Natuur- en milieu educatie Marianne alleen reist en de kinderwagen bij zich heeft, zijn er altijd wel aardige mensen die helpen bij het in- en uitstappen. En héél af en toe, als het erg mooi weer is, lenen we een auto, laden we alles in en gaan naar het strand. We hadden een goede busverbinding naar Domburg, maar dat is helaas veranderd. En met de vakantie heb ben we twee keer een huifkartocht gemaakt. Dat vonden ze prachtig. Naar pretparken vragen ze niet, en bij McDonalds zijn ze wel eens geweest, maar ze vonden het eten daar vies. Natuurlijk hebben ze ook wel eens belang stelling voor dingen waar wij weinig in zien. Maite (12) is bijvoorbeeld een enthou siaste fan van de Spice-girls. Op het verlang lijstje voor haar verjaardag stond een kaart je voor hun concert in Arnhem. Dat gaat ons wat ver, maar ik heb haar wel Spice- girls-chocola gegeven. En een kaartje voor een klassiek concert, waar ze ook heel blij mee was, want ze speelt zelf viool. Kortom: niet verbieden maar tactisch aan pakken, dan kom je een heel eind. En hoe het gaat als ze pubers worden, dat zullen we wel zien". Consuminderen met kinderen In het najaar van 1998 organiseert de Stichting Zuinigheid met Stijl (opgericht door het 'vrekkenechtpaar' en tijdelijk gecoördineerd door Martha Blom in Goes) de cursus "consumindefen met kinderen". Goed voor de portemonnee, en ook voor het milieu. Op veel scholen wordt tegenwoordig 0 aandacht besteed aan de natuur en het milieu. Daarin worden ze bijge staan door instellingen voor natuur- en milieu-educatie, kortweg NME. Een van de organisaties die op dit gebied werkzaam is, is het Milieu Educatie Centrum (MEC) De Bevelanden in Goes. Astrid Meijer, coördinator van dit MEC, laat zien dat er van alles in de aanbieding is om scholen leuke projecten te laten uitvoeren. Het MEC beschikt vooral over materiaal dat geschikt is voor de basisschool. De meeste leskisten, lespakketten en andere metho den leren de kinderen van alles over de natuur, maar ook het milieu wordt niet ver geten. Astrid is van mening dat je kleine kinderen niet over wereldproblemen moet gaan ver tellen want dat zegt ze niets. "Je moet dicht bij huis beginnen, en daar hebben we heel Duurzame energie in de klas Een heel leuke leskist is die over energie. In de kist zitten machientjes waarmee duur zame energie wordt opgewekt: met behulp van zon, wind en water komt er van alles in beweging. Ook over afval is het nodige materiaal voorhanden. Een leskist, lespak ket, lesbrief: het hele NME-jargon is aanwe zig. En afval is een onderwerp waarbij kinderen heel dichtbij kunnen beginnen. In de klas, op het schoolplein, en natuurlijk liefst ook thuis. En dan zijn er nog al de natuurmaterialen. Met het vlinder-kweekpakket kunnen kinde ren in een paar maanden op de vöet het proces volgen waarin een eitje via rups en pop in een vlinder verandert. Of de padde stoelendoos: in plaats van alleen maar te horen over schimmeldracien zien de kinde ren ze in snel tempo door het stro groeien, en na verloop van tijd komen er dan de paddestoelen bovenop. Die kunnen verloot worden, zodat de gelukkige winnaar met een maaltje champignons naar huis gaat! Er zijn nog veel meer mogelijkheden: natuurpaden met opdrachten, een musical, een trekvogelspel en nog heel wat meer. De scholen krijgen jaarlijks een overzicht van wat er zoal voorhanden is. Ouders die vinden dat de scholen van kinderen hier meer gebruik van moeten maken kunnen proberen de school erop aan te spreken. 3 Vouwblad Wantij juni '98 krioelende oogst gaan bekijken met het loeppotje. Een nieuwe wereld gaat open voor de kinderen. Aan de hand van een zoekkaart kunnen ze dan misschien een paar insecten op naam brengen. Met nog een paar van dat soort opdrachten is een middag al gauw gevuld, en spelen derwijs steken de kinderen er heel wat van op - en. dat in hun vrije tijd. En dan maar hopen, dat kinderen van al deze binnen-en buitenschoolse educatie liefde voor de natuur en een bijbehorend milieugedrag overhouden. Op reis in de natuur op het milieu-educatief centrum bij de Hollandse Hoeve te Goes. Foto: MEC De Bevelanden. Broedgelegenheden maken voor vogels Foto: MEC De Bevelanden. geschikte spullen voor. In hogere klassen kun je dan langzamerhand de relatie gaan leggen met de grotere problemen". Dat gebeurt bijvoorbeeld in het lespakket 'Borus', waarin de hoofdfiguur de kinderen laat kijken naar hun eigen omgeving en hun eigen gedrag. Kinderen praten er niet alleen over, maar krijgen ook opdrachten, spelen toneel en maken muziek; het onder werp kan bij veel vakken aan de orde komen. Tasjeswandeling Het MEC levert niet alleen spullen aan scholen, maar het is ook een leuke bestem ming voor een middag je uit, of voor een ver- jaarspartijtje. Voor 1,50 is er een tas te leen met materialen en opdrachten, waarmee je op het terrein rond het MEC en de insecten. Hollandse Hoeve van alles kunt doen. Je kunt bijvoorbeeld met een speciaal soort lini aal de dikte meten van bomen, en aan de hand daarvan zeggen hoe oud ze zijn. Of een witte doek onder een struik leggen, even schudden, en de

Wantij | 1998 | | pagina 13