Brabantse ergernissen over Reimerswaal Glastuinbouw Reimerswaal ziet overal kansen. Vooral kan sen voor activiteiten die elders niet welkom zijn. Zo is er in de Bathpolders ruimte voor glastuinbouw. De ZMF vindt een glastuin- bouwproject van 100 hetcare niet passen, zo dicht langs de Oosterschelde. Langs de Bathpolders liggen bijvoorbeeld hoogwater- vluchtplaatsen voor overtijende steltlopers. De nachtelijke verlichting werkt storend op het vogelleven in de Oosterschelde. De ZMF toog naar de Raad van State om te vra gen een uitspraak te doen. Maar ondertus sen gaf Reimerswaal gewoon een bouwver gunning af en is men al druk kassen aan het bouwen! Reimerswaal vraagt wel de ZMF mee te wer ken aan een plan om vier windmolens te plaatsen om de glastuinbouwbedrijven van milieuvriendelijke energie te voorzien. En ook vroeg men de mening van de ZMF over het gebruik van restwamite van de BASF. Natuurlijk is de ZMF onder het motto ,,als het dan toch moet, doe het dan zo duurzaam en milieuvriendelijk mogelijk", vóór deze plannen. Maar liever hoort de milieufederatie de Raad van State straks zeggen dat er helemaal geen glastuinbouw in de Bathpolders mag plaatsvinden. Convenant De rij voorbeelden is zonder einde. Nog eentje dan. Op 16 oktober 1996 werd het convenant Duurzaam Bouwen in Zeeland met feestelijk vertoon ondertekend. Velen deden mee zoals diverse woningcorpora ties, ondernemers in de bouwnijverheid, de Bond van Nederlandse Architecten afdeling Zeeland, een aantal projectontwikkelaars, het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland en een hele trits gemeenten. De gemeente Reimerswaal ....die kwam niet. Het wekt weinig verbazing dat de gemeente Reimerswaal onlangs haar geldelijke bijdrage aan de Zeeuwse Milieufederatie heeft stopgezet. Laten we in elke geval hopen dat dit het laatste voor beeld is van gemeentelijke poli tiek die aan alles ruimte biedt, behalve aan natuur, milieu en landschap. Geertje van der Krogt is projectmedewerkster lokale planologie van de Zeeuwse Milieufederatie Glastuinbouw aan de ene kant en Oosterscheldedijk. Foto: ZMF beschermd natuurgebied aan de andere kant van de Willem de Weert De ongebreidelde plannen van Reimerswaal om kost wat kost iets met de ruimte in de gemeente te doen, wekken ook ergernis aan Brabantse zijde. Ton van Rijen, voorzitter van de Nederlands- Vlaamse milieuvereniging Benegora, kruis te herhaaldelijk de degens met het gemeentebestuur van Reimerswaal: "Ik heb de indruk dat burgemeester Verbree de oostgrens met Brabant als een witte vlek op de kaart ziet, die dringend met van alles en nog wat ingevuld moet wor den. Wat Reimerswaal als hun achtertuin ziet, is wel voor ons de voortuin. Gevoelige ligging Van Rijen wijst op de gevoelige ligging van de Zeeuwse polders midden tussen inter nationaal erkende natuurgebieden als het Land van Saeftinge en de slikken en schor ren van de Oosterschelde. Verder liggen het Markiezaatsmeer, de Brabantse Wal en het toekomstige grensoverschrijdende natuurpark Zoom-Kalmthoutse Heide in de directe nabijheid. Op grotere schaal gezien oefent de ligging tussen de havengebieden van Antwerpen en Rotterdam druk op het gebied uit. Nu al doorsnijden het Schelde-Rijnkanaal, de Zoomweg-Zuid, een hoogspanningslijn en een buisleidingenstraat het gebied. Mogelijk komt daar straks nog een goede renspoorlijn bij. Redenen te over voor Benegora om zeèr zorgvuldig naar de invulling van het gebied te kijken, dat nu nog een landbouwbestemming heeft. "We hebben al slag geleverd tegen de mogelij ke komst van een logistiek park -en een centrum voor lawaaisporten. Zeeuws distributiecentrum "Nu zijn er van Zeeuwse kant weer ideeën voor de vestiging van een distributiecen trum op grond van de ligging aan water-, spoor- en wegverbinding. Daar zetten wij grote vraagtekens bij. Er is wel een kanaal, maar geen haven, er is wel een autoweg, maar geen op- en afrit en voor het eventu ele spoor zal er dan een rangeerterrein moeten komen. Wat kost dat allemaal niet voor een distributiecentrum dat bovendien kilometers ver van de Zeeuwse bevolkings centra af ligt. Landschapspark Liever ziet Van Rijen het gebied tussen Zoomweg en Schelde-Rijnkanaal als land schapspark ingericht: een combinatie van natuur, groene buffer en recreatiegebied. "Wij kijken dan minder op de gigantische horizonvervuiling van het Antwerpse haven- en industriegebied; die vrees voor nog meer horizonvervuiling maakt ons ook tegenstander van een grootschalig wind molenpark tegen de grens met België. Een ander argument voor een landschapspark is dat de agglomeratie Antwerpen drin gend behoefte heeft aan recreatie dichtbij huis.Benegora ziet bijvoorbeeld mogelijk heden voor watersport op het Spuikanaal, een congreshotel bij de golfbaan en een netwerk van wandel-, fiets en ruiterpaden. "Je ziet nu al veel fietsers in het gebied. Het plan van Deltan voor een waterreser voir in de polder zou, mits landschappelijk ingebed, in deze bestemming passen. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 4 WANTIJ december '97

Wantij | 1997 | | pagina 4