Een breuk in het denken over recreatie en landschap I Duinen Als er geen bos mag komen, wat dan wel? In het kader van de laatste dijkverzwaring is door het waterschap op verschillende plaat sen langs de kust op kleine schaal geëxperi menteerd met landschapsbouw. Zo hier en daar is de dijk veranderd in een duin, die landinwaarts nog wat uitloopt, met een veldje of waterplas. Nu, enkele jaren na de aanleg, kunnen we constateren dat dit idee een gouden greep was. Dat zou ook op veel grotere schaal kunnen. Uitbreiding van het duingebied ziet er binnen de kortste keren schitterend uit en biedt volop moge lijkheden voor combinaties met wandelen, fietsen, waterpartijen en ruiterpaden. Tussen de duinen is er ruimte voor speel veldjes, weilanden en nieuwe kreken. Verder biedt uitbreiding van de duinen de kans om bestaande campings op een zachte wijze te laten overgaan in het duingebied. Wat is er mooier dan je tent in het duin te zetten? Recreatieterreinen die verder van de kust liggen kunnen fraaier in het land schap opgenomen worden met een uitge kiende vormgeving, waarbij van dijken, kre ken en beplanting gebruik gemaakt wordt. Het grote voordeel van herinrichting van de kust is dat de noodzakelijke uitbreiding van de bestaande kampeerbedrijven op een landschappelijk aanvaardbare wijze gereali seerd kan worden. Kreekresten Naast een forse uitbreiding van de duinen, valt ook te'denken aan de aanleg van vroongraslanden en het herstel van kreek- resten. Naast de recreanten en bewoners zullen ook planten en vogels van de herin richting profiteren. In het kader van het Natuurbeleidsplan zijn al gebieden aangewezen waar de natuur voorrang krijgt, zoals in de Strijdersgat- polder en de Herdijkte Zwartepolder. Ook deze terreinen zullen een bijdrage leveren aan de verbetering van het landschap aan de kust. Landinrichting Het plan mikt hoog. Natuurlijk kost het geld om de grond te verwerven en in te richten. Vooral het aanleggen van duinen is een kostbare operatie. Landinrichting biedt de mogelijkheid om de relatie met de land bouw te leggen. Want de plannen vergen ruimte die nu nog door de boeren wordt benut. Het is geen geheim dat nogal wat boeren overwegen te stoppen. Landinrichting kan dat proces begeleiden en er voor zorgen dat de ruimte die vrij komt voor de versterking van het landschap wordt benut. Via een uitgekiend ruilproces kan landinrichting ook voor de zittende boeren voordelen opleveren. Uitgangspunt is dat de grondverwerving vrijwillig is en dat ook de landbouw er beter van moet worden. Er is geen intentie om met de boe ren in de slag te gaan over de ruimte langs de kust. Net als met de recreatiebranche wordt gestreefd naar een gezamenlijk optrekken. Daarom zijn al de ideeën ook met Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen besproken. De afspraak luidt dat als het Landbouw Ontwikkelingsplan klaar is, het naast "Kust in kleuren" wordt gelegd. Ook werd de hoop uitgesproken dat de verte genwoordigers van de landbouw terugke ren in de landinrichtingscommissie. De gemeenten Sluis/Aardenburg en Oostburg zijn nu aan de beurt om de plannen voor de ontwikke ling van het kustgebied vorm te geven. Bij de presentatie van "Kust in kleuren" reageerden de vertegenwoordigers van de gemeenten in ieder geval enthou siast. Gedeputeerde G. de Kok gaf aan dat de visie past in de ideeën van de provincie voor dit deel van de kust. De visie "Kust in kleuren" bestaat vooral uit tekeningen. Duidelijker dan woorden, tonen beelden hoe de kust er uit kan zien. Nieuwe duinen vormen de ruggengraat van het landschap. Daartussen kunnen allerlei voorzieningen komen, bij voorkeur gespreid, met rustige en drukke delen. Drukbezochte voorzieningen sluiten aan op de bestaande recreatieconcentraties. Er zijn waterpartijen denkbaar met de moge lijkheid tot surfen, roeien en waterfietsen en *s winters schaatsplezier. Rond een manege kan een gebied komen met allerlei voorzieningen voor de paar denliefhebber. Ook aan cultuur is gedacht, bijvoorbeeld een openluchttheater met 's middags een voorstelling voor de kinderen, 's avonds een artiest uit de streek in eigen dialect of een toneel- of muziekgezelschap. In de rustiger delen van de kust is een survival kamp denkbaar met 's nachts tochten door de duinen, tussen de zingende nach tegalen en roepende ransuilen... Thijs Kramer is stafmedewerker van de ZMF. 8 WANTIJ juni '98

Wantij | 1998 | | pagina 8