Gebruik 1987 (in milj. m3) Gebruik 1996 (in milj. m3) Toename (in SS Hoeven Seppe r-j Grondwaterproductiebedrijf inclusief wingebied Wingebied O Oppervlaktewaterproductie bedrijf Grondwaterproductiebedrijf ander nutsbedrijf Oppervlaktewaterproductie- 'X bedrijf ander nutsbedrijf Watertoren Distributie-pompstation Aanjager Doorleverpunt Hoofdkantoor Districtskantoor Districtsgrens België I bedrijf General Electric in Bergen op Zoom I maakt gebruik van water dat van Delta I wordt ingekocht, maar via de Brabantse I waterleidingmaatschappij betrokken wordt. I Een tijd geleden ontstond er contact tussen I een andere industrie in Bergen op Zoom I en Delta om rechtstreeks van het Zeeuwse I nutsbedrijf oppervlaktewater te gaan I betrekken. Dat viel bij de provincie Noord- I Brabant in slechte aarde. Die is er op tegen I dat Delta er een paar interessante klanten uitpikt, zoals de grote bedrijven in Bergen I op Zoom, en de waterleidingmaatschappij I Noord-West-Brabant laat zitten met de onrendabele aansluitingen en de zorg voor het milieu. Grondwateronttrekking mogelijke oorzaak van droogvallen vennen op de Brabantse Wal. Foto: ZMF. DELTA 26,9 22,5 - 16% Totaal andere Brabantse Waterleidingbedrijven 181,1 206,5 14% Delta onttrekt naar eigen zeggen minder grondwater uit West-Brabant. Ter vergelijking is het totale grondwaterverbruik door de Brabantse waterleidingbedrijven weergegeven. Let wel dat de Zeeuwse bevolking veel minder in aantal is dan de Brabantse. Bron cijfers: Delta Nutsbedrijven. Concurreren Achtergrond van het conflict is een verschil in toekomstvisie tussen het Zeeuwse en het Brabantse nutsbedrijf. Directeur G. van Nuland van de waterleidingmaatschappij Noord-West-Brabant betreurt de "agressie ve" marketing van de Zeeuwen. Volgens hem bestond er tussen het Zeeuwse en Brabantse waterbedrijf een goede samen werking. "Maar nu wil Delta Nutsbedrijven de markt openbreken en concurreren in plaats van samenwerken." Hij wil weinig weten van marktwerking in de watervoor ziening. "Winstmaximalisatie gaat mijns inziens ten koste van de maatschappelijke doelstelling als nutsbedrijf. Waarom zouden wij bijvoorbeeld nog investeren in kostbare natuurbouw in waterwingebieden? Wat levert dat de aandeelhouders op?" Hij noemt nog een ander voorbeeld: "Nu zul len wij nooit industriewater van grondwa ter maken, maar wat als de markt daarom vraagt?" Ook voorziet hij dat er straks in West-Brabant een dubbele infrastructuur ligt: een Zeeuwse én een Brabantse. "De kosten daarvan afwentelen op de kleinver bruiker willen we eigenlijk liever niet. Waterbedrijven moeten niet met elkaar over de grenzen van hun concessiegebied gaan concurreren. Ook niet met waterschappen voor bijvoorbeeld de zuivering van afvalwa ter. Zo komen partijen die elkaar nodig hebben voor integraal waterbeheer, lijn recht tegenover elkaar te staan." Vrije markt Op het Middelburgse hoofdkantoor van Delta denkt men er, bij monde van J. Haarlem, duidelijk anders over. "Volgens ons zijn de Brabanders minder happig op samenwerking dan voorheen. Daarom heeft Delta zijn eigen weg gekozen." Volgens hem is een vrije markt op den duur onver mijdelijk. "Die kant gaat het nu eenmaal op in Europa. Het verzet in Nederland tegen marktwerking in de watersector levert uit stel op, maar geen afstel. Ik voorzie in de toekomst zelfs concurrentie of overnames door buitenlandse ondernemingen. Delta Nutsbedrijven wil de boot niet missen en gaat daarom op tijd de markt op. In Zeeland hebben we een aantal succesvolle industriewaterprojecten geleverd. Vervolgens zijn we door bedrijven van bui ten de provincie (Bergen op Zoom) bena derd met de vraag of we daar soortgelijke leveringen kunnen doen. We zijn niet actief op acquisitie geweest, maar we geloven wel in een directe relatie met de klant, zonder tussenkomst van anderen." Natuur Dat de natuur daarvan de dupe wordt, gaat er bij hem niet in. "Als onderneming zijn we een onderdeel van de maatschappij en kennen we onze verantwoordelijkheid. Je werkt als bedrijf niet op een eiland; dan keert de publieke opinie zich tegen je. Waarom zouden we bezuinigen op natuur bouw? Ecologisch beheer komt in water wingebieden de kwaliteit van het water ten goede. We willen als bedrijf goed water leveren, tegen een concurrerende prijs. We krijgen van overheidswege juist waardering voor het beheer van de natuur in waterwin gebieden als bijvoorbeeld Oranjezon. Op Goeree boekt de natuur door onze aanpak winst: daar zijn planten van de Rode Lijst (die met uitsterven bedreigd worden) teruggekeerd." De (oude) Tweede Kamer blies in april de marktwerking in de watersector af. Alle partijen, met uitzondering van de WD, gaven te kennen tegenstander te zijn van marktwerking op dit terrein. Als belangrijkste argumentatie werden genoemd dat marktwer king negatief kan uitwerken voor de tarieven van de kleinverbrui kers en voor het duurzame bron- nenbeheer. Het nieuwe kabinet zal de discussie, in het kader van de herziening van de Waterlei dingwet, voortzetten. In het Zeeuws-Brabantse conflict doet ook de rechter nog uit spraak. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij en voorzit ter van Stichting De Brabantse Wal die zich inzet voor het behoud van de Brabantse Wal als waardevol natuur gebied. 15 WANTIJ juni '98

Wantij | 1998 | | pagina 19