Nationale postcodeloterij steunt Zeeuwse Milieufederatie De Zeeuwse Milieufederatie is één van de ideële organisaties die in 1997 geld hebben ontvangen van de Nationale Postcodeloterij. Andere zijn: Stichting Natuur en Milieu, Natuurmonumenten, de provinciale landschappen, Greenpeace, Milieudefensie, Novib, Vluchtelingen-werk Nederland, Wereldnatuurfonds, Artsen zonder Grenzen en Unicef. Ook voor 1998 heeft de Postcodeloterij geld toegezegd. Daarmee kunnen milieufederaties hun computernetwerk actualiseren, zodat de uitwisseling van informatie tussen milieufederaties en de Stichting Natuur en Milieu efficiënter en effectiever wordt. De Zeeuwse Milieufederatie kan ook een tweetal andere milieuprojecten gedeeltelijk financieren. Het ene project is 'gemeentelijke planologie', een project dat gericht is op o.a. het nauwgezet volgen van het lokale beleid voor bestemmingsplannen en het onder steunen van planologiewerkgroepen. Het andere project is het project 'duurzame landbouw'. Inmiddels heeft dit project een visie op duurzame landbouw opgeleverd en er zijn 18 projectideeën uitgewerkt die samen met achterban en landbouworganisaties zijn ontwikkeld. Met enkele projecten is een begin gemaakt. (TvM) Op weg naar duurzame landbouw De visie van de ZMF op een duurzame landbouw in Zeeland is gereed. In de visie wordt beschreven hoe de ZMF duur zame landbouw in de toekomst ziet. Om de visie handen en voeten te geven is de visie ver taald in 18 concrete projecten. Allemaal ideeën om als milieu federatie duurzame landbouw in Zeeland stapsgewijs gestalte te geven. Met 6 onderwerpen gaat projectmedewerkster Melissa Ernst komend jaar zeker aan de slag. De problematiek van de nitraat verontreiniging van het Zeeuwse oppervlaktewater zal in veldsymposia aanschouwelijk worden gemaakt. In september zullen de veldsymposia plaats hebben. Ook wil de milieufede ratie met de biologische boeren uit Zeeuws-Vlaanderen een oplossing zoeken voor het tekort aan ecologische, dierlijke mest. De ZMF wil een stimulans zijn voor de biologische land bouw in het algemeen. Andere activiteiten zijn: het promoten van milieuvriendelij ke landbouwproducten richting consument; het ontwikkelen van een 'milieutraject' voor de productie van milieuvriendelij ke streekproducten; het onder steunen van actiegroepen die zich keren tegen de intensieve veehouderij en het uitvoeren van een onderzoek naar de mogelijkheden voor milieu vriendelijk agrificatie. Onder dit laatste wordt verstaan het telen van landbouwgewassen voor industrieel gebruik. Dat de ZMF dat allemaal niet alleen in gang kan zetten, spreekt voor zich. We streven er zoveel mogelijk naar, om samen met de landbouw en onze eigen achterban, gezamenlijke activiteiten op te zetten. Geïnteresseerden kunnen de visie kosteloos bestellen bij de ZMF, telefoon 0113-230075. (ME) Kippeninvasie De ZMF heeft het provinciebe stuur op de hoogte gebracht van een dreigende kippeninva sie. Vooral uit Zeeuws- Vlaanderen komen signalen dat akkerbouwers actief worden benaderd door makelaars, die de belangstelling peilen om een kippenbedrijf te beginnen. De makelaars werken in opdracht van de veevoederbedrijven. De akkerbouwers wordt voorge houden dat na de varkensrech ten er ongetwijfeld op niet al te lange termijn ook sprake zal zijn van kippenrechten. Door nu met kippen te beginnen, worden rechten opgebouwd, die later voor veel geld kunnen worden verkocht. Bij verschillende gemeentebe sturen druppelen de aanvragen voor een bouwvergunning van een kippenschuur binnen. Ook de bekende stallenbouwers zoals Van Sleuwen en kornuiten zien in