Milieuzorg op de cam ping Aandacht voor de natuur Wandelen Ook in het kampeerwezen groeit het 0 milieubewustzijn. Milieustraten zijn inmiddels gangbaar en worden geper fectioneerd. Vooral bij de Duitsers slaat dit aan, want die zijn in eigen land heel wat gewend op dit gebied. Dhr. H van Oost, campinghouder in Renesse en bestuurslid van de ReCron, geeft aan welke verbeteringen hij op zijn eigen camping heeft aangebracht. "We hebben een grijs water-circuit voor de dingen waar geen drinkwater voor nodig is. Water dat vrijkomt bij verversing van het zwembad wordt gebruikt om de wc's door te spoe len. Bij de caravans die we verhuren heb ben we gekeken hoe we die zo energiezui nig mogelijk kunnen inrichten. Vooral het aanbieden van koffiezetapparaten met ther- moskannen bleek daarbij zoden aan de dijk te zetten, en we controleren geregeld of de koelkasten niet te koud zijn afgesteld. Nieuwe bedrijfsgebouwen isoleren we dub bel. Containers voor gescheiden afval staan nu op meer plaatsen, want één milieustraat op een camping van ruim acht hectare blijkt te weinig. Om de bezoeker op zijn eigen verantwoor delijkheid te wijzen hebben we met de pro vincie een poster laten maken en bieden we jongeren een milieuspel aan." Natuurmaand De Zeeuwse Natuurmaand in juni is al bijna een traditie. De recreatiewereld pro beert zo het toeristenseizoen te verlengen, en te laten zien dat Zeeland meer te bie den heeft dan alleen zee en strand. Ze werkt daarbij samen met de natuurbehe- rende instanties en de vele natuurvereni- gingen die Zeeland rijk is. Vorig jaar was de Natuurmaand goed voor zo'n 200 eve nementen. De natuuraspecten waarop dit jaar de nadruk gelegd wordt, zijn het (natuur)monument van de maand, tuinen, de natuur bij nacht en ontij, natuurlijk culinair en natuurlijk water. Er staan bijvoorbeeld een ecologische tui- nenreis door Zeeuws-Vlaanderen op het programma, nachtelijke excursies en vaar tochten, concerten en excursies met streekeigen ontbijt. Er worden ook arrangementen aangebo den, die bestaan uit verschillende excursies en evenementen, al dan niet gecombi neerd met maaltijden en overnachtingén. Geheel verzorgd de natuur in! Het pro gramma is nog niet klaar, maar wordt t.z.t. wijd verspreid via de speciale krant: Zeeland Natuurmaand. Excursie Land van Saeftinghe Foto: Jaap Wolterbeek Ook de natuur blijkt de ondeme- Omers ter harte te gaan. Dhr. Van Oost: Allicht, want daar moet je het onder andere van hebben. We doen af en toe onderzoek naar de wensen van onze bezoekers, en daaruit blijkt dat 85% zee en strand als vakantiedoel noemen; 73% komt ook voor de rust, de natuur en de fietsmogelijklieden. De behoefte aan wat sensatio neler vertier als tropische zwembaden e.d. ligt veel lager: 44% heeft daar behoefte aan. Dus je moet zeker zorgen dat Zeeland die rust en aantrekkelijke natuur blijft bieden. Daarom ben ik ook voor- Stander van het plan, samen met de ZMF, om in de Kop van Schouwen de natuur meer kans te geven." Om de campinggasten te stimuleren de natuur in te gaan heeft het IVN samen met het Consulentschap NME een paar "fietstas- routes met opdrachten" samengesteld. Op campings in Heinkenszand en Baarland worden fietstassen beschikbaar gesteld met een routebeschrijving, hulpmiddelen om een aantal opdrachten uit te voeren én een bandenplakset. Wie graag met een groep en onder W leiding op.stap gaat kan zijn ener gie kwijt in een van de vele excur sies die worden georganiseerd door het Zeeuwse Landschap, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en de verschillende natuurverenigingen. De agenda op de ach terkant van de Wantij vermeldt er ieder kwartaal een aantal. Voor meer informatie kunt U terecht bij de genoemde organisa ties en de VW's. Ook is er een aantal gemarkeerde wande lingen, variërend van een Goese stadswan deling tot de lange-afstands wandelpaden (LAW's), bekend van de wit-rode strepen. In principe gaan de LAW's zoveel mogelijk over onverharde paden, maar dat lukt niet overal. Door Zeeland lopen het Delta-pad (van Hoek van Holland naar Sluis en verder naar de Rivièra) en het Grenslandpad (Sluis - Valkenswaard)Een combinatie van delen van deze twee routes levert een aardige ronde in Zeeland op, van ongeveer 250 kilometer. Verder zijn veel ongemarkeerde wandelrou tes beschreven in diverse gidsjes. Er is voor elk wat wils: stadswandelingen, cultuurhis torische routes, bomenwandelingen en veel wandelingen door de natuur. De doe het zeiver pakt de (topografische) kaart en stip pelt zijn eigen wandeling uit. Onverhard paden Voor de echte liefhebber gaat er niets boven wandelen over onverharde paden. Zeeland is daarmee niet rijk bedeeld, afge zien van de duinen. Vanuit het Milieu Educatie Centrum in Vlissingen wordt er in samenwerking met anderen gewerkt aan trajecten die voor een belangrijk deel bestaan uit onverharde paden: over dijken, langs watergangen, of misschien ook door het weiland. Hierbij is toestemming nodig van grondeigenaren, en zo hier en daar een voorziening als een overstapje, of een Foto: Elly Geelhoed \LF13^ 2 Vouwblad Wantij maart '98

Wantij | 1998 | | pagina 12