de heren Pd dl Sc Perk. zijn de irritaties over de ideeën tot ontpol- dering en het afstemmen van ruilverkavelin gen. Beweging De laatste maanden is er beweging. Boeren, natuurbeschermers en recreatie-onderne mers zien in dat de weg van de confrontatie nergens toe leidt. Ook de regionale bestuurders wagen zich aan de dialoog. Al deze mensen stellen dat het toch mogelijk moet zijn op regionaal niveau "normaal" met elkaar te praten over wat elke sector wil. Lokale overheden durven steeds vaker de regelgeving even te laten voor wat ze is. Zijn er regionaal op maat gemaakte, breed gedragen afspraken te maken? Successen Er zijn al successen. Zo ontstond op Schouwen-Oost een dialoog over de landin richting; de aangedragen ideeën werden bij de lokale overheid relatief goed ontvangen. Er zijn al diverse vormen van betaald agra risch natuurbeheer en wandelroutes over boerenland met schadeloosstelling voor de landbouw. Er zijn initiatieven voor land schapscampings als variant op de minicam- ping. Vanuit de natuur- en milieubescher ming zijn er ideeën voor boerenmarkten met milieuvriendelijk geteelde streekpro ducten, het opstarten van ecoteams en clubs voor weidevogelbeheer, het uitzetten van natuurroutes, het opzetten van een kringloopwinkel enz. Een praktijkvoorbeeld in West- Zeeuws-Vlaanderen In West-Zeeuws-Vlaanderen is een plat form in oprichting. Het wil in een jaar zijn meerwaarde bewijzen. Meerwaarde is dat er overzicht ontstaat in de wirwar van plattelandsvernieuwingsprojecten en dat er niet langer energie en geld verloren gaan door tegenstellingen tussen de secto ren. Sjaak Herman zit vanuit de natuurhoek in het platform. Hij is blij dat er "eindelijk" structureel overleg is in de regio. Voor hem is dit de kans steun te vinden voor zijn idee van een schaapskudde in West- Zeeuws-Vlaanderen. Ook wil hij zich inzet ten voor betaald overpad voor boeren die op hun land wandelroutes toestaan. Tevens is hij gecharmeerd van het idee om braakliggende akkers in te zaaien met bloemen: meerwaarde voor landbouw, recreatie en natuur. Hij realiseert zich dat de landbouw momenteel in een moeilijke positie verkeert: "Ik waardeer het daarom zeer dat landbouwers open samenwerken. Ik denk dat ook na ons startjaar het plat form een zinvolle rol voor de streek ver vult. Belangrijk is dat we geduld hebben en elkaar niet de les lezen." Sjaak Herman adviseert andere natuur- en milieumensen ook in een platform mee te doen. Gelijkwaardig Tijdens een recente discussie in Zuid- Beveland werd nog een keer benadrukt dat platforms succesvol zijn indien partijen elkaar als gelijkwaardig zien en onderken nen dat zij belang hebben bij elkaar. Ook werd de nadruk gelegd op inkomstenwer ving voor het platteland. De ontwikkelin gen zijn het volgen waard, zeker vanuit de milieufederatie. Het proces van samenwer king verloopt niet vanzelf. Voor zowel land bouw, recreatie als natuurbescherming is het spannend om een balans te vinden tus sen "ieder voor zich" en "plattelandsver nieuwing voor ons allen". Ia vergelijking met de rest van Nederland loopt Zeeland voorop met deze vorm van bestuurlijke vernieuwing. Het provinciale bestuur draagt de geschetste ont wikkeling een warm hart toe. In Zeeland functioneren momen teel platforms plattelandsontwik keling op Noord-Beveland en Tholen. Elders in de provincie zijn platforms in oprichting. Alle platforms staan open voor ideeën en steun, ook vanuit natuur-en milieu-organisaties. 0 Jacques Roumen is trainer/adviseur van het SBI Centrum Platteland Zeeland (voor nadere informatie tel. 0117- 492292). Met dank aan Melissa Ernst, projectmedewerk ster van de ZMF voor duurzame landbouw (voor nadere informatie tel. 0113-230075). 4/er/s V00R Wanty Per T!]osay/?/yrjDYe:R wruoR eNMlLICU/fi ZceLfiMD VfiN Z.M.R r GOOD ZO. ëz/ZVdz") Voorlop/g wegh/ezem.' 6 WANTIJ maart '98

Wantij | 1998 | | pagina 6