Berichten milieu. Als u interesse hebt of meer informatie wilt kunt u contact opnemen met de Stichting Milieukwartet, tel. 030-2321726. (tvm) Zeeuwse waterhuishou ding geëvalueerd Recentelijk is de de provinciale 'evaluatienota waterhuishou dingsplan 1993-1997' versche nen. Daarin wordt een balans opgemaakt van wat vier jaar waterbeheer heeft opgeleverd. De evaluatie bevat ook bouw stenen voor het nieuwe water huishoudingsplan waar de pro vincie volgend jaar aan gaat werken. Het valt op dat er scherp en diepgaand is geevalu- eerd. Dat is positief, want zo kunnen problemen en oploss ingen voor het nieuwe plan goed in beeld komen. Veel doelstellingen uit het hui dige waterhuishoudingsplan blijken gehaald. Toch is een gezond watersysteem nog ver weg. Dat komt ondermeer omdat het Zeeuwse oppervlak tewater overbelast is met mest stoffen. De ontwikkeling gaat de verkeerde kant op, zo wordt in de nota geconcludeerd. Het gevoerde beleid heeft dus op dit punt gefaald. Ook bestrij dingsmiddelen en zware meta len komen nog zoveel in het water voor, dat ze het bereiken van het ideaal in de weg staan. Belangrijke vraag is of eerste klas natuur in landbouwgebie den nog wel mogelijk is. De voorbije jaren is in het beleid steeds uitgegaan van het verwe ven van de functies natuur en landbouw. Nu blijkt dat dit beleid niet de natuur- en milieukwaliteit oplevert die we graag willen, zal moeten wor den nagedacht over oplossin gen zoals het scheiden van deze functies. Uit de evaluatie blijkt, dat ook zuiveringsinstallaties van de waterschappen een aanzienlijk deel van de verontreinigingen uit de riolering in het opper vlaktewater brengen. Verdroging In de nota wordt het verdro- gingsbeleid erg positief beoor deeld. In 2000 zal het areaal verdroogd natuurgebied met een kwart zijn verminderd. Dat is ook het doel. Dat resultaat komt in zijn geheel op naam van het gebied Oranjezon, waar de waterwinning is stopgezet. Deze score vertekent het succes van het beleid, omdat op de keper beschouwd het belang rijkste instrument om de ver droging te bestrijden, namelijk het peilbeheer, hapert. De waterschappen hebben nog nauwelijks nieuwe peilbesluiten genomen, en als ze al genomen zijn heeft de peilverhoging nau welijks iets om het lijf. Voor de natuur levert dat dus amper wat op. Bovendien is er geen zicht op een programmering van peilverhogingen bij water schappen. Daarom hebben we grote twijfels bij het rendement van de verdrogingsaanpak voor de komende jaren. Op deze punten zal de provin cie dus een tandje bij moeten zetten. De milieufederatie zal bezien of zij daar ook een posi tieve bijdrage in kan leveren, (tvm). Zendmasten in zee Delta Radio 171 wil in het voor jaar van 1999 voor de kust van Walcheren een enorme, 400 meter hoge, zend installatie plaatsen, voor radiouitzendin gen via de lange golf. Door de zender buiten de 12 mijlszone te plaatsen wil het bedrijf milieu- en natuurbeschermings wetten ontlopen. De overheid staat met lege handen, omdat een ruimtelijk kader en speci fieke wetten voor de Noordzee ontbreken. Er is wereldwijd weinig kennis over de gevolgen van dit soort zenders en er is al helemaal geen ervaring met een zend mast in zee. De zendmasten vormen een risico voor vogels. Totaal trekken er circa 85 mil joen vogels per jaar door onze kustzone. Bij slecht zicht zal een groot aantal vogels zich te pletter vliegen tegen de schuine tuidraden en de draden van het horizontale aardnet. De zendinstallatie en ook de toevoerkabel veroorzaken geluid en elektrische en magne tische velden. Het zou een ramp zijn als de oriëntatie en migratie van vogels, vissen en andere dieren door de zenders worden verstoord. En dat zijn nog niet alle risico's. Ook bijvoorbeeld de gevaren voor de volksgezondheid zijn niet te voorspellen. De ZMF maakt samen met de Stichting Werkgroep Noordzee en Vogelbescherming Nederland bezwaar tegen de plannen om deze zendmast in zee te bouwen, (gvdk) Zeeuwse natuurwensen voor de komende eeuw Is er behoefte aan een tweede Plan Tureluur? Behoort verdro ging van natuurterreinen top prioriteit te krijgen, of moet alle aandacht de komende jaren uitgaan naar de Westerschelde? Met het oog op de verkiezingen voor de Provinciale Staten in maart 1999 hebben de natuur organisaties in Zeeland de wen sen voor de komende jaren geinventariseerd. Tijdens de jaarlijkse thema-avond van de gezamenlijke natuur- en milieu organisaties op maandag 16 november a.s. worden deze natuurwensen in de provinciale bibliotheek te Middelburg gepresenteerd. De opzet van de avond is om allereerst de balans op te maken van het huidige natuur beleid: wat is bereikt en waar schieten beleid en uitvoering tekort? Vervolgens zullen de natuurwensen worden gepre senteerd. Tenslotte zullen verte genwoordigers van de Zeeuwse politiek de gelegenheid krijgen hierover in discussie te gaan, waarbij ook de zaal nadrukke lijk zal worden betrokken. De avond wordt georganiseerd door het Wereld Natuur Fonds, afdeling Zeeland; het district Zeeland van Natuurmonumenten; de Stichting Het Zeeuwse Landschap; Staatsbosbeheer regio West-Brabant-Deltagebied en de Zeeuwse Milieufederatie. Meer informatie is te verkrijgen bij de ZMF. (tk) EKO-inspecties bij super markten Onder het motto 'Groente en fruit: gif eruit' worden in de maanden september en oktober door het hele land eco-inspec- ties bij supermarkten gehou den. die worden uitgevoerd door teams van Milieudefensie en Greenpeace. Afhankelijk van het resultaat krijgt de super markt een rode, oranje, gele of groene kaart. Doel is super markten te bewegen het aan bod aan EKO-producten te ver groten. De milieuorganisaties maken zich zorgen over de aan wezigheid van bestrijdingsmid delen in groente en fruit die mogelijk van invloed zijn op onze hormoonhuishouding. EKO-producten vormen een schoon en veilig alternatief, maar dan moet de consument ze wel in de winkel kunnen krijgen. In Zeeland is een Greenpeacegroep actief. Voor meer informatie kunt u terecht bij Greenpeace, Martijn Beekman: 06-53478693. (tvm) Een krop sla is natuurlijk geen voorbehoedmiddel. Hoewel... in sla, paprika en aardbeien worden regelmatig bestrijdingsmiddelen aangetroffen die effect kunnen hebben op de vruchtbaarheid. Deze stoffen moeten van ons menu, vinden de Consumentenbond, Natuur en Milieu, Milieudefensie en Greenpeace. Met onbespoten EKO- producten zit u nu al goed. Meer weten? Bel voor gratis informatie Milieudefensie: (020) 626 26 of Greenpeace: (020) 422 33 44. 10 WANTIJ oktober'98

Wantij | 1998 | | pagina 10