iEIRor DE FI03! Fietsen Vakantie bij de boer ander middel om de wandelaar door te laten en het vee niet. De eerste Walcherse route van 30 kilometer komt, als het goed gaat, dit jaar gereed. De beschrijving is ver krijgbaar bij de VW's, op campings en in de Milieuwinkel (Middelburg). Het is de bedoeling dat er meer Walcherse trajecten volgen en het ziet er naar uit dat dit initia tief op Noord-Beveland en in Borsele navol ging vindt. kKent Zeeland op het ogenblik nog 8 bewegwijzerde autoroutes, het aan tal fietsroutes is heel wat groter. Ruim 60 daarvan zijn bewegwijzerd en wor den in diverse gidsjes beschreven. Het is duidelijk: laat de auto maar staan en neem de fiets, dan kom je nog eens ergens. Als het lukt om sommige gebieden wat autolu- wer te krijgen, zoals in de Zak van Zuid- Beveland (aandachtspunt ZMF) en op de kleinere wegen op West-Zeeuws-Vlaanderen (in het kader van Duurzaam Veilig), kan het nog veel leuker worden. Voor de liefhebbers van flinke afstanden zijn er de Lange Afstands Fietspaden. De Zeeuwse kust ligt op de Noordzeeroute, van Den Helder tot Boulogne, en is begin punt van de Schelde-Rhein route, die tot in Duitsland loopt. In Zeeuws-Vlaanderen proberen de VW's - het fietsen te stimuleren door het beschik baar stellen van "rijwielhulpkisten" - een Nederlandse primeur. Er zit gereedschap in om banden te plakken en kleine manke menten te verhelpen, en een EHBO-doos. Omdat niet ieder dorp over een fietsenma ker beschikt zijn er langs de acht bewegwij zerde fietsroutes in Zeeuws-Vlaanderen bij I cafeetjes en WV's in totaal 33 van die kis ten geplaatst. Informatie over fietsroutes en fietsvakan ties, van Zeeland tot Nieuw-Zeeland is behalve bij de VW's te vinden bij de fietsva kantiewinkel in Woerden. Een rondje met een pontje Er zijn nieuwe fietsmogelijkheden ontstaan door het in ere herstellen van een oude tra ditie: de veerdiensten. In de zomervakantie varen er niet alleen veren over de Westerschelde, maar ook over Oosterschelde (maar liefst vier), het Markiezaatsmeer, de Grevelingen, de Krammer en de Keeten (tussen Tholen en Duiveland). Toeristen, maar ook veel Zeeuwen hebben afgelopen zomer van deze nieuwe gelegenheid gebruik gemaakt. Routes, tijden en prijzen zijn te vinden in de Almanak van de Zeeuwse pontjes, en beknopter informatie staat in de VW-gids. b Boeren doen de laatste jaren steeds meer hun best om een graantje mee te pikken van het toerisme. Al jaren zijn er de minicampings. Deze campings zijn in de loop der jaren iets minder mini geworden: gold eerst een maximum van 5 tenten of caravans, tegenwoordig mogen er 10 "kampeermiddelen" staan, en in het hoogseizoen 15. Bij de Vereniging van Kampeerboeren (VEKABO) zijn zo'n 300 Zeeuwse kam peerboeren aangesloten en bij de Stichting Vrije Recreatie kun je in Zeeland op 23 plaatsen terecht. Dê gemiddelde VEKABO tarie ven zijn ongeveer twee maal zo hoog als de SVR-richtlij- nen, maar daar staan iets meer voorzieningen tegen over. Een vrij nieuw fenomeen is ECEAT: Europees Centrum voor Eco-Agro Toerisme: kamperen of logeren bij eco logische boeren. Deze orga nisatie is vooral actief in Oost-Europa, maar ook in Nederland is er een aantal ECEAT-adressen. De landen-gidsjes kunnen bij ECEAT in Amsterdam worden aange vraagd. In Zeeland zijn er op het ogenblik vijf van deze ECEAT-campings. Tenslotte is de "landschapscamping" in aan tocht. Maximaal 75 tenten of caravans mogen daar staan op 2 ha voormalige land bouwgrond, en het geheel moet worden aangekleed met 5 ha nieuwe natuur. Voorlopig mogen er bij wijze van proef hooguit acht van dergelijke campings komen. De eerste zal in Zonnemaire zijn, op het land van de boer die op dit idee gekomen is. De boer op Boeren doen meer voor de toeristen dan alleen onderdak bieden. Minicampings worden gecombineerd met een bezoekers centrum voor de imkerij plus winkel met de bijbehorende producten (Imkerij Poppendamme, Grijpskerke), een witlof kwekerij met rondleiding, proeven van wit lofgerechten en verkoop van diverse groen ten (fam. Vermue, Borssele), een muziek- en theaterfestival (fam. Verseput, Zonnemaire) en tenslotte een combinatie van bos, visgelegenheid en slakken (fam. van Lange raad, Kerkwerve). In de prachtige Zak van Zuid-Beveland is de Boerenlandroute uitgezet. Deze route leidt langs zo'n twintig boerenbedrijven. Daar worden rondleidingen gegeven, is het een en ander te koop en jë kujnt er ook nog wel eens meewerken of bijvoorbeeld tractor leren rijden. Rondom het Schouwse Zonnemaire is er het-project "Zonnestraal". Een aantal akker bouwers verbouwt op de randen van hun percelen niet hun gewone product, maar natuur. Door niet te spuiten, te bemesten Rondleiding bij de biologische boer Foto: Peter Besseling en wél een akkerkruidenmengsel te zaaien ontstaat er een erg fleurig geheel, waar langs een fietsroute is uitgezet. In 1998 is een flinke pot met geld beschik baar voor plattelandsvernieuwing, en een groot deel van dat geld wordt waarschijnlijk gebruikt voor toeristische projecten. Bovenstaande opsomming zal dus nog wel groeien. 3 Vouwblad Wantij maart '98

Wantij | 1998 | | pagina 13