Schouws huis van stro gebouwd Erik Ottens Stro is bij uitstek een materiaal dat past binnen duur zaam bouwen. Volgens Jan Sonneveld die in Ouwerkerk zijn huis van strobalen uit de Schouivse landbouw bouwt, staat de methode op het punt van doorbreken in Europa. grote overstek gekregen. De muren zijn tijdens een zonnig weekein de in mei opgetrokken door vrijwilligers in het kader van een workshop over strobouw. De workshop stond onder leiding van Martin Oehlmann, de strobouwdeskundige van Nederland. Tijdens een dergelijke workshop is Sonneveld zelf ook enthousiast geworden. Ik verwacht daarom dat een aantal deelnemers zelf een woning van stro gaat bouwen." Woningen van stro kennen een lange levensduur. In Amerika staan woningen die al een eeuw oud zijn. En als ze om de een of andere reden toch ten prooi val len aan de slopershamer dan hHet is niet verwonderlijk dat sinds de mens beschutting zoekt tegen de elementen, stro als bouwmate riaal wordt gebruikt. De voordelen zijn talrijk: zeer goede warmte-isolatie, gezond binnenklimaat, snel bouwproces, gebruik van vernieuwbare materialen, her gebruik van landbouwafval. Voor de strobouw begon de doorbraak aan het eind van de vorige eeuw in de Great Plains van de Verenigde Staten. Aangezien daar in geen velden of wegen hout was te vinden, waren de strobalen zeer welkom in de woningbouw. Vochtig De bouwmethode van de woning van Sonneveld is eenvoudig. De hele bouwwij ze staat in het teken van het voorkomen dat het stro vochtig wordt. Want dan verliest stro de eigenschappen die het juist zo'n geschikt bouwmateriaal maken. De funde ring is gewoon van steen en voorkomt con tact tussen het stro en de vochtige grond. Op de fundering zijn stalen kolommen gezet waarop het dak van geprofileerde staalplaten steunt. Het plaatsen van het dak alvorens de muren op te trekken, biedt bescherming tegen de regen. Na het stellen van de kozijnen zijn de strobalen in 'half- steensverband' gestapeld. Om van de balen een stabiele gevel te maken, zijn in de fundering stalen draden van een meter lang gemetseld, waarvan de uiteinden zijn voorzien van schroefdraad. De strobalen worden over de draden gedrukt. Een stuk draad blijft dan boven de baal uitsteken. Via een koppelstuk wordt hierop een nieuwe draad bevestigd, waar over een nieuwe strobaal wordt gedrukt. Dit gaat door tot de gewenste hoogte van de muur is bereikt. Op de gevel wordt ver volgens een soort houten ladder gelegd, die met eeri moer aan het draad wordt gekoppeld. Door de moer aan te draaien drukt de houten ladder de strobalen aan. Dit zorgt dat de gevel een hogere stabiliteit en een betere isolatie krijgt. Een andere manier om de strobalen te verwerken is metselen. Hiervoor kan dezelfde mortel worden gebruikt als in de normale woning bouw. Maar het nadeel van deze methode is dat het een koudebrug schept, waardoor de isolatie minder is. Leem De gevels worden zowel binnen als buiten afgewerkt met een leemlaag. De basis van leem bestaat uit zand en klei, waaraan in dit geval stro is toegevoegd. Sonneveld heeft geen Zeeuwse klei gebruikt: „Het hoge zoutgehalte van de Zeeuwse klei trekt mogelijk vocht aan." Omdat de leemlaag het stro moet beschermen tegen vochtig heid en ongedierte, moet de laag regelma tig geïnspecteerd worden. En omdat leem gevoelig is voor regen, heeft het dak een blijft er weinig afval over. Het schijnt dat paarden verrukt zijn van stro van honderd jaar oud. En de bank, gemeente en verze keringsmaatschappij? Sonneveld: "Ook zij hadden geen problemen met deze onbekende bouwwijze. Integendeel, de gemeente heeft juist enorm meegedacht, hoewel zij, als ze zich aan de letter van de wet had gehouden, de bouw- aanvraag had kunnen afwijzen."# Meer informatie: Steen e.a., 1994. The Straw Bale House. Chelsea Green Publishing Company, White River Junction, Vermont. Verstrooid (nieuwsbrief over strobouw), Postbus 82034, 2508 EA Den Haag. Erik Ottens was stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 16 WANTIJ oktober'98

Wantij | 1998 | | pagina 20