antij I 1/1/ Column 9 11 15de jaargang, nr. 3, oktober 1998 Column Jan Moekotte Nieuwe natuur mag ook best nieuw zijn. Thijs Kramer "Walchers arcadia" Cultuurlandschap versus natuurlandschap Jan Moekotte Hoe wild mag een tuin zijn? Woningstichting daagt huurders voor de rechter Willem de Weert Berichten Landschap Een bloemdijk ben je niet zomaar Peter Maas 12 Verschenen Nieuwe natuur in Nederland Leesbaar landschap Willem de Weert 14 Milieufederatie kritisch op glastuinbouw Thijs Kramer 15 Het gaat in Zeeland nog niet voor de wind Tjeu van Mierlo 16 Schouws huis van stro gebouwd Erik Ottens 17 Handhaving Natuur of villapark bij Burg-Haamstede? Jan-Eelco Dijk 18 Kijken naar Herten op Walcheren Richard Struijk 19 Advertenties 20 Agenda Herfst Elly Geelhoed Vouwblad Zuinig zijn voor portemonnee en milieu Gerda Spaander Kapers op de kust Elektriciteit, opgewekt door windmolens in Zeeland, wordt door Delta Nutsbedrijven trots verkocht als Groene Stroom. Door in het Caraïbische gebied windmolens te bou wen, kan Delta straks ook "Zwarte Stroom" leveren, elektriciteit opgewekt met behulp van winstgevende passaatwinden en elitaire belastingconstructies (elitair omdat arme sloebers niks hebben, dus ook niks om van de belasting af te trekken). Delta Nuts bedrijven gaat daar tienduizenden guldens verdienen. Deze zakelijke aanpak is mogelijk sinds de Tweede kamer elektriciteit niet meer als een nutsvoorziening ziet. Delta kan nu con curreren met andere stroomaanbieders en ziet dat als nodig want er zouden kapers op de kust zijn. We zitten op Aarde met ruim 6 miljard mensen om de tafel. Rondom de enorme taart die deze wereld te verdelen heeft. In Nederland schrokken we een gigantisch groot deel van die taart naar binnen. Daarom zijn we hier zo stuitend rijk (geworden)Voor meer dan de helft van de wereldbevolking blijven slechts kruimels over. In dat licht roept de ondernemingslust van het Zeeuwse nutsbedrijf vragen op. Zijn de aandeelhouders van Delta niet wat gulzig? Is dikzak Delta niet tevreden met het grote stuk dat ze al heeft? Waarom knaagt ze aan de kruimels die elders in de wereld te ver delen zijn. Gaat Delta zich met deze vorm van ondernemerschap, uit angst voor kapers op de kust, niet zelf als een kaper gedragen? Jan Moekotte Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 2 WANTIJ oktober'98

Wantij | 1998 | | pagina 2