Meer over bedrijfsnatuurplannen Marianne Lundahl bedrijfsnatuurplannen voor leden van Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen. Van de 40 aanmeldingen zijn er in eerste instantie 12 geselecteerd op basis van motivatie, zelf werkzaamheid, voorbeeldfunctie, hoeveel heid uit te voeren maatregelen, aard van de maatregelen en bedrijfstype. Ondertussen zijn al diverse werkzaamheden uitgevoerd. De eerste drie bedrijven vervullen een voorbeeldfunctie. Zij hebben het afgelopen jaar collega's en geïnteresseerden rondge leid op hun bedrijf. 0 Het loopt al tegen vieren en we maken aan stalten om terug te gaan. Als we het perceel verlaten zie ik vanuit mijn ooghoek iets bruins wegschieten tussen de bloemsten gels, laag over de grond. Het is een patrijs die snel het kruid(t) opzoekt voordat het verschoten wordt... Marianne Lundahl is medewerkster van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. In een vorig artikel in Wantij werd uitgelegd wat agra risch natuurbeheer is. In dit artikel volgt meer over de achtergrond en noodzaak van bedrijfsnatuurplannen.. Putters, groenlingen en kneutjes stuiven kwetterend weg als we de akker oplopen. Ze gaan zitten in de els aan de rand van het erf. We storen ze tijdens hun middagmaal in de nog steeds bloeiende akkerrand. Het ontgaat ons niet dat ze een beetje slinge rend wegvliegen...een beetje high van het zaad?! Fantastisch om op die manier directe resultaten te zien van een ingezaaide akker rand. Een akkerrand inzaaien, een vee- e drinkput graven of een Zeeuwse heg planten, dat zijn maatregelen in de uitvoering van een bedrijfsna- tuurplan. Maar die put werd vroeger toch ook aangelegd, zonder zo'n bedrijfsnatuur- plan? Dat is waar, maar het opstellen van een bedrijfsnatuurplan heeft niet alleen de uitvoering van maatregelen als doel. Het beoogt ook de bewustwording van de boer te vergroten. Dit gebeurt onder andere door de boer intensief bij de opstelling van zo'n plan te betrekken. Meer inzicht geeft een steviger basis voor het behoud van natuur en landschap. Want als een eigenaar de waarde van een put of heg voor bepaal de dier- en plantensoorten niet ziet, is de kans aanwezig dat hij deze landschapsele menten na een aantal jaren weer opruimt. Zelfwerkzaamheid Bij de aanleg en het onderhoud van land schapselementen wordt vaak min of meer ad hoe te werk gegaan. Dit gebeurt meestal omdat er met projecten gewerkt wordt. Er is bijvoorbeeld geld beschikbaar voor het graven van drinkputten ten bate van de boomkikker. Vanaf dat moment worden er eigenaren benaderd die interesse hebben in een drinkput op hun erf. Bij het bedrijfsna tuurplan wordt voor het gehele bedrijf met de eigenaar, bekeken waar de natuur ver sterkt kan worden. Ook de productieperce len worden meegenomen. De boer beschikt uiteindelijk over een lijst van maatregelen. met de beste tijdstippen en de juiste wijze van uitvoering. Hij kan de maatregelen opnemen in zijn planning. Zelfwerkzaamheid draagt misschien nog wel het meeste bij aan het behoud van een duurzaam landschap. Stormachtig De ontwikkelingen wat betreft agrarisch natuurbeheer verlopen stormachtig. Het is bijvoorbeeld frappant om te zien hoe ineens vanuit allerlei hoeken organisaties naar voren komen die menen een rol te kunnen vervullen. Agrarisch natuurbeheer is duidelijk niet alleen voor de boeren inte ressant. Laten we hopen dat alle bemoeien issen het behoud van natuur en landschap tot doel hebben, en niet alleen het econo misch gewin. Voortgang De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) begon in 1997 met het opstellen van Experiment: een met een inheems bloemenmengsel ingezaaide akker rand. Foto: SLZ. 17 WANTIJ december'97

Wantij | 1997 | | pagina 25