Werf een lid ZMF-Ledenvergadering 27 oktober 1998 Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt zijn leden en lidorganisaties uit voor de najaarsvergadering op dinsdag 27 oktober 1998. Dit jaar brengen bestuur en bureau een bezoek aan Walcheren. Wij ontvangen ach terban en geïnteresseerden graag in: De Zeeuwse Bibliotheek, zalen 1 en 2 Kousteensedijk 7 Middelburg Vanzelfsprekend rekenen we op individuele leden en vertegen woordigers van lidorganisaties uit de rest van Zeeland. Er lig gen namelijk voor ZMF en leden belangrijke stukken voor zoals beleids- en werkplan. De vergadering begint om 19.30 uur. Agenda 1 Opening. 2. Commentaar van voorzitter J. Jobsen op actuele ontwikkelin gen in natuur en milieu in Zeeland. 3. Bespreking van het verslag van de ledenvergadering van 24 maart 1998 in Goes. 4. Een paar bestuurswijzigin gen. 5. Goedkeuring van het beleids plan van de ZMF voor de perio de 1999 tot 2002. 6. Goedkeuring werkplan 1999. 7. Begroting 1999. 8. Rondvraag. 9. Sluiting huishoudelijk gedeelte. Waterhuishouding Na een korte pauze zal vanaf 20.30 uur aandacht worden geschonken aan de evaluatie van het provinciale waterhuis houdingsplan. In de recentelijk geëvalueerde nota wordt een aantal proble men geschetst die om een oplossing vragen. De belang rijkste zullen door deskundigen van de provincie Zeeland wor den toegelicht. In ieder geval komen diffuse bronnen, peilbe heer en verdroging aan de orde. Ook zal door de ZMF worden ingegaan op de uit komsten van de veldsymposia over nitraatverontreiniging van het Zeeuwse oppervlaktewater. Samen met de leden zal wor den nagedacht over vragen als: bereiken we nog eerste klas natuur in het agrarisch gebied?, hoe kunnen we bereiken, dat peilbeheer wel hét instrument voor verdrogingsbestrijding wordt?, welke middelen zijn er voor een structurele aanpak van diffuse bronnen? Zie voor de evaluatienota ook elders bij deze berichten .(tvm) ZMF, de kering en de publieke opinie Zelden is de ZMF zo over de tong gegaan als de laatste weken. De publieke woede richtte zich op de berichten in de media over het standpunt van de Zeeuwse Milieufederatie over het gebruik van de storm vloedkering ten behoeve van het spuien van water op de Oosterschelde. Bij het publiek is de indruk ontstaan dat de ZMF de door de wateroverlast getroffenen in de kou laat staan. Niet ontkend kan worden dat daartoe ook alle aanleiding is gegeven. Dat er te weinig rekening is gehou den met de gevoelens van de getroffenen en dat de reactie onzorgvuldig kan worden genoemd, dat wordt onder schreven en het bestuur van de ZMF heeft daarvoor aan de betrokkenen de excuses aange boden. Desalniettemin blijft het voor velen, waaronder blijkbaar de Commissaris van de Ko ningin, onduidelijk, waar de ZMF zich druk over maakt Verleden In het verleden heeft de ZMF zich intensief beziggehouden met de discussie over onder welke omstandigheden de kering mag worden gebruikt. Toen al is het fenomeen van wateroverlast onder de loep genomen en de conclusie was dat het gebruik van de kering in dit soort situaties werd uitge sloten omdat het toch geen zoden aan de dijk zet. Alleen als de veiligheid in het geding is doorstorm of dijkval en als er een milieuramp dreigt, is het toegestaan de kering te gebrui ken. Daar is indertijd een zware Raad voor de Waterstaatproce dure voor gevolgd, met een standpunt van de minister en een behandeling in de Tweede Kamer. In zijn algemeenheid geldt dat elk gebruik van de kering van uit natuuroogpunt er een teveel is. Het hele ecosysteem van de Oosterschelde is ingesteld op de getijdenwerking. Daarin ingrijpen behoort zoveel moge lijk voorkomen te worden. Vandaar dat er met deze kennis van zaken meteen contact werd opgenomen met Rijkswater staat, toen werd vernomen dat de kering werd gebruikt om de wateroverlast te beperken. Bij Rijkswaterstaat kregen we ech ter nul op het rekest, zodat in de pers bozig werd gereageerd op Rijkswaterstaat. Dat is door het publiek uitgelegd als 'de boeren in de modder laten zit ten', terwijl het bedoeld was om Rijkswaterstaat te dwingen aan te geven op basis van welke gegevens van het beleid is afge weken. Niet om ten koste van alles het gebruik van de kering uit te sluiten, maar om over tuigd te worden dat het ook echt helpt. Het gebruik van de kering was niet voor niets in het verleden uitgesloten. Merkwaardig is dat Rijkswater staat tot nu toe alleen als argu mentatie aangeeft dat het gehandeld heeft op verzoek van het waterschap, zonder precies te weten welke bijdrage het gebruik van de kering aan het terugdringen van de waterover last leverde. Daarover doen ver schillende versies de ronde, van 30-40% extra capaciteit, tot 5% tijdens 4 uur hoog water. Een goede evaluatie moet hier over inzicht geven. Want ons punt is nog steeds dat er bui tengewoon terughoudend met het gebruik van de kering behoord te worden omgespron gen. Niet voor niets is hierover in het verleden zo'n zware besluitvormingsprocedure gevoerd. Zo'n protocol is er juist om in crisissituaties niet tot ad-hoc beleid te vervallen, en er zit nog een ander pro bleem aan vast, als je de kering gaat gebruiken, wanneer houd je er vervolgens mee op. Binnenkort zal met Rijkswater staat de hele affaire worden doorgesproken. Zij hebben ons heel wat uit te leggen. Heel vervelend is dat het ver trouwen tussen landbouwers en natuurbeschermers hierdoor is geschaad. Dat is een onbe doeld effect van een vervelende samenloop van omstandighe den. Alles is op alles gezet om het beeld van de ZMF als com promisloze milieutijgers te nuanceren. Maar een opgewek te publieke storm is niet zo maar tot bedaren te brengen. Zeker niet als er ook nog men sen zijn die daaruit garen wil len spinnen, (bureau) Cursussen vrouwen en milieu Milieukwartet, het ondersteu ningscentrum voor vrouw en milieu te Utrecht start de komende maanden een aantal cursussen. De reiskosten wor den door Milieukwartet ver goed. Gedurende de maand november is er een oriëntatie cursus 'Duurzaamheid op lokaal niveau', waarbij het gaat om het aanreiken van instru menten óm effectief en actief mee te werken aan een duurza me wereld. In oktober is er een training beleidsbeïnvloeding voor vrouwen, waarbij duur zaamheid centraal staat. De trai ning is bedoeld voor vrouwen die knelpunten signaleren op het gebied van duurzaamheid en milieu en die het beleid op dit punt willen beinvloeden. In januari 1999 wordt een cursus 'Groen besturen voor vrou- wen'gehouden. Deze cursus is er op gericht vrouwen te stimu leren plaats te nemen in beleidsvoorbereidende en besluitvormende besturen, commissies en overlegorganen op het gebied van natuur en De ZMF heet van harte nieuwe leden welkom! Gun uw vrienden of kennissen ook een abonnement op Wantij. Geef hun een lid maatschap van de ZMF cadeau. Vul de bon van het vouwblad in of bel 0113 - 230075. 9 WANTIJ oktober '98

Wantij | 1998 | | pagina 9