Het Verdrag van Saeftinghe in de maak De Vlamingen zijn ons deze keer voor. Thijs Kramer Tjeu van Mierlo Vlaamse 'en Nederlandse natuur- en milieu-organisaties gaan met zoveel mogelijk mensen nauw samenwerken om van het Schelde-estuarium weer een schoon en gezond watersysteem te maken. De samenwerking wordt vastge legd in het Verdrag van Saeftinghe. De verdieping van de Westerschelde leidt tot verlies aan natuur. Foto: Jaap Wolterbeek. Ecologisch herstel van de Schelde, e zowel in Nederland als in Vlaanderen, vraagt om coördinatie en uitbouw. Het Scheldewater is nog lang niet schoon. Het is nodig de handen ineen te slaan om de discussie over de toe komst van het gebied te beïnvloeden. Maar bovenal willen de natuur- en milieu-organi saties zich richten op het verwerven van publieke steun voor de Schelde. Dat is het prachtige resultaat van de eerste Scheldedag. Eerste Scheldedag Zaterdag 11 oktober 1997: in Emmadorp verzamelen zich op deze herfstochtend ver tegenwoordigers van meer dan 20 natuur- en milieu-organisaties die zich betrokken voelen bij het Schelde- estuarium (het stroomgebied van de Schelde waar de invloed van het getij nog merkbaar is; het strekt zich uit tussen Zwin en Gent). Het is een geschakeerd gezelschap dat in de bovenzaal van het bezoekerscentrum Saeftinghe bijeenkomt. Mensen van grote organisaties als Zeeuws Landschap, Natuurmonumenten, Bond Beter Leefmilieu, 't Duumpje en de Wielewaal. Maar ook van kleinere groepen als de milieuraad Beveren en de werkgroep Natuurreservaten Linkeroever Waasland. De Zeeuwse Milieufederatie nam samen met enkele Vlaamse collega's het initiatief voor deze eerste Scheldedag. Samenwerking De dag komt niet uit de lucht vallen, want er is regelmatig contact tussen de ZMF en de Vlaamse collega's bijvoorbeeld over het Verdiepingsverdrag en de Internationale Commissie ter Bescherming van de Schelde (ICBS). Er is de laatste paar jaar veel over de Schelde te doen. Naast de verdieping van de Westerschelde is er de ophef over de natuurcompensatie. In Vlaanderen verlo pen de discussies over het inrichten van overstromingsgebieden wat rustiger. Maar geruisloos gaat het ook daar niet. De water kwaliteit blijkt een permanente zorg, maai de ICBS maakt niet echt cle indruk haast te maken. De hogere waterstanden als gevolg van de verdieping en de zeespiegelrijzing maken een integrale visie noodzakelijk. Integraal omdat natuurherstel, veiligheid, waterkwaliteit en rivierwegbeheer samenko men. Daarover wisselen we die zaterdag van gedachten. Vlaanderen voorbeeld Het advies van de commissie Westerschelde over compensatie voor het verlies aan natuur door de verdieping, oogst alom afkeuring. Bij de Vlaamse deelnemers is er verbazing en onbegrip. Nederland geldt voor hen over het algemeen als een lich tend voorbeeld, waarnaar graag verwezen wordt. Maar dit keer zijn de Vlamingen ons toch duidelijk voor. In Vlaanderen wordt er al hard gewerkt aan gecontroleerde overs tromingsgebieden, terwijl bij ons de dijken van geen wijken weten. Dat de commissie Westerschelde zelfs niet verder komt dan de aanbeveling van enkele beperkte of twij felachtige projecten, is echt een domper. Voor de Vlamingen geldt dat de 44 miljoen gulden die de Vlaamse overheid bijdraagt aan het natuurherstel een enorm bedrag is. Het is zelfs hoger dan het jaarlijkse budget voor de natuur in heel België. Dat er ver volgens met dat geld projecten dreigen te worden uitgevoerd, die niet of nauwelijks bijdragen aan de versterking van de ecolo gische waarde van het estuarium, is vanuit Vlaams perspectief onverteerbaar. Het is veel geld, dat doelmatig moet worden inge zet als begin van een gezamenlijk gedragen ecologische visie op het estuarium. Nu dat niet dreigt te gebeuren, is dat vanuit Vlaams perspectief een gemiste kans, nog los van de gegronde bezwaren die er vanuit Nederlandse optiek tegen het advies van de commissie zijn in te brengen. Schelderapport Enkele dagen voor de Scheldedag, ver schijnt bijna onopgemerkt een belangrijk rapport van het ICBS over de waterkwaliteit van de Schelde. Dit Schelderapport rolt al in de vroege zomer van de drukpers, maar wordt pas in oktober geruisloos naar bui ten gebracht. Dat geeft te denken. Het is het eerste product van de ICBS, een com missie waarin vertegenwoordigers van de verschillende Schelde-oeverstaten en - gewesten overleggen. Het gaat om Frankrijk, Vlaanderen, Brussel, Wallonië én Nederland. Die ondertekenden in 1994 een 6 WANTIJ december '97

Wantij | 1997 | | pagina 6