (gaan) spelen, blijkt uit de toenemende vraag naar het opstellen van bedrijfsnatuurplannen (zie de rubriek Landschap). Niet iedere agrariër zoekt het in de verbre ding van de bedrijfsvoering. Anderen kie zen liever voor een nieuw product waarbij ze de verwerking en het op de markt bren gen zoveel mogelijk in eigen hand houden. Kenmerkend daarbij is een korte lijn tussen producenten en consumenten. Streekproducten zoals het Zeeuwse Vlegelbrood en de jams en kruidenazijnen van het Siepje zijn hiervan een voorbeeld. Buthan zorgt voor Zeeuwse biodiversiteit Niet alleen de milieufederatie bekommert zich om biodiversiteit, ook Buthan en Stichting De Zeeuwse Vlegel doen dit. Begin september ontving de Zeeuwse Vlegel een cheque van $100.000 van de landbouwminister uit Buthan, een opmer kelijke geste van een arm land aan een rijke natie. Het geld gebruikt de Vlegel voor onderzoek naar milieuvriendelijke baktarwerassen, die het zonder veel kunst mest en bestrijdingsmiddelen kunnen stel len. Deze dreigen uit te sterven omdat de landbouwindustrie er geen brood meer in ziet. De Zeeuwse Vlegel maakt zich echter sterk voor deze rassen, die ook voor de akkerbouw in Bhutan van belang zijn. Naar een duurzame landbouw In principe juicht de ZMF deze innovatie toe, zij het dat deze ontwikkelingen niet altijd leiden tot een meer duurzame land bouw. Het landschap wordt er niet mooier op als bijvoorbeeld overal minicampings verrijzen. Ook zijn streekproducten niet altijd op een milieuvriendelijke wijze geteeld. Er moet nog volop bijgestuurd worden. Daarbij komt dat het overgrote deel van de agrariërs gewoon nog boert met de nodige bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Ook in het terugdringen van het energiegebruik kan nog veel bereikt wor den. Voldoende redenen voor de milieufe deratie om het streven naar een duurzame landbouw tot speerpunt van haar beleid te maken. Deze keuze wordt ondersteund door het feit dat de landbouw minstens 80% van de ruimte in de provincie voor haar rekening neemt. Zij is de drager van het karakteristieke open agrarische land schap dat we kennen en dat we willen hou den. 15 WANTIJ december '97

Wantij | 1997 | | pagina 23