De praktijk Speelgoed Spelen is leren. Daar is niet juist veel of duur speelgoed voor nodig: baby's kunnen heel lang zoet zijn met het bekijken, voelen en proeven van hetzelfde speeltje. En als kleuters een overvloed van speelgoed heb ben houden ze zich vaak vluchtig met eerst het een en dan het ander bezig, zonder zich te concentreren. Het uitpakken van cadeautjes is wel spannend, maar bevredigt Foto: Marianne de Jong, Joop van Veen vaak meer (het plichtsgevoel van) de gever dan dat het kind er gelukkiger van wordt. Speelgoed is goed tweedehands te krijgen. Van bekenden, maar ook in kringloopwin kels. Ook kun je lid worden van een Speel- o-theek, en daar speelgoed lenen. Als de kinderen het speelgoed niet leuk vinden, of ze zijn er op uitgekeken: geen nood, het kan zo weer geruild worden. Speelgoed kan leuk zijn, maar ook gevaar lijk. Speelgoed met batterijen is niet alleen slecht voor het milieu en laat vaak te weinig aan de kinderfantasie over, maar levert ook nog gevaar op als kinderen de (knoop)bat- terijtjes inslikken. Aiider gevaar voor gezondheid én milieu schuilt in plastic speelgoed dat z'n felle kleur o.a. aan zware metalen (chroom, cad mium, lood) te danken heeft, en in zacht PVC-speelgoed met weekmakers. Als kinde ren van dat laatste iets naar binnen krijgen lost het maagzuur de weekmakers op en wat overblijft is een scherp, gevaarlijk stuk je plastic. Nog één gezondheid-en-milieu kwestie: heel wat kinderen hebben tegenwoordig last van aandoeningen aan de luchtwegen. Een mogelijke oorzaak is de aanwezigheid van fijn stof en allerhande schadelijke stof fen in de lucht. Maar de oorzaak kan ook liggen in alle stofbronnen in een modern huis, in de vloerbedekking, alle gestoffeer de meubels en niet te vergeten de talloze knuffels waarmee kinderen omringd zijn. Niet overdrijven dus, met al die beren, konijntjes en poezen. Meer informatie over kinderen en milieu is te vinden in het boekje 'Een groen begin' van Milieudefensie. Sommige milieubewuste ouders ver- S zuchten dat het ze pas echt goed lukt om milieuvriendelijk te leven als de kinderen de deur uit zijn. Weggaan en het licht aan laten, deuren open laten staan ter wijl de verwarming brandt, lang onder de douche staan; met speelgoed, kleren en op een gegeven moment ook met de brommer vooral niet achter blijven bij vriendjes en vriendinnetjes: het zal menige ouder bekend voorkomen. We gingen langs bij Marianne de Jong en Joop van Veen in Middelburg, ouders van 5 kinderen in de leeftijd van één tot veertien jaar, om te zien hoe de praktijk van de milieuvriendelijke kinderopvoeding eruit ziet. Om een globaal idee te geven van de leef stijl van het gezin De Jong/Van Veen: ze hebben geen auto, eten biologisch en over wegend vegetarisch en hebben een interi eur dat goed tegen kinderen bestand is. Kleding Doen ze veel concessies? Marianne vertelt om te beginnen dat ze katoenen luiers en wollen luierbroekjes gebruikt. Het wassen vindt ze geen pro bleem, en de (billetjes van de) kinderen hebben er ook niet onder geleden. Concessies zijn de wegwerpluier die de jongste 's nachts om heeft (anders moet hij 's nachts verschoond worden, en die opof fering is iets te groot) en de wasdroger, die wordt gebruikt wanneer de was aan de lijn niet droog wordt. Kledingwinkels hebben geen goede klanten aan de kinderen Van Veen. Binnen de fami lie- en kennissenkring is een kledingruil-cir- cuit, zodat kleren nog een paar keer gebruikt kunnen worden wanneer een van de kinderen er uit is gegroeid. De oudsten vinden niet alles meer leuk, en dat hoeven ze dan ook niet persé te dragen, maar op deze manier is er toch al heel wat textiel en geld bespaard. Ook het speelgoed is vaak niet nieuw. Marianne vindt dat speelgoed het beste, waar de kinderen zelf wat bij kunnen fantaseren. "Overigens hebben onze kinderen veel met huishoudelijke voorwerpen gespeeld, en met het kippen voer hebben ze werkelijk van alles gedaan"! 2 Vouwblad Wantij juni '98 Vlees en snoep Vóór ze kinderen hadden, aten Marianne en Joop geen vlees. Dat bleef zo, tot de tweede, Maite, toen ze twee was bij haar opa en oma zo onweerstaanbaar door de gehaktbal werd aangetrokken, dat ze haar niet wilden verbieden die op te eten. Sindsdien wordt er zo n twee keer per week vlees gegeten, maar wel biologisch- dynamisch. En Jelmer van 14 heeft zelf het besluit genomen vegetariër te worden. "We dwingen de kinderen niet, want dat werkt waarschijnlijk alleen maar averechts, maar we laten zien hoe het kan, en we vertellen waarom. En tot nu toe pakt dat heel goed uit". Zoals de aanpak bij het snoepen. "We nemen alleen een koekje bij de thee, en verder kunnen ze snoep kopen van hun (bescheiden) zakgeld. In het begin was dat meteen op, maar nu vinden ze dat toch jammer, en ze denken wat langer na voor ze wat kopen, of ze sparen voor iets gro- ters. En we kopen bijvoorbeeld nooit toet jes uit de supermarkt, maar de kinderen weten natuurlijk wel dat zoiets bestaat. Dus mochten ze dat zelf eens kopen, maar na een paar keer hadden ze er al genoeg van". Erop uit zonder auto Vijf kinderen hebben en geen auto, gaat dat? Volgens Joop lukt dat wel. "Ze volgen niet vlak op elkaar, dus de oudsten kunnen zelfstandig fietsen, terwijl de jongsten bij ons voor- of achterop gaan. Voor grotere afstanden nemen we de trein. "Bijvoorbeeld naar mijn ouders in Drachten en dat vinden de kinderen leuk. Als Cartoon: Fietsersbond enfb

Wantij | 1998 | | pagina 12