Werf een lid Zeeuws milieu vraagt om topprioriteit Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in hun voor ontwerp milieuverkenningen uiteengezet of de milieudoel stellingen van Kerend Tij 2 zijn gehaald en welke knelpunten overblijven. Hoewel in het voorontwerp een algemene conclusie ontbreekt, kan eruit worden afgeleid, dat vele doel stellingen niet worden gehaald. Dat geldt voor: energiebespa ring en -efficiency, windener gie, water- en bodemkwaliteit, bodemsanering, verzuring, ver droging, en verwijdering van het huishoudelijk afval en de geluidsproblematiek. Wat de successen zijn die op het vlak van preventie en hergebruik zijn geboekt, wordt niet duide lijk gemaakt. Al met al is dit geen hoopvol stemmende balans. In de voorbije jaren zijn vooral de gemakkelijke maatre gelen uitgevoerd, maar nu de weerbarstige problemen moe ten worden opgelost, stokt de uitvoering van het milieubeleid. Reden te meer om goed te kij ken naar het instrumentarium dat de voorbije jaren is ingezet, of met een duur woord: kijk naar de sturingsfilosofie. De vraag is of uitvoering van milieubeleid alleen op basis van vrijwilligheid effectief genoeg is om de lastige problemen aan te pakken. De ZMF pleit ervoor dat Gedeputeerde Staten een prioriteitenlijst opstellen van belangrijke knelpunten, daar oplossingen voor formuleert, en deze al uitvoert in de perio de tot 2000. De provincie heeft namelijk het voornemen pas met Kerend Tij 3 werk te maken van de weerbarstige milieuproblemen. De politiek zal echter nu haar verantwoor delijkheid moeten nemen. (tvm) Scheldeactieplan Momenteel werken de werk groepen van de Internationale Commissie ter Bescherming van de Schelde (ICBS) aan de afronding van het Schelde actieplan. De actietabel wordt definitief gemaakt. Uit het eer ste Scheldeactieplan dat begin dit jaar verscheen, werd duide lijk, dat het ambitieniveau van de ICBS niet hoog is. Enkel lopende acties worden voor de korte termijn in de actietabel opgenomen. Grenzeloze Schelde heeft het secretariaat van de ICBS laten weten, dat ook de eerste vier jaar van de uitvoering van het actieplan, nieuwe activiteiten dienen te worden opgepakt, die direct bijdragen aan de verbetering van de waterkwaliteit. Een belangrijk punt voor Grenzeloze Schelde is de uit breiding van het homogene meetnet op korte termijn. Zoals het er nu naar uitziet zullen enkel 19 traditionele parame ters worden bemonsterd. Grenzeloze Schelde wil een uit breiding van de parameters met zware metalen en microveront reinigingen als PAK's. Tegelijkertijd zullen ook maat regelen moeten worden geno men om de grootste probleem- stoffen terug te dringen, (tvm) Gemeente Oostburg veruit grootste gebruiker van onkruidbestrijdings middelen; pluim voor Goes Recentelijk hebben studenten aquatische ecotechnologie van de Hogeschool Zeeland een onderzoek gedaan naar het gebruik van bestrijdingsmidde len door 4 Zeeuwse gemeen ten en alle waterschappen. In het onderzoek zijn gegevens verwerkt van 1996. Daaruit blijkt onder meer dat de gemeente Oostburg op jaarba sis de grootste hoeveelheid bestrijdingsmiddelen gebruikt; ook als je het omrekent naar aantal hectares en inwoners. De gemeente heeft in 1996 zo'n 525 kilo actieve stof bij onkruidbestrijding ingezet. Dat is 8 '/2 keer zoveel als de gemeente Goes die het laagste scoort. Als je hier het inwoner tal van beide gemeenten bij betrekt steekt Oostburg wel erg negatief af bij haar veel gro tere collega-gemeente. Goes is de Zeeuwse gemeente die het verst gaat met een alternatieve en milieuvriendelijke aanpak. Onkruid wordt gebrand of geborsteld. Voor het beheer van het openbaar groen wordt een preventieve aanpak gekozen met cle keuze van de juiste beplanting, zoals bodembedek kers. De gemeente verdient hiervoor uitdrukkelijk een pluim. Ook al omdat het niet altijd even gemakkelijk is de Goese burger te overtuigen van het belang en de milieuwinst van deze aanpak. Verder valt het op dat de gemeente Borsele met zo'n 365 kilo actieve stof tweede staat in de top drie van slechtst scoren de gemeenten. Bij de waterschappen gebruikt het waterschap Zeeuwse Eilanden zo'n 160 kilo meer dan alle drie de Zeeuws- Vlaamse waterschappen samen. Daarbij is het waterschap. Hulster Ambacht een uitschie ter in positieve zin. Uit de onderzoekscijfers valt te lezen, dat het waterschap geen bestrij dingsmiddelen meer gebruikt. Gemeenten gebruiken Diuron het meest. Dat middel wordt ook in de Maas in grotere con centraties aangetroffen, en baart de drinkwaterbedrijven grote zorgen. Soms wordt het in het grondwater tot boven de drinkwaternorm aangetroffen. Bij waterschappen zijn Roundup en MC PA de meest toegepaste middelen. Bestrijdingsmiddelen vormen een belangrijke diffuse bron. Niet alleen overheden maar ook de landbouw en burgers dragen hieraan bij .De commu nicatie over de nadelen van deze middelen en toe te passen alternatieven, verdient ook aan dacht in het kader van het pro vinciale plan van aanpak. Voor meer informatie kunt u terecht bij Sep Bergmans, tel. 0118- 629330 (student HZ), (tvm) Boottocht op de Schelde Samen met Vlaamse, Brusselse, Waalse en Franse natuur- en milieu-organisaties maken de ZMF, Natuurmonumenten en het Zeeuwse Landschap, deel uit van Grenzeloze Schelde. Voor Vlaanderen is de Milieu boot een belangrijke partij in De ZMF heet van harte nieuwe leden welkom! Gun uw vrienden of kennissen ook een abonnement op Wantij. Geef hun een lid maatschap van de ZMF cadeau. Vul de bon van het vouwblad in of bel 0113 - 230075. 9 WANTIJ juni '98

Wantij | 1998 | | pagina 9