Duistere zaken rond het Zwake Boer vervuilt water natuurgebied Thijs Kratner De Zwaakse kreekrest bij s Gravenpolder is een mooi natuurgebied. De afgelopen jaren werd er anderhalf mil joen gulden uitgegeven om de kwaliteit van het water in de kreek te verbeteren. Weggegooid geld? Eén onwelwil lende boer slaagt er namelijk in om het water herhaalde malen te verzieken. De vissen dreven boven, de gemeente keek te lang toe, boetes hielpen niet. Parel van de Zak van Zuid-Beveland, verwoest door onwil en nalatigheid. Hoe lang kan Van I. nog zijn gang gaan? Het Zwake De Zwaakse kreekrest heet het gebied for meel voor de beleidsmakers. Het bestaat uit de Zwaakse Weel en de 's-Gravenpolderse Weel. Het is het laatste stukje van wat eens het Zwake was, een brede zeearm van de Westerschelde. Nu vormt de kreekrest samen met de oeverlanden een mooi natuurgebied. Een deel wordt beheerd door Natuurmonumenten. Deze organisatie begon samen met het waterschap en de provincie in 1990 een project om de kwali teit van het gebied te verbeteren. Grote P Plotseling waren alle vissen dood. Over een lengte van enkele kilome ters dreven ze, tussen het riet langs de oever, forse brasems, jonge snoekjes, op hun zij blinkend in de zon. Het waterschap heeft er nog een klus aan gehad om ze uit het water te scheppen. We schrijven niet 1952 of 1967, ten tijde van de grauwste milieu-ellencle. Nee, de kalen der stond op 1996. Het jaar daarop was het weer raak. Over kilometers lengte was het water in de kreek zwaar verontreinigd. Het was 5 december 1997. Niet bepaald hartje zomer als aanhoudend warm weer voor gebrek aan zuurstof zorgt. Plek des onheils: de Zwaakse kreekrest bij 's Gravenpolder. Een prachtige kreek, waarin onlangs 1,6 miljoen gulden werd geïnvesteerd om de milieulast van de afgelopen decennia te saneren. Mis "De rol van de gemeente Borssele is cruci aal. Hier zijn milieu-overtredingen te lang gedoogd". Gert van der Slikke, inspecteur van Natuurmonumenten maakt een gelaten indruk. Het is ook niet niks wat er zich de afgelopen jaren allemaal rond de Zwaakse Weel afspeelde. Dat er van alles mis gaat op het bedrijf van landbouwer Van I. is al jaren bekend. "Maar het lag blijkbaar te gevoelig bij de raad en het college van Borssele om Van I. aan te pakken. Ze waren bang dat Berg met organisch afval ver vuilt water kreek. Foto: 1/1/ Mieras. optreden tegen deze boer de relatie met de heel de landbouwsector zou schaden. Maar ik heb gemerkt dat de andere boeren zich nu beginnen te generen voor de ontoelaat bare situatie op dit bedrijf aan het Zwake. Dat heeft ook de sfeer in cle raad veran derd. Er is zicht op een meer doortastende houding van de gemeente." Maar eerst moest er van alles fout gaan. knelpunten: de waterkwaliteit en de grond waterhuishouding. De Zwaakse kreekrest bleek zeer voedselrijk, er was het hele jaar door algenbloei. De bodem was bedekt met een dikke laag slib. Doordat een deel van de afwatering rond de kreek liep, was de verblijftijd van het water in de kreek langer geworden. Uit onderzoek, waaraan ook de KNNV een belangrijke bijdrage leverde, bleek dat cle sliblaag de oorzaak vormde 7 WANTIJ maart '98

Wantij | 1998 | | pagina 7