Povere plaats voor milieu Teleurstellende collegeprogramma's Zeeuwse gemeenten Erik Ottens en Tjeu van Mierlo Tien jaar subsidie van het Rijk voor de ontwikkeling van het gemeentelijk milieubeleid heeft bij de Zeeuwse bestuurders geen omslag naar een denken in duurzaam heid gebracht. Dit is de belangrijkste conclusie na het doornemen van de collegeprogrammaSs van de 14 Zeeuwse gemeenten waar in maart verkiezingen voor de raad plaats vonden. Bij sommige gemeenten lijkt milieu zelfs terug bij af te zijn. tig naar voren. Tien jaar geleden was in de collegeprogramma's afval ook vaak het enige milieu-item. Om het gemeentelijk milieubeleid van de grond te krijgen heeft het Rijk indertijd verschillende subsidiere gelingen ingesteld. Doel hiervan was dat gemeenten een breed milieubeleid zouden ontwikkelen en uitvoeren, dus ook op ter reinen als bouwen en wonen, energie, groenvoorzieningen, verkeer en milieucom municatie. Door deze regelingen is het ambtenarenapparaat versterkt. Per 1 januari van dit jaar liep de laatste subsidieregeling af. Het is schrijnend te moeten constateren dat het merendeel van de Zeeuwse bestuurders niet is omgeschakeld naar een denken in termen van duurzaamheid. Blijkbaar is het verdwijnen van een geldstroom reden om natuur en milieu geen volwaardige plaats in het collegeprogramma te geven. Voor ver keersveiligheid is wel subsidie, dus dat is wel een belangrijk aandachtspunt. Voor de Zeeuwse Milieufederatie V waren de gemeenteraadsverkiezin gen van maart dit jaar aanleiding om tien aanbevelingen te formule ren voor het gemeentelijk duurzaamheids- beleid in de komende collegeperiode. In de afgelopen maanden hebben de politieke partijen coalities gevormd en collegepro gramma's geschreven. In een collegepro gramma leggen de partijen, die samen het college van burgemeester en wethouders vormen, hun beleidsvoornemens en actie punten voor de komende vier jaar vast. Het programma is dan ook een belangrijke indi cator hoe gemeentebesturen de komende jaren het gemeentelijk milieubeleid gaan invullen. Van Schouwen-Duiveland, Veere en Middelburg is geen programma opge vraagd, omdat hier geen verkiezingen waren wegens de recente gemeentelijke herindeling. Grote gemeenten In de collegeprogramma's wordt amper gesproken over natuur, milieu en land schap. De grote gemeenten Goes, Vlissingen en Terneuzen steken positief af. Dit geldt ook, enigszins verrassend gezien de uitkomst van "de meetlat voor lokaal duurzaam beleid", voor Noord-Beveland. Zo wil Goes de Grote Markt autoluw maken en beleid ontwikkelen met betrek king tot duurzame stedenbouw en het bui tengebied. Vlissingen heeft veel aandacht voor de fietser en het openbaar vervoer in het programma. Terneuzen gaat alterna tieve energie en drinkwaterbesparing stimu leren. Over het algemeen zijn de collegeprogram ma's op het punt van milieu erg algemeen. Verdergaande en concrete acties worden sporadisch genoemcï. Reimerswaal laat meer een technisch-financieel stuk zien dan een concreet actieprogramma. De college programma's van Hontenisse en Sas van Gent komen niet verder dan de generatie programma's van tien jaar geleden waarin milieu een eerste povere plek kreeg. Afval Het enige milieuthema waaraan de meeste gemeenten aandacht schenken is afval. Maar dan gaat het vaak alleen over de finan ciering. Bij de grote gemeenten en een aan tal kleinere komt ook duurzaam bouwen en het stimuleren van het fietsverkeer regelma- Het enige milieuthema waaraan de meeste gemeenten aandacht schenken is afval. Foto: ZMF. Het Rijk is momenteel bezig met het decentraliseren van het milieubeleid naar de gemeenten. Gelet op de collegeprogramma" s heeft dit in veel gevallen geleid tot het de nek omdraaien van het milieubeleid. Het ambtenarenap paraat mag dan wel versterkt zijn en de afgelopen jaren positief bezig, uiteindelijk bepalen de bestuurders de prioriteiten en nemen zij de beslissingen. Met de collegeprogramma's voor de vol gende vier jaren voor ogen, zal het milieu er in de Zeeuwse ge meenten niet beter op worden 0 Erik Ottens is stafmedewerker en Tjeu van Mierlo coördi nator van de Zeeuwse Milieufederatie. 11 WANTIJ juni '98

Wantij | 1998 | | pagina 15