I Stadswater in Middelburg en Goes ernstig vervuild Paling uit Herengracht chemisch afval? Jan Moekotte De stadswateren in Middelburg en Goes zijn ernstig ver vuild. Dat is al langer bekend. In Goes wordt binnenkort actie ondernomen, maar in Middelburg vangen vissers nog steeds paling uit de Vest. kan, na voorbeeldige samenwerking tussen provincie, waterschap en gemeente, bin nenkort begonnen worden met het schoon maken van de Oost Vest. Juist omdat het in de Goese Vest om bagger in klasse 4 gaat (zie de tabel) is het Rijk bereid bij te dragen in deze miljoenenoperatie. Een Rijksbijdrage voor de andere helft van de Vest is inmiddels aangevraagd. De werk zaamheden kosten veel geld omdat er niet vanaf de kant gebaggerd kan worden, maar vooral omdat de bagger ernstig verontrei nigd is. Het slib mag alleen op een vuil stortplaats gedumpt worden. Top vijf Provinciaal ambtenaar R. de Klerk werkte mee aan een onderzoek dat een lijst ople verde van de meest vervuilde waterbodems Schoonmaken van de Vest in Goes Foto: Jaap Wolterbeek. "Stadswateren" is een term uit de S Vierde Nota Waterhuishouding. Dat is een heel ambtelijk stuk zodat met stadswateren openlijk urineren tegen kerkmuren niet bedoeld zal zijn. In die nota uit september 1997 spoort de regering waterschappen, provincies en gemeentes aan tot samenwerking, omdat "de taakverdeling bij het stedelijk waterbe heer vaak een knelpunt blijkt. Een punt van aandacht is de taakverdeling bij het beheer van de stadswateren". Zo zijn de Vereniging Nederlandse Gemeenten en de Unie van Waterschappen daarover met elkaar in gesprek gekomen. Uitgangspunt is dat ook in stedelijke gebie den het waterschap de beheerder van het watersysteem is of wordt. Goes Waterschap Zeeuwse Eilanden waakt over de waterkwaliteit in een groot deel van Zeeland. Als het gaat om "stadswateren" is daarvoor dus overleg nodig. L. Willemse, medewerkster waterbodem en waterkwaliteit van het Waterschap Zeeuwse Eilanden, is tevreden over die samenwer king. Ze geeft Goes als voorbeeld. Daar in Zeeland. De binnenvest in Middelburg (Heren gracht) staat op die droevige hitlijst een. De kwelsloot langs het kanaal tussen Middelburg en Veere, tot in de jaren v 70 een open riool, staat op twee. De Otheense kreek bij Terneuzen op drie. De vijver in Ouclelande (een kleine lokatie) op vier. De vesten in Goes staan op vijf Bagger van deze locaties is allemaal gekwa lificeerd als klasse 4. In Middelburg zijn vooral zware metalen aangetroffen; koper, lood en zink komen bijvoorbeeld in veel te grote hoeveelheden voor. 3 WANTIJ juni '98

Wantij | 1998 | | pagina 3