c ouwblad Kind en milieu Kind op komst Juni 1998 Kind op komst De praktijk Natuur- en milieu-educatie Wel of geen kinderen? Voor meer informatie lende manieren waarop kinderen en milieu met elkaar te maken hebben. hHet grootbrengen van kinderen be strijkt veel terreinen. De inrichting van de kinderkamer, luiers, voeding, kleding, verzorging, speelgoed en vervoer: er zijn heel wat keuzes te maken. In dit bestek beperken we ons tot luiers, voeding en speelgoed. Luiers Om met de luiers te beginnen: er zijn al heel wat woorden gezegd over welke de beste zijn voor het milieu. Je zou zeggen dat katoenen luiers het ongetwijfeld win nen van papieren wegwerpluiers, die overi gens voor 10 tot 30 uit kunststoffen bestaan. Maar de fabrikanten van de laatste doen hun best om het tegendeel te bewij zen. Het ingewikkelde is dat er veel zaken in het geding zijn: grondstoffen/afval, ener gie, water en bestrijdingsmiddelen. Het is moeilijk om daar één grote rekensom van te maken. Hen vergelijking hangt af van veel factoren, bijvoorbeeld op welke temperatuur luiers worden gewassen, en of ze aan de lijn wor den gedroogd of in de droogtrommel. Als dat gedaan wordt op een manier die maxi male energie kost, dan is het milieuvoor deel inderdaad niet groot. In andere geval len loont de katoenen luier wel degelijk, en scheelt in ieder geval bergen afval. Een nadelig punt van katoenen luiers is de hoeveelheid bestrijdingsmiddelen waarmee de katoen wordt geteeld. Maar die luiers gaan wel heel veel keer mee; verder zijn er ook biologische luiers te koop. In ieder geval is het nog steeds goedkoper om katoenen luiers te gebruiken, al zijn de prij zen van wegwerpluiers door de moordende concurrentie flink omlaag gegaan. In Zeeland bestond tot vorig jaar de Lease Luier, die luiers verhuurde en waste. Helaas bleef de klandizie zo gering, dat het bedrijf gestopt is. Wel kan men er nog terecht voor de aanschaf van katoenen luiers en aanver wante zaken. Lease Luier heeft ook nog een partij tweedehandsluiers in voorraad. Voeding De meest voor de hand liggende, gezondste en milieuvriendelijkste babyvoeding is borstvoeding. Het is precies afgestemd op de behoeften van de baby, altijd vers, op de juiste temperatuur, kost geen energie en levert geen afval op. Bezwaarlijk kan zijn, dat er giftige stoffen als PCB's, dioxine en andere in vet oplosbare stoffen in moeder melk kunnen voorkomen. Het is moeilijk te zeggen wat daarvan precies de gevolgen zijn, maar doorgaans winnen de voordelen van moedermelk het van de nadelen, als het gaat om de motorische en mentale ont wikkeling van het kind. Dat biologische voeding beter is voor het milieu is duidelijk. Om bij niet-biologisch voedsel de schade voor de mens zoveel mogelijk te beperken is er een maximum vastgesteld voor restanten van bestrijdings middelen op levensmiddelen. Maar deze waarde is afgestemd op volwassenen. Baby's en kinderen zijn veel gevoeliger voor deze stoffen: nog een goede reden om hun biologisch voedsel te geven. Er zijn inmiddels verschillende merken biologische babyvoeding in de handel, soms ook in de supermarkt. Vlees is ook voor jonge kinderen niet persé nodig. Zo denkt ook het Voorlichtingsbureau voor de Voeding ero ver. Meestal zit er genoeg eiwit in de voe ding (in peulvruchten, zuivel, eieren, noten, aardappelen en graan)Ook de hoe veelheid ijzer is belangrijk. Dat zit o.a. in graanproducten, eieren, groente en peul vruchten en kan aangevuld worden door na de borstvoeding over te stappen op 'opvolgmelk' in plaats van koemelk. Kinderen en milieu, wat moet je je daar bij voorstellen? Hoe je kinderen zover krijgt dat ze aan bet milieu den ken, of aan de natuur? Hoe je het aanpakt om in een huis houden met kinderen zo milieuvriendelijk mogelijk te leven? Of op een ander niveau: wat betekent het krijgen van kinderen voor het milieu, hoeveel mensen kan deze wereld aan? In dit vouwblad besteden we aandacht aan de verschil- Foto: Marianne de Jong, Joop van Veen 1 Vouwblad Wantij juni '98

Wantij | 1998 | | pagina 11