Natuur of villapark bij Burgh- Haamstede? Handhaving Jan-Eelco Dijk Een groep inwoners van Burgh-Haamstede houdt de laat ste maanden met extra aandacht de plaatselijke kranten in de gaten. Wanneer vraagt de projectontwikkelaar ver gunningen aan voor de bouw van 50 woningen in het natuurgebied naast hun wijk Een groep inwoners van Burgh- e Haamstede houdt de laatste maan den met extra aandacht de plaatse lijke kranten in de gaten. Wanneer vraagt de projectontwikkelaar vergunnin gen aan voor de bouw van 50 woningen in het natuurgebied naast hun wijk? Omwonenden dienden een schorsingsver- zoek in tegen het bestemmingsplan dat de bouw mogelijk maakte. De rechter wees het af. Hoewel daarmee het belangrijkste obsta kel voor de bouwplannen was weggeno men, maakt nog niemand aanstalten om de spade in de grond te zetten. Voorgeschiedenis Aan de uitspraak van de Raad van State gaat een lange geschiedenis vooraf. In de jaren '50 werd er voor het gebied een bestem- mings plan gemaakt voor de bouw van 13 villa's. Jarenlang gebeurde er niets, totdat een project ontwikkelaar aan het eind van de jaren '70 13 bouwvergunningen aan vroeg. De vergunningen werden verleend, de eerste shovels betraden het terrein. Ver zijn de werkzaamheden niet meer geko men: stille getuige van de bouwplannen van weleer zijn anno 1998 de overwoeker de fundamenten van enkele van de 13 vil la's. Nadat de werklui waren vertrokken keerde de rust weer. Flora en fauna namen bezit van het gebied. Opnieuw De laatste jaren viel het oog van de project ontwikkelaars opnieuw op het gebied. Zij bedachten in overleg met de gemeente een plan om een deel van het gebied een definitieve natuurbestemming te geven, maar in een ander deel ruimte te scheppen voor de bouw van 50 woningen. Omwonenden begonnen in samenwerking Plaats van de bouwlokatie bij Burgh-Haamstede. Foto: ZMF met het Bureau voor Rechtshulp een lange juridische strijd tegen het nieuwe bestem mingsplan. Zij vinden dat een heel waarde volle vegetatie is ontstaan: heel het terrein moet dan ook de status van natuurgebied krijgen. Ook zetten omwonenden vraagte kens bij de noodzaak van zoveel extra woningen. Het provinciaal beleid is er op gericht in een kleine kern als Burgh- Haamstede enkel woningbouw toe te staan voor de eigen lokale behoefte. Daarin kan met andere projecten voorzien worden. Rechten Noch gemeente, noch provincie willigden de wensen van omwonenden in. ,,De pro jectontwikkelaar had nu eenmaal verwor- 17 WANTIJ oktober'98 ven rechten waaraan niet getornd kon wor den." Bovendien: in het nieuwe plan was toch een prachtig stukje natuur gereser veerd? De bewoners stapten naar de Raad van State. Ze stelden beroep in tegen de goed keuring van het bestemmingsplan, en ver zochten tegelijkertijd om een voorlopige voorziening bij de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak. Dit laatste was nodig om te voorkomen dat het bestemmingsplan al in werking trad voor dat de rechter op het beroep had beslist. Via het verzoek konden bewoners verhinde ren dat de gemeente direct al bouwvergun ningen zou afgeven. Teleurstelling De uitspraak draaide uit op een teleurstel ling: de projectontwikkelaar kreeg het voor deel van de twijfel. De rechter achtte de waarde van de natuur ook weer niet zo groot, dat er geen woonbestemming aan het gebied kon worden gegeven. Van belang achtte hij daarbij dat in het nieuwe bestemmingsplan ruimte was gecreëerd voor natuurontwikkeling. Ook vond hij niet dat de bouwplannen in strijd waren met het provinciale woningbouwbeleid. ,,De behoefte aan de bouw van de woningen staat in voldoende mate vast," aldus de voorzitter. Niet definitief Is daarmee de weg naar een nieuwe woon wijk geopend? Nog niet definitief, want de voorzitter heeft slechts een voorlopige uit spraak gedaan. Over enige tijd staan omwo nenden, projectontwikkelaar en gemeente opnieuw voor de rechter, en dan velt de Raad van State een uiteindelijk oordeel. Zeifs als de huizen er al staan is het heel goed mogelijk dat het bestemmingsplan alsnog vernie tigd wordt. Of -ervan uitgaande dat er snel gebouwd gaat worden de woningen dan nog zullen ver dwijnen is de vraag. Omwonen den zouden dan wel bij de ge meente schadevergoeding kunnen vorderen wegens het ten onrechte afgeven van 50 bouwvergunnin gen. Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland-Zuid dat in samenwerking met de ZMF mensen die met milieuproblemen kampen, juri disch helpt.

Wantij | 1998 | | pagina 21