Mee-on maakt de sterren weer zichtbaar Actiegroep tegen reclameverlichting slaat weer toe Het schakelkastje. Foto: Jaap Wolterbeek. In september 1980 wijdde de PZC een kolommetje aan de actiegroep Nee-on. Nee-on schakelde lichtreclames uit in Goes, Vlissingen en Middelburg. In deze donkere dagen is Nee-on opnieuw actief geworden. Wantij was er getuige van. Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Nee-on is in verschillende steden a actief. Ze heeft o.a. lichtreclames in de centra van Amsterdam, Den Haag, Groningen, Antwerpen, Tilburg en Middelburg verduisterd. De methode is kinderlijk eenvoudig en ver schaft kinderlijk plezier.Slechts een klein schakelaartje overhalen en metershoge let ters op het dak van een torenflat floepen uit. Zie eens hoe mooi de maan en de ster renhemel uitkomen. Bezemsteel met spijker Aan het woord is de man die we, om zijn anonimiteit te waarborgen, "K" noemen. Wantij maakte met hem een rondje door Goes. Inderdaad, het is kinderlijk eenvou dig. Sla een spijker in het uiteinde van een bezemsteel. Haal met cle spijker heel simpel het hefboompje over dat, op ongeveer drie meter hoogte, aan de gevel van een met neon verlicht pand zit. Het schakelkastje zit daar op voorschrift van de brandweer. Het is vaak gemarkeerd door een witte cirkel met rode rand. Vervuiling 'K" vindt neonreclame een vorm van visu ele vervuiling, net als reclameborden langs de snelweg. "Met muziek in winkelcentra pakken ze ons de stilte af, door geldzucht wordt ons uitzicht verziekt. Dat de provin cie optreedt tegen borden in het landschap, bespaart ons een hoop werk. Helaas onder neemt de overheid niets tegen neonrecla me, terwijl het felle licht omwonenden vaak hindert. Het is energieverspilling en zet aan tot consumptiedrift. Waarom doen midden standers hun lichtreclame niet gewoon uit als ze de tent sluiten?" Op een avondwandeling door Middelburg waarbij Nee-on tientallen panden verduis tert, toont een bewoonster aan de Dam zich zeer gelukkig. Maanden heeft ze, gesteund door de Stichting Vrienden van Middelburg, met brieven en bezwaarschrif ten geprotesteerd tegen de rode neonrecla me van een hypotheekverstrekker. Nee-on doet in een paar seconden, wat met brie ven niet lukte. Idee "K" legt ons uit hoe hij op het idee kwam. Hij woonde in een stil straatje. Tegenover zijn huis stond een textielfabriek al jaren leeg. Daar vestigde zich een handelaar in motoren. Overdag ontstond een oorverdo vende herrie, 's avonds zette het motorpa leis met metershoge neonletters de straat in een licht dat door de dikste gordijnen scheen. "K" sliep slecht. Hij ging op onder zoek uit en ontdekte hoe simpel het is om de verlichting uit te schakelen. "Floep, in één keer de hele straat donker". Terwijl Vlissingen in duisternis gehuld wordt, vertelt een ander lid van Nee-on hoe de actie in Tilburg onder jongeren aan sloeg. Dat kwam door publiciteit in een blad van de toenmalige PSP "Jongeren vroegen zich af of demonstreren nog wel zin had. De actie tegen neonreclame gaf direct resultaat en was bovendien leuk om te doen". Openlijk aan het werk, werd "K" eens aan gehouden door twee stadswachten. Die kwamen niet in actie toen hij stellig beweerde niets strafbaars te doen. Integendeel, hij zou wel een schouderklop De muurschildering is een alternatief voor neon reclame. Foto: Jaap van Wallenburg je willen voor zijn manier om de energie verspilling in deze wereld tegen te gaan. De Wete, het blad van de Heemkundige Kring Walcheren, signaleerde dat kort na elkaar twee kledingzaken in Middelburg kozen voor een gevelschildering in plaats van neonreclame. In Kampen geeft de gemeente zelfs subsidie voor het in ere herstel len van (bijna) verdwenen muur schilderingen. Kortom, schakel de neonverlichting uit, maar schakel de gevelschilder in. 5 WANTIJ december'97

Wantij | 1997 | | pagina 5