A. Dek, gedeputeerde voor milieu. Foto: J. Wolterbeek. wat kosten, als het dan ook maar goed is en lang meegaat. D"at levert bij koopgedrag een goede score op. De vraag of hij geld heeft uitgeleend aan Zeeuwind, of groene stroom gebruikt, levert een pertinent '"nee" op. "Dat is een veel te dure manier om stroom op te wek ken", oordeelt hij. Helaas, geen aftrek bij elektriciteit dus en geen stimulans voor deze vorm van duurzame energie. Gedeputeerde Dek scoort ongeveer 6000 kg C02, en dat is wat hij verwachtte. Beter dan de gemiddelde Nederlander, maar geen hoogvlieger. Vers eten Daan Bruinooge, gedeputeerde voor eco nomische zaken, is wat totaalscore betreft bijna een gemiddelde Nederlander. Evenals zijn collega-gedeputeerde let hij bij het inkopen doen op kwaliteit. Zijn huis raad gaat lang mee: de vloerbedekking (steen, hout) zelfs een leven lang. Overbodige verpakkingen komen er niet aan te pas omdat hij de voorkeur geeft aan vers eten, vooral omdat daar geen toevoe gingen in zitten. Hij heeft voor groenten zijn eigen boer, het vlees van de Bruinooges komt van dieren die een goed leven hebben gehad in het Zeeuwse. Bruinooge neemt de trein voornamelijk als hij naar Schiphol gaat. Eens in de twee jaar vliegt hij naar zijn dochter in Griekenland, en zo nu en dan naar een ander ver vakan tieland. De elektrische boiler en de wasdroger zor gen voor een flink stroomverbruik, wat niet wordt weggewerkt door bijvoorbeeld deel name aan Zeeuwind. Bruinooge is daar dui delijk over: "Ik ben lid van één club" en die omvat volgens hem "alles"de PvdA. Wel is hij als gedeputeerde verantwoordelijk voor de "huishoudelijke" zaken van de provincie en in die functie heeft hij met Delta Nutsbedrijven een 15-jarig contract afgeslo ten voor de afname van groene stroom. Ook stimuleert hij in zijn werk de biologi sche landbouw in Zeeland, wat anderen er wellicht toe zal brengen biologisch te gaan consumeren. Geen vlees Wat doet ZMF-coördinator Tjeu van Mierlo voor zijn C02-bijdrage, of beter gezegd: wat laat hij ervoor? In huize Van Mierlo wordt geen vlees gege ten. Vergeleken met bijvoorbeeld de familie Dek (vijf dagen vlees per week, niet biolo gisch, tussen de 100 en 140 gram per dag) scheelt dat al 920 kilo C02. Het grootste deel van de groente, zuivel en andere levensmiddelen is biologisch en voor zover van toepassing van het seizoen. Dat scheelt alweer bijna 400 kilo's met de gemiddelde Nederlander. Dan het kritieke punt, en reden voor Tjeu om te twijfelen of hij het er in deze test wel goed af zou bren gen: de vliegreizen. Vliegen Voor vakanties binnen het Europese vaste land vindt hij vliegen nergens voor nodig, maar ook hij wordt zo nu en dan gelokt door verre bestemmingen. Zo'n vliegreis naar Indonesië kost wel even 1680 kg C02. Daar staat dan weer een minimaal autoge bruik tegenover. De 12 kilometer woon- werkafstand legt hij voornamelijk af op de fiets, voor een wandeling buiten Zeeland stapt hij in de trein. Gevoegd bij een milieu-sparend koopgedrag ("als ik schoe nen koop kijk ik of ze later te repareren zijn") en een laag verbruik van gas en elek triciteit (door deelname aan Zeeuwind en afname van groene stroom kost dit hem bovendien geen C02-uitstoot) levert dat volgens de test een totaalscore op die valt onder de categorie "zeer goed". De coördi nator kan gerust zijn: hij heeft een score die past bij zijn functie. Tjeu van Mierlo blijkt de kampioen te zijn, gevolgd door Adrie Kleine Piening. Van de geteste gedeputeerden is Daan Bruinooge de hekkensluiter. Hij zit iets onder het Nederlands gemiddelde. Er zullen maar weinig Nederlanders zijn die de streefscore van 1700 kg C02 halen. Dat lukt ook de ZME-voorman niet, met zijn 3500 kg. Het algemene beeld, dat ook in deze Zeeuwse voorbeelden naar voren komt, is dat autorijden, vliegen en vlees eten een groot beslag leggen op het milieu. Het zijn ook de zaken die velen niet graag laten, als ze het zich eenmaal kunnen permitteren. Wie eens wil kijken hoe het er voor staat met zijn/haar eigen C02-productie, en daarmee ook het beslag op ruimte en grond stoffen, kan de floppy 'Persoon lijke C02-test' voor 5 bestellen bij Servicelijn Milieudefensie, tel. 020-6262620 Uitslag persoonlijke C02-test 1. Tjeu van Mierlo, coördinator ZMF 3500 kg per jaar 2. Adrie Kleine Piening, lid ecoteam 4600 kg 3. Adri Dek, gedeputeerde milieu 6000 kg 4. Daan Bruinooge, gedeputeerde economie 7900 kg D. Bruinooge, gedeputeerde economische zaken. Foto: Provincie Zeeland Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie (en veroor zaakt zelf een C02-uitstoot van 2500 kg per jaar). 6 WANTIJ juni '98

Wantij | 1998 | | pagina 6