Aanpak project Doel van de milieufederatie is om de land bouw op een groot gedeelte van het platte land in stand te houden en bij te sturen in een meer duurzame richting. Om te begin nen door het ontwikkelen van een visie en vervolgens door het opzetten van (geza menlijke) concrete projecten en het onder steunen van milieu-, natuur- en diervrien delijke landbouwinitiatieven. Achterblijvers worden achter de broek gezeten, voorlo pers krijgen een steun in de rug. Hierbij willen we zoveel mogelijk samenwerking zoeken en situaties uitbuiten waarbij het milieu én de boer allebei profiteren. Daarom gaat de ZMF nu al met deze visie de boer op. Wat is duurzame landbouw? De ZMF onderscheidt drie soorten duur zaamheid, waarbij rekening is gehouden met de ideeën die hierover bij de landbouw leven: Ecologische duurzaamheid Het streven is gericht op het bevorderen van een natuur-, milieu- en diervriendelijke landbouw. Dit houdt in: zuinig omgaan met grondstoffen en energie, schoon houden van bodem, water en lucht waardoor natuur en landschap behouden worden en zorg voor welzijn van mens, dier en plant. Economische duurzaamheid Voor het handhaven van de landbouw op het platteland is een economisch rendabele landbouw nodig, nu en in de toekomst. Hiervoor dienen agrariërs een rechtvaardi ge prijs te ontvangen voor hun duurzaam geproduceerde producten. Dit kan inhou den dat consumenten wel eens dieper in hun buidel zullen moeten tasten. Sociale duurzaamheid Herstel van sociale duurzaamheid van de landbouw vraagt om meer betrokkenheid tussen consument en producent. Agrariërs zullen actiever moeten inspelen op de vraag naar duurzame producten. En zoals gezegd, de consument dient daarvoor extra betalen. Om dit te stimuleren is nauwer contact nodig. Dit kan door bijvoorbeeld meer te produceren voor de regionale markt. Daarnaast is het scheppen van een goed werkklimaat voor de agrariër ook een belangrijk aspect. Of een boer kiest voor schaalvergroting, specialisering of een neventak is zijn zaak. Als hij maar binnen de gestelde milieunormen produceert. Gratis biologische yoghurt. Foto: Melissa Ernst Vertaling naar de praktijk Zo'n definitie klinkt prachtig, maar wat betekent dit nu voor de Zeeuwse land- bouwpraktijk? Hoe de visie vertalen in con crete projecten die de gehele keten, van producent tot consument, treffen? Dat dit belangrijk is, blijkt wel uit een telefoontje dat de ZMF laatst ontving van een agrariër uit Koudekerke die met veel zorg en aan dacht appelen met het agro-milieukeur teelt. Hij krijgt de appelen op geen enkele mogelijkheid afgezet: de consument vraagt er niet om. De projecten die zich richten op de eerste schakel in de keten, de producent, hebben betrekking op het terugdringen van het bestrijdingsmiddelen-, energie- en kunst- mestgebruik. Daarnaast is er vanuit de ZMF aandacht voor de te hoge uitspoeling van meststoffen naar het oppervlaktewater en het herstellen van regionale gesloten kring lopen voor mest en veevoeder. Dit laatste houdt in dat de akkerbouwer iri ruil voor mest veevoer geeft aan een veehouder uit de buurt. Ook het weren van de roze inva sie en het stimuleren van de biologische landbouw en agro-toerisme in combinatie met landschapsbeheer zijn zulke projecten. Om de tussenhandel en de consument te bereiken moeten regionale en milieuvrien delijke producten gepromoot worden. Een idee is om bijvoorbeeld instellingen zoals ziekenhuizen en het Provinciehuis te stimu leren om gezonde en milieuvriendelijke geteelde producten te gebruiken in de keu ken. Gezonde produkten zouden toch zeker de ziekenhuizen moeten aanspreken? En heeft de Provincie zich in Kerend Tij 2, het provinciale milieubeleidsplan, niet tot taak gesteld om duurzaam geteelde produc ten in hun kantine op te nemen? Energieleverancier Ook de in eerste instantie weinig realisti sche ideeën krijgen de aandacht, bijvoor beeld landbouw als leverancier van energie. Stelt u zich eens braakliggende grond vol zonne-energiecellen voor. Of het telen van Proef eens biologische yoghurt, gezond, lekker en gratis! De eerste consumentenactie, in het kader van het project 'duurzame landbouw' heeft plaatsgevonden. En wel op zaterdag 15 november in het hart van Middelburg. Op initiatief van stichting Biologica en de ZMF werd de biologische zuivel volop in het zonnetje gezet. Het winkelende publiek ontving uit handen van een enthousiaste groep vrijwilligers een gratis beker biologische yoghurt. Het bewijs dat biologische producten naast milieuvriende lijk en gezond, ook smakelijk zijn, hopen we met deze actie geleverd te hebben. Wilt u zelf eens biologische zuivel uitpro beren? Sinds kort kunt u, naast de bestaande verkooppunten zoals de Konmar en de natuurvoedingswinkels, hiervoor ook bij Albert Heyn terecht. gewassen zoals olifantsgras, hennep, wilg en riet voor energieopwekking ter vervan ging van fossiele brandstoffen. Door gewas sen voor electriciteitsopwekking te telen, leg je CO2 vast waardoor het broeikaseffect minder snel toeneemt dan bij de verbran ding van fossiele brandstoffen. Of deze ont wikkelingen ook economisch haalbaar zijn, is voor de ZMF een vraag voor nader onder zoek. Met welke projecten de ZMF daadwerkelijk van start gaat, is tijdens het schrijven van dit arti kel nog niet duidelijk. We houden u op de hoogte. Heeft u nog vra gen of misschien zelfs ideeën voor een project, neem dan gerust contact op met Melissa Ernst, tel. (0113) 23 00 75. Melissa Ernst is projectmedewerkster duurzame land bouw bij de Zeeuwse Milieufederatie. 16 WANTIJ december'97

Wantij | 1997 | | pagina 24