Aanbevelingen voor een groen collegeprogramma Gemeenteraadsverkiezingen 4 maart rik Ottens en Tjeu van Mierlo Op 4 maart zijn er gemeenteraadsverkiezingen: een kans dat na die tijd een ander college het bestuur in handen neemt. Dit artikel bevat aanbevelingen voor een groen collegeprogramma. Welke partij in uw gemeente W draagt natuur en milieu een warm hart toe? Om uw keuze te bepalen kunt u aan de hand van een aantal beleidsthema's in dit artikel ver kiezingsprogramma's doornemen. Kijk eens hoe partijen zich de voorbije vier jaar in raad en college hebben opgesteld. Na de verkiezingen stellen de winnaars het colle geprogramma op. Daarin staan de afspra ken over het beleid dat de komende vier jaar wordt gevoerd. Vrijheid Op 1 januari 1998 is de milieusubsidierege ling van het rijk afgeschaft. Het geld gaat nu naar het gemeentefonds. Dat betekent voor burgemeester en wethouders meer finan ciële vrijheid. Sommige milieu-ambtenaren vrezen dat het college het geld eerder zal besteden "aan verkeerspaaltjes dan aan compostvaten". Anderen zien in de vrijheid juist nieuwe kansen voor het milieu. Meten Hen van de instrumenten voor zelfregule ring is (milieu)monitoring: een duur woord voor meten. De informatie die door het meten binnenkomt, geeft zicht op de ont wikkeling van het lokaal milieubeleid. De politiek kan op basis van die informatie keuzes maken. Een gedegen meetsysteem is in onze ogen één van de belangrijkste speerpunten voor een nieuw collegepro gramma. Kantines Er zijn nog andere onderwerpen, een gemeentelijk intern milieubeleid bijvoor beeld. Denk eens aan ecologisch ingerichte kantines. Schouwen-Duiveland is tot nu toe de enige gemeente in Zeeland waar biologi sche zuivel in de kantine verkrijgbaar is. Prima, die zuivel bij een sneetje Vlegelbrood met biologische kaas. Gebruik tweede kwaliteit water stimuleren. Duurzaam bouwen Gemeenten ondertekenden het Zeeuws convenant duurzaam bouwen om de woningbouw milieuvriendelijk te maken. Er komt nu een stimuleringsregeling voor duurzame milieumaatregelen in nieuw bouw. Welk college pakt dit op? Waterspoor Als waterschap, waterleidingbedrijf en gemeente de kosten voor watergebruik, - lozing en -zuivering koppelen (water spoor), wordt zuinig waterverbruik gesti muleerd. Colleges kunnen daarvoor aan de slag. Ze kunnen het gebruik van tweede kwaliteit water voor autowassen, tuin- sproeien, toiletspoelen en diverse bedrijfs matige doelen met convenanten stimule ren. Een waterbeleidsplan kan het hemel water in de wijk meer ruimte geven. Nu spoelt het meeste regenwater direct de kolk Zon Het aantal zonnecollectoren is in Zeeland beduidend kleiner dan in de rest van Nederland. Slechts Vlissingen en Veere heb ben één woning met een photo-voltaïsch systeem. Zo'n systeem wekt schone zonne- stroom op. Tijd dus om de zon in het colle geprogramma een prominente plaats te geven. Een terughoudend verlichtingsbe- leicl (behoud van duisternis) in het lande lijk gebied, met uitzondering van de belangrijke fietsroutes, draagt bij aan ener giebesparing en minder verstoring van de natuur. Fiets In 1996 is door alle Zeeuwse wegbeheer- ders het Actieplan Fiets vastgesteld. In dit plan is voor iedere stad en regio een inven tarisatie gemaakt van de knelpunten in het fietsnetwerk. Sluipverkeer moet uit het lan delijk gebied geweerd worden. Over de uit voering van het plan zijn echter geen afspraken gemaakt. Nu is het moment daar om het Actieplan Fiets de basis te laten vor men voor een goed fietsbeleid. Ook een plaats voor de Fietsersbond ENFB in de commissie verkeer hoort daarbij. Er is nog meer mogelijk. Om de preventie en scheiding van het huishoudelijk afval een nieuwe impuls te geven, kan men de hoogte van de afvalstoffenheffing afhanke lijk maken van de hoeveelheid afval die een huishouden aanbiedt. Verder kan de gemeente, in navolging van Goes, het gebruik van onkruidbestrijdingsmiddelen in het openbaar groen en op verhardingen tot nul terugbrengen. Of de nieuwe colleges een groen programma opstellen, hopen we in een volgende Wantij te berich ten. Zeeland nog lang geen zonneprovincie Foto: ZF Tjeu van Mierlo is coördinator en Erik Ottens stafmede werker van de ZMF. 4 WANTIJ maart '98

Wantij | 1998 | | pagina 4