Kust in kleuren' schot in de roos 1 I Uitdagende visie op Zeeuws-Vlaamse kust n ii Thijs Kramer Mensen zijn vaak pas tot veranderen bereidals het water tot aan de lippen staat. Blijkbaar is dat het geval langs de Zeeuwse kust want er worden campings uit de duinen verplaatst, wegen verwijderd en landbouwgrond wordt weer natuur...het kan verkeren. dDe nood is dan ook hoog, zowel in economisch als in ecologisch opzicht. De kust van Zeeland gaat op de schop, maar dit keer niet met recreatie-ondernemers en natuurbe schermers als kemphanen tegenover elkaar. Nee, ze slaan de handen ineen. "Kust in kleuren", een toekomstvisie op West- Zeeuws-Vlaanderen, is daarvan het meest recente en mooiste voorbeeld: een breuk in het denken over recreatie en landschap. Kop van Schouwen De Regiovisie voor de Kop van Schouwen is het eerste herstructureringsplan voor de Zeeuwse kust. Het is een breed gedragen visie, een poging om recreatie, natuur en landschap, mobiliteit en landbouw met elkaar in evenwicht te brengen: geen uit breiding meer van de verblijfsreceatie, maar kwaliteitsverbetering van de bestaande bedrijven; het verplaatsen van een camping uit een natuurgebied; het veranderen van de autoweg tussen Renesse en Haamstede in een fietspad en een verkeersplan dat de auto terugdringt ten voordele van wande laar en fietser. De samenwerking tussen de verschillende partijen op Schouwen heeft voldoende draagvlak, er is veel subsidie binnen gesleept. Toch stuit dit soort onorthodoxe plannen op veel bureaucratische hobbels. Het proces bevindt zich nu in de cruciale fase van het begin van uitvoering. Als het slaagt, is de weg bereid voor andere kustge bieden. Op 13 mei klonk het startsein voor het pro ject Walcheren 2000+Ook hier staat een herstructurering op stapel, zij het dat de ruilverkaveling in dit gebied de mogelijkhe den fors beperkt. Slechts de gaatjes in het landinrichtingsplan krijgen vulling. Dat is duidelijk te weinig voor een gebied dat zo op de recreatie leunt als Walcheren. Samen verder West-Zeeuws-Vlaanderen is een geval apart. Al enkele jaren denkt men hier in het kader van een landinrichtingsproject na over de toekomst van de streek. De landbouw was over het proces zo verbolgen dat ze eruit Een - aantrekkelijke omgeving voor de toerist Foto: ZMF dag- en verblijfsrecreatie meer ruimte te geven. Een fraaier kustlandschap is een investering in de toekomst, want West-Zeeuws- Vlaanderen staat er economisch niet goed voor. Voor de recreatiesector zijn seizoens verlenging en productverbreding belangrij ke zaken. Voor de bewoners draagt een mooier landschap bij aan een prettig woon klimaat. Bos In de discussie over het landinrichtingspro ject was veel kritiek op het idee om meer bos te realiseren. Veel mensen zien bos in Zeeuws-Vlaanderen als wezensvreemd voor de streek. Juist de openheid, de weidse ver gezichten vormen de bekoorlijkheden van dit landschap. Een kwaliteit, die in grote delen van Zeeland en Vlaanderen, eigenlijk in de wijde omtrek, steeds schaarser wordt. Uitgangspunten Vandaar dat in de toekomstvisie de volgen de uitgangspunten staan: 1. De landschappelijke versterking moet vooral gezocht worden in streekeigen landschapselementen: duinen, dijken en kreken. 2. De versterking van het landschap is voor- .«gggj RPW stapte. Maar de klok werd niet stilgezet. Recreatie-ondernemers, verenigd in Recron, en de natuurbeschermers van v t Duumpje gingen samen verder. Zij legden hun visie neer in "Kust in kleuren". Mogelijkheden De kust van Zeeuws-Vlaanderen, van Retranchement tot Breskens, heeft meer mogelijkheden dan menigeen denkt. Er zijn goede kansen om het landschap te verster ken, de leefbaarheid te vergroten en de al gericht op het realiseren van een aan trekkelijke omgeving voor de plaatselijke bevolking, de recreant en de toerist. 3. Een verdere uitbreiding van de verblijfs recreatie met nieuwe bedrijven heeft niet de voorkeur. Wel is er ruimte nodig voor de kwaliteitsverbetering van bestaande bedrijven. Door dit te combineren met een herinrichting van de kust levert dat voor natuur en recreatie winst op. 4. Verplaatsing van recreatiebedrijven op basis van vrijwilligheid is mogelijk. 7 WANTIJ juni '98

Wantij | 1998 | | pagina 7