Vier Zeeuwen getest op C02-bijdrage Persoonlijke C02-test van Milieudefensie Gerda Spaander Als we er vanuit gaan dat iedere a wereldburger recht heeft op een gelijk aandeel, en dat zo'n con sumptie tot in lengte van jaren mogelijk moet zijn, mag er met de huidige wereldbevolking per persoon zo'n 1700 kg C02 per jaar de lucht in. Het Nederlandse gemiddelde bedraagt op het ogenblik 8000 kg. Voor een eerlijke verdeling en een duurzame toekomst moet dus nog heel wat veranderen. Met de C02-test in de hand hoorden we vier Zeeuwen uit over hun milieugedrag: de Noord-Bevelandse ecoteamster van het eer ste uur Adrie Kleine Piening, gedeputeerde van milieuzaken Adri Dek, gedeputeerde economische zaken Daan Bruinooge en, om dicht bij huis te blijven, Tjeu van Mierlo, coördinator van de Zeeuwse Milieufederatie. Ecoteam Adrie Kleine Piening is vijf jaar geleden voor het eerst in aanraking gekomen met het fenomeen ecoteam. Daarna heeft ze op Noord-Beveland al vijf teams van de grond gekregen. Bij ecoteams kijk je wekelijks naar o.a. je energieverbruik en je afvalpro- ductie. Het kost Adrie dan ook geen moeite om de nodige cijfers te leveren. Minder dan A. Kleine Piening, lid ecoteam Noord-Beveland. Foto: ZMF. een zak afval per week is voor drie perso nen aardig minimaal. Haar gas- en elektrici teitsverbruik heeft ze in de loop van de ecoteamjaren teruggebracht tot respectieve lijk 2000 m3 en 1800 kilowattuur, wat in beide gevallen een besparing van bijna 20 betekent. Het kan nog minder worden, want Adrie heeft een zonneboiler op haar verlanglijstje staan. Biologisch eten Het gezin Kleine Piening laat vlees niet staan, maar het wordt niet dagelijks gege ten en niet in grote hoeveelheden (640 kg Geen groene stroom Dan de gedeputeerden van de provincie Zeeland. Adri Dek, gedeputeerde voor milieu, is het aan zijn stand verplicht om zijn afval goed te scheiden, maar het open baar vervoer heeft een slechte klant aan hem. Er rijdt weliswaar ieder uur een trein van zijn woonplaats Kapelle naar Middelburg, maar het kost hem teveel tijd om daar gebruik van te maken. Hij zorgt er wel voor de maximum snelheid niet te overschrijden, en vraagt ook de chauffeur van zijn dienstauto zich daaraan te houden. Zo houdt iedereen op zijn eigen manier rekening met het milieu. Een gedeputeerde moet op zijn werk natuurlijk keurig in het pak zitten, dus het herstellen van die kleren zit er bij hem niet in. Wel is kwaliteit heel belangrijk bij de aankopen van de familie Dek. Het mag best T. van Mierlo, coördinator ZMF. Foto: ZMF CO?). Een succes van de Noord-Bevelandse ecoteams is de levering van biologische groentepakketten in Kamperland, zodat het voor haar nu makkelijk is-om deels biolo gisch te eten. Adrie maakt wel wat autokilometers, ener zijds omdat het openbaar vervoer in Kamperland niet aan al haar behoeften vol doet, anderzijds omdat ze geregeld met een poppenkast heen en weer rijdt. Adries gezin is daarentegen niet geïnteresseerd in vliegreizen. Voor koopgedrag scoort Adrie minimaal (en dat is in dit geval optimaal): met de bood schappentas op stap, spullen met overbodi ge verpakkingen in de winkel laten staan, en vooral niet veel kleren, schoenen, appa raten en dergelijke kopen. De vloerbedek king van 20 jaar oud kan nog best een tijdje mee, en als de t.v. kapot is wordt die niet zomaar ingeruild voor een met de nieuwste snufjes. Al met al levert deze manier van leven een C02-uitstoot op van ongeveer 4600 kg, oftewel "goed". De een houdt in het dagelijks leven veel rekening met het milieu, de ander minder. Om dit te kunnen vergelijken, en om het af te zetten tegen een werkelijk duurzaam han delen, zijn verschillende milieutests bedacht. Eén daarvan is de persoonlijke CÖ2-test'. Aan de hand van vragen over afval, vervoer, voeding, koopgedrag en energieverbruik, wordt uitgerekend hoeveel kilo's CÖ2 iemand bijdraagt door zijn consumptie. Cö2 is een van de gassen die bijdraagt aan het broeikaseffect waardoor de dampkring warmer wordt. 5 WANTIJ juni '98

Wantij | 1998 | | pagina 5