Concurrentieslag tussen waterbedrijven met natuur als mogelijk slachtoffer Marktwerking in de watersector? Willem de Weert Tussen de waterleidingmaatschappij Noord-West-Brabant en de Zeeuwse Delta Nutsbedrijven woedt een concurren tieslag. Achtergrond is bet landelijke plan tot introductie van marktwerking in de watersector. Wordt de natuur daarvan de dupe Als je de waterleidingenkaart van a Delta Nutsbedrijven bekijkt, valt op dat het verzorgingsgebied zich uit strekt over de grenzen van de pro vincie Zeeland. Ook de gemeente Woens- drecht en het kerkdorp Halsteren in West- Brabant worden door de Zeeuwse maat schappij van drinkwater voorzien. De ver klaring ligt in het verleden. t)e Zeeuwse bodem bevat - met uitzondering van de dui nen en de Zeeuws-Vlaamse zandrug - zout water dat ongeschikt is als drinkwater. Zeeland is op bronnen buiten de provincie aangewezen. Brabantse Wal Begin 1900 wierp het Zuid-Bevelandse waterleidingbedrijf een begerig oog op de zandgronden van het aangrenzende Brabant om van daaruit Goes en omgeving van drinkwater te voorzien. De dorpen op de Brabantse Wal (de hoge zandrug van de Belgische grens tot voorbij Bergen op Zoom) verwelkomden het Zeeuwse initia tief. Zij hadden zelf geen waterleiding en zagen een kans om op de, voor die tijd, moderne voorziening aangesloten te wor den. Het Zeeuwse drinkwaterbedrijf ver wierf "eeuwigdurende" concessies op grondwater uit de Brabantse Wal en nam de bewoners er als klant bij. Alleen Bergen op Zoom had een eigen waterleidingmaat schappij die later opging in het West- Brabantse drinkwaterbedrijf. Een eeuw latei- is cfeze situatie ongewijzigd, maar niet zon der conflicten. Waterprijs De eerste slag is door de Brabanders gewonnen. Het was de bewoners van Halsteren en Woensdrecht een doorn in het oog dat zij de Zeeuwse prijs voor "hun" grondwater moesten betalen. In Zeeland is water een stuk duurder dan in Brabant. Dat komt omdat het Zeeuwse waterleidingnet relatief kostbaar is: een lang aanvoernet, een dunbevolkt gebied en extra capaciteit voor de piekbelasting in het toeristensei zoen. Onder druk van de gemeenten op de Brabantse Wal, die mede-aandeelhouder van Delta zijn, liet het Zeeuwse nutsbedrijf het solidariteitsbeginsel varen. Tot dan toe gold dat iedere waterafnemer, ongeacht zijn woonplaats, evenveel per nT betaalt. Voor de afnemers in Brabant geldt nu een lagere prijs, gelijk aan wat de rest van Brabant voor water betaalt. Verdroging De tweede slag is volop bezig. De Bra bantse zandgronden hebben ernstig te lij den van verdroging. De provincie Brabant heeft een plan van aanpak opgesteld om die verdroging te bestrijden. Een van de actiepunten is bestrijding van de verdro ging van de Brabantse Wal: het waterwinge bied van Delta. Overigens is wetenschappe lijk (nog) niet aangetoond dat de verdro ging gevolg is van de waterwinning. Volgens hydrologen heeft de Brabantse Wal een zeer ingewikkelde bodemstructuur. De verdroging zou ook het gevolg kunnen zijn van de versnelde afvoer van het oppervlak tewater door bijvoorbeeld diepere sloten en verharding van het bodemoppervlak. Ook de vele putten die particulieren en boeren in de loop der jaren geslagen heb ben en water uit ondiepe lagen trekken, kunnen tot de verdroging leiden. Partner Toch leeft in brede kring de gedachte dat de miljoenen kubieke meters water die op grotere diepte (ca. honderd meter) voor de Het grensgebied tussen Delta Nutsbedrijven (don kergrijs) en de Waterleidingmaatschappij Noord- West-Brabant is bron van conflict. Kaart: Waterleidingmaatschappij Noord-West-Brabant drinkwatervoorziening gewonnen worden, mede de oorzaak van de verdroging zijn. De waterleidingbedrijven maken daar geen punt van; ze zijn partner in het plan van aanpak op de Brabantse Wal. Volgens J. Haarlem, hoofd Staf sector gas en water van Delta Nutsbedrijven, is er ook van Zeeuwse kant alle bereidheid om aan lokale herstel projecten mee te werken. Delta pompt, naar eigen zeggen, al minder Brabants grondwater op dan voorheen (zie de tabel). Maar of dat genoeg is? Voorzitter M. Augusteijn van de Benelux-commissie natuur en milieu, bezig met de oprichting van een grensoverschrijdend natuurpark op de Brabantse Wal, drong onlangs op nieuw overleg met de nutsbedrijven aan om min der grondwater te onttrekken. Oppervlaktewater Delta ziet een prima mogelijkheid om min der grondwater op te pompen, namelijk door meer oppervlaktewater, met name voor de industrie, in te zetten. Er loopt een leiding van de Brabantse Biesbosch, waar Maaswater wordt ingenomen, via een pompstation in Bergen op Zoom naar het Sloegebied en de Kanaalzone. Het chemie- 14 WANTIJ juni '98

Wantij | 1998 | | pagina 18