kippen een alternatief voor varkens. Nu zij hun grote stallen niet vol met varkens krij gen, worden vergunningaanvra gen ingediend voor meer dan 100.000 kippen per bedrijf. De ZMF ziet deze ontwikkeling met lede ogen aan. Het zal dui delijk zijn dat een forse groei van de kippenbedrijven in Zeeland gevolgen heeft voor natuur, landschap en milieu. Meer ammoniakuitstoot, een grotere mestberg en land- schapsontsierende stallen. Daar zitten wij niet op te wachten. Als er iets is dat wij van de var kensinvasie geleerd hebben, is het wel dat het beleid eigenlijk altijd achter de ontwikkelingen aan loopt. Vandaar dat de ZMF het provinciebestuur op de hoogte heeft gesteld en om aanvullend beleid heeft gevraagd. Op zich lopen de standpunten van provincie, landbouw- en milieuorganisaties over de vee houderij niet ver uiteen. Allemaal willen wij dat er niet meer mest wordt geproduceerd in Zeeland, dan er op verant woorde wijze kan worden gebruikt in de landbouw. Wij zijn het dan ook eens over de volgende beleidsuitgangspun ten: geen vestiging meer van nieuwe veehouderijbedrijven; geen omschakeling van akker bouwbedrijven naar een vol waardig intensief veehouderij bedrijf; wel een neventak voor bestaande landbouwbedrijven, maar alleen als de mest op eigen grond verantwoord kan worden afgezet, oftewel een grondgebonden neventak. Dat wij elkaar hierop gevonden hebben is een groot goed. Het probleem is alleen dat wij nog niet de juiste juridische instru menten hebben gevonden waarin deze beleidsuitgangs punten passen. Want zij moeten waterdicht zijn, zodat de van Sleuwens niet door een kiertje in het beleid alsnog binnen kunnen glippen. De ogen zijn gericht op minis ter Van Aartsen. Hij is samen met minister de Boer bezig met een herstructureringswet. Het zou goed zijn dat deze wet niet alleen gericht is op varkens, maar ook op kippen. Daarnaast kan in de wet de grondgebon- denheid geregeld worden. (TK) Ideeën voor een duurza me Zeeuwse economie Nu het ontwerp voor een pro vinciaal Sociaal Economisch Beleidsplan gereed is, heeft de ZMF het provinciebestuur een elftal voorbeelden aangereikt van duurzame economische activiteiten. Het zijn voorbeel den die duurzame kansen aan schouwelijk maken en helpen bij het maken van duurzame keuzen. In haar reactie heeft de ZMF deze steeds geplaatst tegenover minder duurzame opties. Tegenover de minder duurzame optie van kernenergie plaatst de ZMF de mogelijkheid om met een biomassacentrale in Borsele duurzame energie op te wekken. Dat zou een nieuwe spitstechnologie voor Neder land kunnen worden. In plaats van wegvervoer te sti muleren, zal de provincie die nen aan te sporen tot het trans port per buis, water en rail. Bieten- en afvaltransport naar Brabant kunnen op een duurza mere manier met binnenvaart. Aluminiumproductie zonder hergebruik van aluminium en met een hoog verbruik van niet duurzame kernenergie, kan duurzamer door het aandeel hergebruik van aluminium te verhogen, het energiegebruik te verminderen en de overige energie te betrekken van zon of wind of biomassa. Het bouwen van woonhuizen die al het afvalwater op het riool lozen en veel energie uit de eindige grondstof gas halen is minder duurzaam. Duurzamer is bij woonhuizen systemen van wateropvang aan te leggen voor zuivering, herge bruik en infiltratie in de bodem. Zonne-energie, warm te- en koudeopslag zijn betere initiatieven. Zulke duurzame perspectieven zal de provincie zelf moeten ontwikkelen voor allerlei eco nomische sectoren. Zo kan ook de Zeeuwse economie duur zaam worden. (TvM) 10 WANTIJ februari'98

Wantij | 1998 | | pagina 10