2 Column Tjeu van Mierlo 3 Reimerswaal heeft voor alles de ruimte, behalve voor natuur en landschap Geertje van der Krogt/Willem de Weert 5 IMee-on maakt de sterren weer zichtbaar Actiegroep tegen reclameverlichting slaat weer toe Jan Moekotte 6 Het Verdrag van Saeftinghe in de maak Tjeu van Mierlo/Thijs Kramer 8 Gratis met de bus in Hasselt en Renesse Ook een idee voor Walcheren? Erik Ottens 9 Berichten 11 "Het idee dat de samenleving maakbaar is" Op bezoek bij Jan de Vries Willem de Weert 12 Handhaving "Doe aangifte van misdaden tegen het milieu" Jan Moekotte Operatie geslaagd, patiënt overleden Jan-Eelco Dijk 14 Sterke toename van radioactieve lozingen Afvalwater uit Europese opwerkingsfabrieken Hans Bannink 15 De ZMF gaat de boer op Op weg naar een duurzame landbouw Melissa Ernst 17 Landschap Meer over bedrijfsnatuurplannen Marianne Lundahl 18 Vogels Witte gebieden bestaan voor ambtenaren, niet voor vogels Jan-Willem Vergeer 19 Advertentie 20 Agenda Winter Vouwblad Kleding, milieu en eerlijke handel Gerda Spaander Kerstgedachte. Met een natuurgevoel word je niet geboren. Dat ontwikkel je. Bij de een gaat dat geleidelijk. Bij de ander met een schokje. Ik kreeg van lieverlee respect voor de natuur. Dat ging in mijn jeugd met lichte schokjes. Ik voelde ze vooral met Kerst. Kerst heeft een aureool van vredigheid. Van een ongestoord leven. Dat beeld had al vroeg post gevat. Alles wat daarmee in strijd was, viel dan ook meteen op. Zoals op die namiddag dat ik achterom liep naar de buren. Op de stoep lag een fazant neerge kwakt. Met een bebloed, verfomfraaid verendek. Twee dagen later bleek hij in een dampende schaal op de kersttafel te staan. Thuis werd ik in de dagen voor Kerst geweerd uit het schuurtje. Ajngstvallig hield ik echter de deur in de gaten. Tot pa deze open duwde en ik gruwde bij de aanblik van een paar, aan touwtjes bungelende, grijze sokjes die van een konijn geweest moeten zijn. Met Kerst trokken we vaker dan ooit het bos in. We wandelden rond de vennen in het grensgebied. Waar een paar weken eer der bronzige gagelstruiken in de zon glom men, was er die dag kaalslag. Onverlaten hadden vernietigend geknipt en gesnoeid. Er lag nog een vergeten mustert gageltak- ken aan de waterkant. Die takken waren niet in een kerstboeket terecht gekomen. Rond Kerst hadden m'n ouders altijd extra oog voor de skimmia's in de voortuin. Op een ochtend waren de struiken met hun overvloed aan rode bessen verdwenen. Dat jaar was ons kerststukje dan ook niet af. Op de markt stond jaarlijks een indrukwek kende spar in gelig licht. Die kwam uit de gemeentelijke bossen. Toen pa mij een keer het gapend gat in het bos toonde waar de spar had gestaan, stond die grote boom op het marktplein voortaan niet meer op zijn plaats. Misschien kwam het door al die inbreuken op de natuur dat wij de kerstboom versier den met kleurrijke, glazen vogeltjes. Een goed kerstrapport was de garantie dat hun aantal toenam. Het was wel jammer dat de parmantige beestjes na een paar dagen meestal op hun kop aan het knijpertje hin gen waarmee ze aan de dennentak waren bevestigd. Met de jaren kregen de vogeltjes hun sym bolische waarde. Het natuurgevoel werd er alleen maar krachtiger door. Tjeu van Mierlo. 2 WANTIJ december '97

Wantij | 1997 | | pagina 2