I verdrag om de Schelde te beschermen. Het I rapport is een opstap naar het Schelde I Actie Plan (SAP): een gezamenlijk plan van aanpak om de vervuiling van de Schelde te I lijf te gaan. I De Scheldedag blijkt een mooi moment om I het rapport te bespreken. Aan de ene kant I onderkennen de deelnemers het belang dat I de drie landen een begin maken met een I grensoverschrijdende samenwerking rond I de Schelde. Maar er is ook veel en vooral I fundamentele kritiek. Gemiste kans Men vindt het rapport een gemiste kans. De lijst van onderzochte, vervuilende stof fen die in het rapport is terug te vinden, gaat niet verder dan de bekende, klassieke zaken zoals stikstof, fosfor en zuurstofver bruik. Niets in het rapport over zware meta len en microverontreinigingen die een groot probleem zijn. Maar ondanks de beperkte gegevens is de conclusie dat de waterkwaliteit in de middenloop van de rivier slecht is en de verscheidenheid aan fauna pover. Gemiste kansen, want het rapport zegt niets over de kwaliteit van de waterbodem. De huidige begrenzing van het stroomge bied is zo dat de stortingen van vervuild slib even buiten Zeebrugge nu niet als aan dachtspunt worden meegenomen. Ook de zijrivieren krijgen geen aandacht. In Frankrijk wordt heel veel water van de rivier voor onder andere de industrie afge tapt met verdroging als gevolg. Ook daar over lees je geen letter. De deelnemers van de dag wordt duidelijk, dat het formuleren van een toekomstvisie niet kan zonder inzicht in al deze aspecten. Er rijzen grote twijfels of het SAP, gezien de tekortkomingen van het Schelderapport, aan al deze zaken wel de gewenste aan dacht zal schenken. Uitdagende ideeën Een belangrijk deel van de Scheldedag is ingeruimd voor de vraag hoe we als geza menlijke natuur- en milieu-organisaties de komende jaren ons gaan inzetten voor een estuarium met schoon water en een rijke natuur. Patrick Meire van het Instituut voor Natuurbehoud in Brussel, heeft daarvoor een aantal uitdagende ideeën. Hij vindt dat het accent moet komen te liggen op het verwerven van een zo breed mogelijk draagvlak voor een schoon en gezond estu arium. Daarbij wil hij niet alleen kijken naar de traditionele achterban van de milieu- en natuursector. Maar ook naar inwoners, overheden en bedrijven. Al deze mensen kunnen we op verschillende manier bij de Schelde betrekken. Bijvoorbeeld met activiteiten zoals een mers overgenomen om de samenwerking vast te leggen in het 'Verdrag van Saefdnghe'. In het ontwerp staat waar we met de Schelde naar toe willen, wat we als natuur- en milieu-organisaties zelf willen ondernemen en wat we van de overheid vragen. Een belangrijke conclusie is dat het geen zin heeft een nieuwe aparte organisatie in het leven te roepen. De gezamenlijke activi teiten zullen onder de paraplu van 'Grenzeloze Schelde' een plaatsje krijgen. Deze internationale vereniging waar ZMF, Vlaamse, Brusselse, Waalse en Franse milieu-organisaties bij aangesloten zijn, is vooral in Vlaanderen al enkele jaren met educatieve boottochten actief. Tijdens de Scheldedag is afgesproken dat de ontwerptekst van het verdrag aan alle natuur- en milieu-organisaties rondom het Schelde-estuarium zal worden toegezon den. Die kunnen zonodig nog amendemen ten inbrengen. Begin volgend jaar hopen we dan tijdens een feestelijke plechtigheid tot ondertekening over te gaan. Vertegenwoordigers van vele natuur- en milieu-organisaties op de Scheldedag in Emmadorp. Foto: Guido Moers/Milieuboot. Scheldeweek met excursies en vaartochten, met een Scheldekrant, met een keurmerk voor bedrijven die aantoonbaar een bijdra ge leveren aan het schoonmaken en hou den van de Schelde. Er kan een Scheldefonds in het leven worden geroe pen om de verschillende activiteiten te bekostigen. Zijn ideeën worden positief onthaald. Verdrag van Saeftinghe Om de bijeenkomst en de toekomstige samenwerking niet te vrijblijvend te laten zijn, wordt het voorstel van de initiatiefne Ondanks de gestaag neerplenzen- de regen begroeten de deelne mers aan de eerste Scheldedag de belangrijke stap in de samenwer king erg enthousiast. Dat geeft vertrouwen in de toekomst. De toekomst voor een schoon, natuurlijk Schelde-estuarium in een ruime jas. 0 Tjeu van Mierlo is coördinator en Thijs Kramer staf medewerker van de ZMF. 7 WANTIJ" december 97

Wantij | 1997 | | pagina 7