wouwblad Zuinig zijn voor portemonnee en milieu De prijs Zuinigheid met stijl Oktober 1998 De prijs Energie en waterbesparing Zuinigheid met stijl Allerlei Hoe duur is eko? Samendoen Variaties in zuinigheid Geld over en dan... Zuinig vervoer Lekker en zuinig Voor meer informatie Gerda Spaander Aan het milieu denken? Veel te duur, en zeker voor de spreekwoordelijk zuunige Zeeuwen! Bij de verschillende redenen die worden opgeworpen om in het dagelijks leven niet al te veel rekening te houden met het milieu, is dit een veel gehoorde: "Milieuvriendelijke producten zijn veel duurder dan gewone. Om energie te sparen moet je wel eerst flink investeren. En het openbaar vervoer wordt ook maar steeds duurder". In dit vouwblad nemen we de verschillende kanten van zuinig én milieuvriendelijk leven onder de loep. Overigens blijkt dat juist het hebben van een hoog inkomen vaak een milieu onvriendelijke levenswijze in de hand werkt. Met veel geld kun je je onbekom merd allerlei uitspattingen veroorloven zonder er bij stil te hoeven staan of het wel nodig is. Kortom: met het financiële argu ment kun je zowel de milieuvriendelijke als de milieu-onvriendelijke kant uit. Waarom is een milieuvriendelijk product vaak duurder? Of zijn 'gewone' producten eigenlijk te goedkoop? Als we biologisch voedsel als voorbeeld nemen is het duidelijk dat onder de huidi ge omstandigheden het inderdaad duurder moet zijn. Er is meer werk voor nodig, en de opbrengst per hectare is meestal lager dan bij gewassen waar kunstmest en bestrij dingsmiddelen aan te pas komen. Verder zijn de distributiekosten van biologische groenten hoger doordat het marktaandeel een fractie is van dat van gangbare produc ten. Maar een ander overheidsbeleid en een ander consumptiegedrag kunnen dit veran deren. Als de belasting verschuift van arbeid naar energie en grondstoffen, en als de maatschappelijke kosten van niet-biolo- gische landbouw verrekend worden in de prijzen in plaats van te worden betaald uit de algemene middelen, wordt de prijsver houding heel anders. En als er (daardoor) veel meer biologisch geconsumeerd wordt, kunnen de distributiekosten ook flink omlaag. Soms brengt milieuvriendelijk werken ook zonder overheidsmaatregelen al geld op. In de potplantensector wordt bijvoorbeeld gewerkt aan productie met minder energie, mest en bestrijdingsmiddelen, wat tot toe kenning van het Milieukeur zal leiden. Daar blijkt de besparing aan genoemde grond stoffen de extra arbeidskosten te overtref fen. Maar toch is het wat te makkelijk om te zeggen dat milieuvriendelijke producten per definitie goedkoper horen te zijn. Westerse uurlonen blijven, ook zonder belasting, flink meetellen in de prijs. Zonnepanelen Milieuvriendelijke producten kunnen ook duurder zijn omdcit de ontwikkelingskos ten drukken op een bescheiden afzet. Een duidelijk voorbeeld zijn zonnepanelendie nu per stuk nog zo'n f 2000,- gulden kos ten. Maar als het streven van Greenpeace lukt om in 1998 voor 20.000 panelen afne mers te vinden kan de prijs waarschijnlijk omlaag naar 1000,- Ook dan is zonne- energie nog niet goedkoop, maar er is dan een belangrijke stap gezet naar meer ren dabele toepassing dan tot nu toe. Daarnaast is er nog de zaak van de onbe hoorlijk lage lonen in ontwikkelingslanden, waar de doorsnee Westerse consument ste vig van profiteert. Fatsoenlijk betaalde pro ducten (Max Havelaar bijvoorbeeld) moe ten dan wel duurder zijn dan 'gewone'. Voor de fijne kneepjes van het zuinige leven gingen we te rade bij de experts op het gebied van zuinigheid: de stichting 'Zuinigheid met stijl', misschien bekender dan de uitgevers van de (inmiddels opgehe ven) Vrekkenkrant. Deze krant is opgevolgd door GENOEG, het 'non glossy magazine voor minima en maxima'. Initiatiefnemers Hanneke van Veen en Rob van Eeden zijn het wat rustiger aan gaan doen, en één van degenen die hun werk overnemen is 1 Vouwblad Wantij oktober '98

Wantij | 1998 | | pagina 11