van de algenbloei. De belangrijkste maatre gel in het kader van het project werd dan ook: het verwijderen van het slib van de bodem. Verder werd het waterpeil in de Zwaakse Weel verhoogd om de kwel te ver minderen. Ook verscheen er een natuur ontwikkelingsvisie op papier. Het hele pro ject werd in 1996 afgerond en kostte ander half miljoen gulden. Om het leven in de schone kreek weer op gang te brengen zette men een actief biologisch beheer in met het inbrengen van waterplanten en het uitzetten van vis. Afval Vroeger had de waterkwaliteit van de kreek te lijden van een zware belasting door de uienfabriek te 's-Gravenpolder. Dit verve lende fenomeen werd echter jaren geleden opgelost, zodat niets een zonnige toekomst voor de kreekrest in de weg leek staan. Maar dat was maar schijn. Op het land bouwbedrijf van Van I., dat aan de kreek ligt, werd de hand gelicht met tal van milieubepalingen. Veel overtredingen tegen het milieu zijn moeilijk te controleren, maar op dit bedrijf kost het maar weinig moeite. Allerlei organisch afval wordt open en bloot op het erf opgeslagen en het vocht dat uit de hopen lekt, stroomt de kreek in. Op 23 februari 1996 vindt een integrale controle plaats door gemeente, politie, waterschap en AID. Er worden verschillen de overtredingen geconstateerd. De rechter veroordeelt van I., maar weigert een straf op te leggen. Hij meent dat de overtredin gen al zo lang bekend zijn bij de gemeente, dat er in dit geval eerder sprake is van falend toezicht. Boetes Op 17 oktober 1996 vindt een massale vis sterfte plaats in de kreek. Het waterschap neemt poolshoogte, ziet het afstromend vuil naar het water en maakt proces verbaal op. Een boete volgt, maar op het land bouwbedrijf verandert niets. Op 10 juli 1997 wordt opnieuw vervuiling geconsta teerd en opnieuw moet Van 1. een boete betalen. En zo suddert het maar door tot de fatale 5 december. Een zeer ernstige waterveront reiniging treedt op. Het waterschap hoeft niet ver te zoeken, op het bedrijf van Van I. is er alleen nog maar meer afval opgesta peld. Maar in dit geval is er een complice rende factor. Op de uienfabriek heeft er zich in dezelfde periode een incident voor gedaan, waardoor er in korte tijd een hele boel afvalwater in de Zwaakse Weel terecht is gekomen. Er zijn nu dus twee schuldi gen. Proces ZMF en Natuurmonumenten trokken aan de bel en eisten van de bevoegde instanties dat er nu toch eindelijk eens iets aan de onduldbare situatie veranderd moet wor den. Waterschap, politie en gemeente kwa men tijdens een bezoek aan het bedrijf tot de conclusie dat er op verschillende pun ten regels zijn overtreden. Deze varieerden van het niet voldoen van de mestopslag, het afstromen van vloeistoffen naar de kreek, het verkeerd gebruik van een loods tot de aanwezigheid van meer vee dan toe gestaan. De aanschrijvingen zijn de deur uit, de bevoegde instanties verwachten een lang en slepend proces om de boer te bewegen zijn bedrijf in orde te maken. Van I. heeft ondertussen advocaat Van Groningen in de arm genomen om hem bij te staan in het juridisch gevecht dat zal volgen. Van Groningen is ondertussen geen onbekende meer in Zeeland. Hij is de pleitbezorger van de varkensondernemers. Uit de hand gelopen Ondanks de forse inspanning om van de Zwaakse kreekrest weer een prachtig natuurgebied te maken, lukt dit niet door het gedrag van één enkele boer. Het water wordt telkens weer verontreinigd. Natuurmonumenten wordt gefrustreerd in het beheer van de oeverlanden. Ondanks alle inspanningen zal het gewenste resul taat zo nooit bereikt worden. "Het water schap heeft gedaan wat het kon, maar de boetes waren blijkbaar te laag om Van I. tot een ander gedrag aan te zetten", meent Gert van der Slikke. "De gemeente had eer der op moeten treden; nu is het bijzonder lastig om de uit de hand gelopen zaak weer te herstellen". Van der Slikke ziet twee mogelijk heden voor dé toekomst. Of de landbouwer brengt zijn bedrijf in orde zoals de andere boeren rond de Weel, of hij maakt van de mogelijkheid gebruik om het te verplaatsen. Omdat het bedrijf binnen het begrensde gebied ligt van het natuurbeleidsplan heeft de Dienst Landelijk Gebied de mogelijkheid het bedrijf op basis van vrijwilligheid te verplaatsen. Daarover is in het verleden al met de eigenaar onderhandeld, maar werd helaas geen accoord bereikt. Thijs Kramer is stafmedewerker van de ZMF. 8 WANTIJ maart '98

Wantij | 1998 | | pagina 8