"Walchers Arcadia Cultuurlandschap versus natuurlandschap Jan Moekotte Landschap is in grote mate maakbaar. Over de inrichting van de steeds schaarser wordende openbare ruimte wordt graag en met (territorium)drift nagedacht. Daarbij zijn nieuwe denkbeelden in opkomst. Verbaasd vragen sommigen zich af waarom eeuwenoude cultuur landschappen moeten wijken voor op de tekentafel bedacht nieuw landschap, soms "nieuwe natuur" genoemd. Heemkundigen krijgen het aan de stok met natuurbeschermers. dDe Zeeuwse Milieufederatie heeft al jaren een werkgroep planologie op Walcheren. Nu wil ook de Heemkundige Kring Walcheren, "om verdere aanslagen op het cultuurland schap te voorkomen" een eigen planologi sche commissie. Komen daarmee de behoe ders van het streekeigene tegenover de natuurbeschermers te staan? Om zich daar na te verbazen dat ze als kemphanen bei den deel uitmaken van dezelfde milieube weging Naald- of loofbomen Het dagblad Trouw maakte onlangs wrij ving zichtbaar in een artikel over de inrich ting van de Walcherse kust. Knelpunt was de kap van een dennenbos. Dat moest vol gens herinrichters plaats maken voor loof hout. Maar al snel gingen er stemmen op om het voor Walcheren unieke naaldbos te behouden. Trouw haalde de ontstaansge schiedenis van het cultuurlandschap erbij. In Middelburgs Gouden Eeuw lieten VO.C.- kooplieden (met geld dat onder andere door slavenhandel was verdiend) buiten plaatsen bouwen aan de rand van de dui nen. Zeeduin is zo'n landgoed waar een particulier tot op de dag van vandaag de scepter zwaait. Trouw liet die particulier aan het woord: dhr. Lantsheer: Hij zegt "Als bewoner word je gedreven door een zeker conservatisme, je probeert het speci fieke van je buiten te behouden. Bij Staatsbosbeheer bedenken ze achter hun bureau landelijke normen. Dat is elk decen nium wat anders. Maar goed beheer vereist dat je zelf met het kapmes door het bos loopt om de tronken te dunnen." Verdroging Lantsheer ijvert voor het behoud van de dennen die in de jaren dertig als werkver schaffing zijn aangeplant om verstuiving tegen te gaan en mijnhout te produceren. De provincie en Staatsbosbeheer vinden dat de dennen in het Oranjebos moeten ver dwijnen omdat ze niet in de duinen thuis horen. Ook zouden, ze, in vergelijking met loofbomen, verdroging in de hand werken. Lantsman: "Doordat ze het al zolang heb ben uitgehouden, is een eigen biotoop ont staan. Ik weet niet hoe al die insecten en schimmels heten, maar die variëteit, die moet je koesteren". Ook van Henk Remijn, secretaris van het KNW afdeling Walcheren, hoeft Walchers enige dennenbos niet te sneuvelen. Zichtas Een ander voorbeeld van de tegenstelling tussen natuur- en cultuuropvatting zijn de zichtassen. Bewoners van buitenplaatsen verzekerden zich van een mooi uitzicht door in assen bomen te kappen en begroeiing te voorkomen. Zo mogelijk nog duidelijker dan bij de kap van het naaldbos, botsten de meningen over het gewenste landschap bij de vraag of de oude zichtas van Zeeduin in ere hersteld moest worden. Die was in de loop der jaren dichtgegroeid (zie foto). Cultuur won het van natuur. Sinds kort heeft Zeeduin, door de kap van een a twee hectare (jong) bos, zijn uitzicht terug (zie foto). Terwijl vooral natuurlief hebbers treuren over het verlies aan flora en fauna, vinden heemkundigen het herstel van de zichtas juist een aanwinst voor het landschap. Wipkippen Meer particulieren gaat de inrichting van hun directe omgeving ter harte. Jan Zwemer en Simon Janse weten hun per soonlijke wel en wee gekoppeld aan dat van Walcheren. Wordt Walcheren iets aange daan dan wordt hen iets aangedaan. Jan Zwemer heeft zich in tal van publicaties nij dig getoond over bedilzucht van ambtena ren. In De Wete, het orgaan van de Heemkundige Kring Walcheren, waar schuwde hij ervoor dat je in de toekomst ongetwijfeld wordt opgepakt voor het pis sen tegen een boom en dat er ambtenaren komen die belast zijn met de controle op de hygiëne van particuliere koelkasten (oktober '96). Jan Zwemer nu: "Ik stoor me mateloos, en dan druk ik me nog vriende lijk uit, aan het bestuurlijk-planologisch enthousiasme waarmee bijvoorbeeld aan de rand van Oostkapelle eeuwenoud cultuur gebied vernietigd is om plaats te maken voor smakeloos tekentafellandschap. Daar zijn holle bolle weitjes verdwenen die daar sinds de middeleeuwen in gebruik waren. In Middelburg is een weidegebied omge ploegd tot Erasmuspark, met inwisselbare 'natuurelementen' zoals een vijvertje, een schelpenpaadje, een speelveldje met wat wipkippen. Ons land wordt zo een kleur en smakeloos geheel. Winkelstraten, nieuw- 5 WANTIJ oktober'98

Wantij | 1998 | | pagina 5