Reimerswaal heeft voor alles de ruimte, behalve voor natuur en landschap o^oraui fóvoorM REIMERSWAAL Geertje van der Krogt Ruimte óók voor u". Dat zegt de tekst in het logo van de gemeente Reimerswaal. De afgelopen jaren liet de gemeente zien welke ruimte er bedoeld wordt. Ruimte voor een golfbaati, voor een crossterrein, voor een race circuit, voor modelvliegtuigjes, voor mosselafval, voor glastuinbouw, in ieder geval weinig ruimte voor natuur en landschap. De gemeente Reimerswaal is uit- gestrekt (zie kaartje). Van oost naar west gaat het om een gebied van de provinciegrens met Brabant tot Kapelle, van zuid naar noord van de Westerschelde tot Oosterschelde. De gemeente omvat kernen als Yerseke, Kruiningen, Krabbendijke, Waarde, Rilland, Bath en veel buitengebied. Volop ruimte dus. Ruimte die vooral wordt ingevuld met activiteiten die vandaag de dag als schade lijk voor natuur en landschap bekend staan. We zetten een aantal voorbeelden op een rijtje, te beginnen aan de oostgrens van de gemeente, bij het Schelde-Rijnkanaal. Oostgrens j Daar is ruimte gemaakt voor een golfbaan en een schietsportcentrum, pal achter de Westerscheldedijk. Verder is er ruimte aan de Bathseweg om met auto's en motoren illegaal te crossen. Het crossen werd deels gelegaliseerd, jawel, in een ingepolderd natuurgebied. Om ruimte te scheppen werd de Bathsekreek geëgaliseerd, stukken dijk afgegraven, bomen gekapt en met klei gesleept in en uit de schorren bij Bath. In deze hoek had de gemeente ook ruimte gedacht voor een grootschalig multifunctio neel snelheidscentrum. Gelukkig bleef dat alleen bij plannen, mede dankzij een storm van protest van Brabantse zijde (zie kader) Westgrens Aan de westzijde van de gemeente is de situatie niet veel beter. Daar ligt de Yerseke geluidsniveau gedurende de nachtelijke uren wordt overschreden. Overleg over constructies om het geluid te verminderen leverde in de ogen van de ZMF te weinig op. De Poort Genoeg oude koeien uit de sloot gehaald! Dat vond Reimerswaal ook en heeft er een paar nieuwe ingestort. Ook op het lokale bedrijventerrein De Poort in Rilland moet er ruimte zijn. Positief daarbij was de geplande aanleg van een brede groengor- del. Volgens Reimerswaal was de ruimte op het bedrijventerrein vooral bedoeld voor de sectoren transport, distributie en groothan del. Dat vonden sommigen een beetje te ver gaan, dus werd de Raad van State gevraagd om zich over de zaak te buigen. De ligging van de gemeente Reimerswaal op de grens met Brabant en België. Kaart: Kleine Bosatlas, Wolters Noordhoff Groningen. Moer, een waardevol historisch cultuur landschap met grote waarde voor de natuur. Daar moest volgens de gemeente ruimte zijn om met modelvlegtuigjes te spelen. Er moest ook ruimte zijn om mos selschelpen en ander afval uit de schelpdie re nbedrijfstak in de Yerseke Moer te stor ten. Ruimte óók voor u", kreeg het trans portbedrijf De Koeyer b.v. in Yerseke. Dit bedrijf wilde zó dicht bij het stiltegebied de Oosterschelde bouwen, dat het toegestane De Raad besloot dat transport- en distribu tiebedrijven een regionaal karakter hebben en dus niet op een lokaal bedrijventerrein thuishoren. Het gevolg was dat er ruimte gemaakt werd om (een deel van) De Poort een regionaal karakter te laten krijgen met als verbluffend resultaat dat de groengordel werd uitgegomd. Daar komt nog bij dat er op De Poort ook plaats moet zijn voor bovengrondse opslag van LPG (10 x de hoeveelheid van een tankstation) 3 WANTIJ december'97

Wantij | 1997 | | pagina 3