Plattelandsontwikkeling uitdaging tot samenwerking Jacques Routnen steeds meer activiteiten die gericht zijn op de ontspanning van de stedeling. Van mini- camping tot bungalowpark, maar ook hier is een grens bereikt. Nog meer projecten en de wal keert het schip. Draagvlak De natuur- en milieubeweging heeft de bedreigingen in de afgelopen 25 jaar suc cesvol aan de kaak gesteld. Overheden zijn Het vage begrip "plattelandsontwikkeling" komt tot leven. Steeds meer mensen uit allerlei organisaties wer ken op het geroemde, maar tevens bedreigde, platteland samen. In platforms proberen ze in eigen streek ontwik kelingen op gang te brengen. Zo ontstaat op het Zeeuwse platteland een constructieve vorm van belangenbeharti ging, ook voor natuur en milieu. Sjaak Herman zou ook graag een schaapskudde in West-Zeeuws- Vlaanderen zien. Foto: Jaap Wolterbeek. Zie pag.6 Een praktijkvoor beeld in West- Zeeuws- Vlaanderen Zeeland is een relatief "groene" Z ruimte nabij grote steden als Antwerpen en Rotterdam. De invloed uit de verstedelijkte gebie den op de provincie is groot. Steeds meer mensen zoeken recreatieruimte en vinden die in de delta. Maar ook steeds vaker wordt erkend dat je de schaarse natuur in Nederland juist in die groene ruimte dient te koesteren. Het Zeeuwse platteland is van oudsher in gebruik bij de landbouw. Maar er is veel veranderd. De landbouwproductie is tech nologisch drastisch gewijzigd, veel handar beid is vervangen door machines. De ooit succesvolle intensivering van de landbouw dreigt vast te lopen. De intensieve land bouw kan niet meer zonder milieuschade lijke (gewasbeschermings) middelen. Strenge regelgeving voor landbouw werd noodzakelijk. Op het agrarische platteland ontstaan gevoelig geworden voor maatregelen ter bescherming van natuur en milieu. Anno 1998 wordt er, door de een wat sneller dan de ander, gewerkt aan de uitvoering van een breed gedragen natuur- en milieube leid. Toch lijkt dat brede draagvlak op het platte land tegen te vallen. In de voorbije jaren zijn er op het platteland confrontaties geweest tussen de sectoren landbouw, natuur en recreatie. Voorbeelden daarvan 5 WANTIJ maart '98

Wantij | 1998 | | pagina 5